Το μηδενίζεις ;

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.052
"Το μηδενίζεις" ;

Η φράση ακουγόταν συχνά σε περίπτερα,

όταν θέλαμε να κάνουμε κάποιο τηλέφωνο.

Από αυτές τις τεράστιες κόκκινες συσκευές.

Η εξάπλωση των κινητών, είχε ως αποτέλεσμα

η συγκεκριμένη φράση να πάψει να ακούγεται πλέον.
 
exetlaios είπε:
"Το μηδενίζεις" ;
Η φράση ακουγόταν συχνά σε περίπτερα,

όταν θέλαμε να κάνουμε κάποιο τηλέφωνο.

Από αυτές τις τεράστιες κόκκινες συσκευές.

Η εξάπλωση των κινητών, είχε ως αποτέλεσμα

η συγκεκριμένη φράση να πάψει να ακούγεται πλέον.
Ξέχασες τα ηλελτρονικά παιχνίδια με κερματοδέκτη σε καφετέριες και μπιλιαρδάδικα. Εκεί ακουγόταν περισσότερο. :D :D (Αν και ο σωστός όρος είναι "τερματίζω")
 
η συγκεκριμενη φραση ακουγοταν και σε πολλα χωρια,στα κοινοτικα καταστηματα πολλες φορες το τηλεφωνο ηταν μακρυα απο το μετρητη.πολλοι δεν ειχαν τηλεφωνο και οταν πηγαιναν να παρουν φωναζαν "μηδενισε το".
 
Θυμάμαι συγκεκριμένα στο χωριό των γονιών μου, ο καφετζής , που είχε και το τηλέφωνο του χωριού, είχε εγκαταστήσει ντουντούκα στην ταράτσα του καφενείου και φώναζε τα ονόματα των κατοίκων που είχαν "εισερχόμενες κλήσεις".

Αυτό γινότανε μέχρι το '92-'93:confused::whothehell:, οσπου έφτασε και εκεί ο πολιτισμός... :gun:
 
teflon είπε:
Θυμάμαι συγκεκριμένα στο χωριό των γονιών μου, ο καφετζής , που είχε και το τηλέφωνο του χωριού, είχε εγκαταστήσει ντουντούκα στην ταράτσα του καφενείου και φώναζε τα ονόματα των κατοίκων που είχαν "εισερχόμενες κλήσεις". Αυτό γινότανε μέχρι το '92-'93:confused::whothehell:, οσπου έφτασε και εκεί ο πολιτισμός... :gun:
Νόμιζα οτι αυτό συνέβαινε μόνο στο δικό μου χουριό. Κάπου στη Λακωνία.

Δεν πιστεύω την ώρα της συνομιλίας να μηδενιζόταν ο μετρητής 5-6 φορές από μόνος του :diablotin: για να μην έχει γράψει πολλά. Και αυτό συνέβαινε:biglaugh:
 
+10000 παιδια τι μου θυμισατε με τον μετριτη του τηλεφωνου να ειστε καλα.

Εμεις στο χωριο θυμαμαι οτι ειχαμε 1 μονο τηλεφωνο στο τελευταιο μαγαζι του χωριου.

Η πικρα βεβαια παντα ηταν οταν ηθελες να παρεις τηλεφωνο με την τεραστια ουρα που περιμενες ωρες για να μιλησεις για λιγα μονο λεπτα.......

Φαντασου να τα ειχες και με καμια κοπελα απο Αθηνα η Θεσσαλονικη πραγμα τοτε με τις γραμμες του ο.τ.ε. ηταν ανεφικτο μιας και ηταν απιθανο να συνδεθεις (ας ειναι καλα και ο στρατος που μου θυμισε τον μετριτη του τηλεφωνου)
 
Στο χωριό της μητέρας μου το ίδιο γινότανε!Ένας καφετζής στο καφενείο/ταβέρνα είχε ένα δωμάτιο με ένα τηλέφωνο που ήταν το μοναδικό σε όλο το χωριό.Επειδή κάποιοι μέναν πολύ μακρυά από το καφενείο θυμάμαι έναν από τους γιους του να πηγαίνει και να περπατάει στου διαόλου το κέρατο για να φωνάξει κάποιοιν που είχε κλήση.Και βέβαια μετρητή που πληρώναμε όταν κάναμε κλήσεις.Ανεπανάληπτες εποχές,μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 90 νομίζω που βάλανε σε όλο το χωριό τηλέφωνα.

Άλλη φάση ήταν ο οτε.Οι κάτοικοι του ίδιου χωριού θέλαν και κάναν αίτηση στην δημοτική αρχή να τους βάλει 1 καρτοτηλέφωνο αλλά ο οτε απέρριψε την αίτηση τους με το σκεπτικό ότι είχε κόσμο πολύ το χωριό μόνο το καλοκαίρι,και δεν θα έβαζε καρτοτηλέφωνο σε μέρος που και καλά δεν θα χρησιμοποιούταν πολύ όλο το έτος.Αυτό ισχύει μέχρι και τώρα.

Τελικά μιλάμε για Ελλάδα του 21 αιώνα,ισχυρή που και καλά προστατεύει την επαρχία της και τα μικρά χωριουδάκια με λιγοστούς κατοίκους,και ενώ μπορεί να ξοδεύει κάποιος γνωστός πολιτικός εκατομύρια ευρώ για να φτιάξει την βίλλα του (μιλάω για τα γνωστά σκάνδαλα), ο οτε αρνείται να μπει ένα καρτοτηλέφωνο στην πλατεία του χωριού που ουσιαστικά θα έχει μηδαμινό κόστος.
 
Πίσω
Μπλουζα