"Το νέο μου διαμάντι!!!" Sun Enterprise 2 (με δύο UltraSPARC CPUs) [Ερώτηση]

angel_grig είπε:
Ισχυει αυτο που σου εγραψε ο freaktmp παραπανω...με θερμο αερα ειναι μπελας γιατι μπορει να ξεκολλησουν γειτονικα εξαρτηματα..με μια λεπτη μυτη εισαι ΟΚ αλλα θες flux και solder paste για ευκολια..εγω εχω κολλησει smd εξαρτηματα με τετοιο #) Προβολή συνημμένου 133574

και μαλιστα με την μυτη που βλεπεις ::)

Για ευκολια παντως μπορεις να το κολλησεις πανω στο προηγουμενο χωρις να το αφαιρεσεις
:eek: ...Όταν έλεγα εγώ ότι έπρεπε να ασχοληθείς με χειρουργική, δεν με άκουσες !!!!!!

Γρηγόρη Ultimate Respect !!! :D
 
kollhthri.jpg

Φίλε Muttley Black, αυτό είναι από ένα γερμανικό κατάλογο που έχει (σχεδόν) τα πάντα από ηλεκτρονικά και παραγγείλαμε τυχαία από αυτούς μικρά ειδικά μικροφωνάκια για θυροτηλέφωνα 45 Ω 0.2 W που γνήσια κάνουν 35 ? ενώ από κει 1 ? + 20 ? τα ταχυδρομικά και παραγγείλαμε 10 κομμάτια. Όπως βλέπεις έχει κολλητήρι-τσιμπίδα (πάνω δεξιά) σε τιμή χώμα 10 ? και κολλητήρι-ακίδα πάλι 10 ? 15 W (τρίτο δεξιά από πάνω). Δεν ξέρω δυστυχώς πόσο θα'ναι τα ταχυδρομικά, ενώ χρειάζεται και paypal. Επίσης δυστυχώς ο κατάλογος είναι μόνο στα γερμανικά, αλλά το σάϊτ τους είναι και αγγλικά. Αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου πμ να σου στείλω τα στοιχεία τους.
 
@geonas:με αυτο το μαραφετι χειρουργο δεν με λες...(τρελακια ομως με λες! :p ).Θενκς παντως!!

@uskoke:θα μου στειλεις και εμενα ενα πμ please???
 
Ευχαριστώ πολύ! Το site τους φαίνεται από τον κατάλογο. Είναι κάτω δεξιά. Θα ρίξω μια ματιά ευχαριστώ!
 
Παρακαλώ Muttley Black χαίρομαι αν σε βοήθησα. Angel grig γιατί ακριβώς ενδιαφέρεσαι;Η τσιμπίδα είναι ρεύματος (220) ενώ το άλλο είναι 12 βολτ. Αλλά επειδή είναι λίγα βατ (18) μπορείς να πάρεις ένα μικρό μετασχηματιστή. Αυτός ο κατάλογος έχει όλα τα πράματα για όλα τα βαλάντια, από φτηνές κινεζιές μέχρι πανάκριβα επαγγελματικά συστήματα των 1000 ?.
 
H τσιμπιδα μου γυαλισε...ειδα και εγω την διευθυνση απο την φωτο..
 
Πάντως να ξέρεις αν παραγγείλεις θα σου στείλουν και τον κατάλογο υποχρεωτικά ο οποίος..είναι τηλεφωνικός κατάλογος (1300 σελίδες) και έχει πραγματικά τα πάντα, δυστυχώς είναι μόνο στα γερμανικά και δεν μπορείς να βγάλεις άκρη αν δεν ξέρεις την γλώσσα. Εγώ βρήκα 2-3 πραγματάκια που θέλω, αντιστατική μανσέτα όταν συναρμολογώ PC, τρυπάνι κεραμικό για γυαλί και ξεβιδωτήρι για χαλασμένες βίδες. Αυτά πολύ δύσκολο να τα βρω στην Ελλάδα! (Στην Αθήνα ίσως).
 
Ανέκδοτο: Υπάρχει περίπτωση να έχει κανείς σε κανένα συρτάρι μνήμες για το συγκεκριμένο μηχάνημα;

Ο Sun Ultra 2 διαθέτει 16 slots, οπού μπορεί να δεχθεί 2gb συνολικά. Οπότε μιλάμε για μονο 16x 128mb ram. :eek: (128-Mbyte DSIMM, SIMM 72-pin, 60-ns)

 

 


Παραθέτω φωτογραφίες από υπάρχουσα μνήμη.

DSCN0501.jpg

DSCN0502.jpg

DSCN0500.jpg
 
Ευχαριστώ, είχα δει την αγγελία αλλά δεν κάνει καμία από αυτές. Οι μνήμες του "Sun Ultra 2" είναι εντελώς proprietary δυστυχώς...
 
Βάλε και μια αγγελία σε insomnia & xariseto.gr. Δεν ξέρεις καμιά φορά! :)
 
Πρόβλημα με πυκνωτή.

Σήμερα... τι σήμερα δηλαδή, πριν μια ώρα, αφαίρεσα την μητρική πλακέτα από το κουτί με σκοπό να αλλάξω το smd Led. Και έγινε τώρα γιατί απέκτησα το πρωί από έναν φίλο κολλητήρι με ρυθμιστή θερμοκρασίας. Όλα καλά με το led, απλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Διαπίστωσα όμως ένα πυκνωτή (πυκνωτής πρεπε να είναι με λίγο που είδα στο νετ) που έχει χαλάσει. Έχει σπάσει το άκρο του.

Προσπαθώ να βρω αντίστοιχο στο internet αλλά δεν έχω καταφέρει κάτι. Στην πραγματικότητα δεν ξέρω αν θα βρω λόγο παλαιότητας. Έσπευσα να γράψω πρώτα εδώ για να πω τον πόνο μου. :(

Γνωρίζετε κάτι; Τυχαίνει να έχετε κανέναν στα συρτάρια σας;

Ακολουθούν φωτογραφίες:

Το νέο Led

DSCN1223.jpg

Ο πυκνωτής

DSCN1226.jpg

Ευχαριστώ!

Edit:

Ο server μονταρίστηκε μόνο και μόνο για την δοκιμή του Led. Δουλεύει άψογα!

DSCN1232.jpg

DSCN1224.jpg

DSCN1225.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πυκνωτη θα βρεις..ειναι τανταλιου,smd αλλα παρ'ολο που ειναι ετσι ο συγκεκριμενος μαλλον λειτουργει (τσεκαρε με ενα καπασιτομετρο στα ακρα του)..δες και εδω
 
Δεν υπάρχει άκρο. Είναι κομμένο σύριζα.

Ευχαριστω για το Link
 
Παρακαλω!Πολυ καλη δουλεια η αλλαγη του Led! ;) :thumbup:
 
Πραγματικά. Βοήθησε πάρα πολύ το νέο κολλητήρι!

Τώρα σειρά έχει η NVRAM, απλά για να είμαι ειλικρινείς δεν έχω καταλάβει πολύ καλά το κομμάτι του επαναπρογραμματισμού της...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα