Το λαοφιλές Ελληνικό Σινεμά του 60 & του 70 [Εκδήλωση - 19 Οκτώβρη]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.287
Ο Σκηνοθετης Μάνος Καλαϊτζακης (όσοι ήρθατε στη φθινοπωρινή συνάντηση στην Άθηνα τον γνωρίσατε) ετοίμασε μια εκδήλωση για το Ελληνικό σινεμά (60-70) με προβολές, εκθέματα, πάρτυ, bazaar.

Ημερομηνία: 19 Οκτώβρη 2012

Τόπος: THE HUB EVENTS (Αλκμήνης 5 & Σφηττίων 3 Κάτω Πετράλωνα).

Περισσότερες πληροφορίες στο όμορφο video-παρουσίαση

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ενδιαφέρον! Τι κρίμα για όλους εμάς που είμαστε εκτός Αθηνών... :(
 
Αφού συμφωνήσω με τον Tony^2, να πω κι εγώ ότι είναι πάρα πολύ καλή κίνηση! :thumbup:

Δεν ξέρω αν κάποια στιγμή θα βγει και εκτός Αθηνών (προς Θεσσαλονίκη μεριά?! :D )....

Να υποθέσω ότι οι φαν του Ελληνικού Κινηματογράφου, θα έχουν ένα πολύ ενδιαφέρον event για να θυμούνται!

Α! Και όσοι πάνε, αν θυμηθούν να γράψουν / πουν κάτι για μας τα ξενιτεμένα, καλά θα ήταν!!! :D
 
"Το λαοφιλές Ελληνικό Σινεμά του 60 & του 70"????

Η δεκαετεια του '50 δεν θα περιλαμβανεται? Κριμα...
 
Τ Ε Λ Ε Ι Ο

στο 1.17 ποια ταινια ειναι?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μίνι κουίζ

Μπορειτε να βρειτε σε ποια ταινια της Φινος Φιλμ υπαρχει το μουσικο μοτιβο που ακουμε στο παραπανω βιντεο απο το 0.24 εως το 1.28;
 
bambinella 100 είπε:
Μπορειτε να βρειτε σε ποια ταινια της Φινος Φιλμ υπαρχει το μουσικο μοτιβο που ακουμε στο παραπανω βιντεο απο το 0.24 εως το 1.28;
Στο "Αιχμάλωτοι του μίσους" βεβαίως! Είναι από το χορευτικό της Λάσκαρη.
 
Μπραβο, tonytony!!! Απαντηση αστραπη!

Μηπως μπορεις να μου βρεις και το επομενο μουσικο κομματι στο ιδιο βιντεο, απο που ειναι; Εχω σπασει το κεφαλι μου και δεν μπορω να θυμηθω.

Πρεπει οπως το ακουω, παλι απο ταινια του Φινου να ειναι.
 
bambinella 100 είπε:
Μπραβο, tonytony!!! Απαντηση αστραπη!Μηπως μπορεις να μου βρεις και το επομενο μουσικο κομματι στο ιδιο βιντεο, απο που ειναι; Εχω σπασει το κεφαλι μου και δεν μπορω να θυμηθω.

Πρεπει οπως το ακουω, παλι απο ταινια του Φινου να ειναι.
Ναι από ταινία του Φίνου είναι σίγουρα. Πρέπει να είναι από την "Αμαρτία της ομορφιάς" αλλά δεν είμαι σίγουρος 100% :xm:
 
Κανονικα ηθελα το μινι κουιζ να αφορα και τα δυο μουσικα κομματια, αλλα μονο το πρωτο θυμομουν απο που προερχεται.

Το δευτερο, μου ειναι πολυ γνωστο και οικειο, αλλα αυτη τη στιγμη ειναι αδυνατον να θυμηθω την ταινια και γι' αυτο σε ρωτησα.

Δε νομιζω να ειναι απο την Αμαρτια της ομορφιας, ομως. Αλλη ιδεα;
 
bambinella 100 είπε:
Κανονικα ηθελα το μινι κουιζ να αφορα και τα δυο μουσικα κομματια, αλλα μονο το πρωτο θυμομουν απο που προερχεται.Το δευτερο, μου ειναι πολυ γνωστο και οικειο, αλλα αυτη τη στιγμη ειναι αδυνατον να θυμηθω την ταινια και γι' αυτο σε ρωτησα.

Δε νομιζω να ειναι απο την Αμαρτια της ομορφιας, ομως. Αλλη ιδεα;
Μου θυμίζει μουσική δεξίωσης ή κάτι τέτοιο...Μου ακούγεται πολύ οικείο...Θα προσπαθήσω να το θυμηθώ όμως...
 
Σε ευχαριστω πολυ, tonytony!
 
bambinella 100 είπε:
Το δευτερο, μου ειναι πολυ γνωστο και οικειο, αλλα αυτη τη στιγμη ειναι αδυνατον να θυμηθω την ταινια και γι' αυτο σε ρωτησα.

Δε νομιζω να ειναι απο την Αμαρτια της ομορφιας, ομως. Αλλη ιδεα;

Μου θυμιζει λιγο το "Something's gotten hold of my heart"/'το Μυστικο σου'...

Αν ειναι Ελληνικο, θα μπορουσε να ειναι ανετα του Λαβρανου ή του Πλεσσα...
 
Ευχαριστω για την απαντηση, Stratulator! Προσωπικα, το κομματι αυτο μου θυμιζει τεχνοτροπια του Πλεσσα.
 
Έφαγα "κόλλημα" με τη μουσική και την έψαξα σε 2-3 ταινίες χωρίς επιτυχία... :( Κοίταξα στην "Αμαρτία της ομορφιάς" (είχες δίκιο τελικά Bambinella) , στο "Με φόβο και πάθος" αλλά ούτε από κει είναι...Πάντως είναι σίγουρα ταινία του Φίνου και πιστεύω από το 1970 και πέρα... :xm:
 
Σε εβαλα σε μπελαδες, tonytony! ;)

Σε ευχαριστω πολυ για την ερευνα που εκανες, ασχετως αποτελεσματος. Κι εγω που κοιταξα μερικες ταινιες ακομα, δε βρηκα τιποτα μεχρι στιγμης.

Χρονικα τοποθετω το κομματι απο τελος δεκαετιας '60 εως αρχες δεκαετιας '70 και ναι, ειναι σιγουρα απο ταινια του Φινου.

Θα προσπαθησω κι αλλο και μακαρι να βρεθει.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ ότι έχω τουλάχιστον εγώ υπ όψιν μου θα υπάρχουν και άλλες τέτοιου είδους εκδηλώσεις στο μέλλον.

Τυχεροί λοιπόν όσοι από σας πάτε στην εκδήλωση, όσο για μας τους υπόλοιπους θα πρέπει να αρκεστούμε στις φωτογραφίες και σε κάποιο απόσπασμα από την προβολή που θα γίνει.
 
Oποιος παει σημερα, να τραβηξει και καμια φωτογραφια!
 
μηπως η μουσικη που ψαχνει η ΒΒ ειναι απο ταινια που εχει καποιο χορευτικο προγραμμα με τη Ζετα Αποστολου; ή με καποια αλλη που να χορευει τετοιου ειδους χορους οπως η Ζετα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το κομματι που ακουγεται στα 01:31 λεπτα του βιντεο και το εψαχνε και η bambinella, το ακουμε και στην ταινια "οι αμαρτωλοι" στη σκηνη που ο Χρηστος Νομικος δουλευει σαν σερβιτορος γυρω στα 41:43λεπτα της ταινιας
 
Πίσω
Μπλουζα