Το νέο μου SNES

"Εγκεφαλος" XAXA τι μου θυμησες τωρα ειχα δωσει πολλα λεφτα εκει για το λογο που ειμαι επαρχια οποτε κατεβαινα Αθηνα το πρωτο μαγαζι που πηγαινα ηταν αυτο αραγες τι να κανει η ¨κυριουλα¨ που ηταν μεσα?
 
Ακόμα εκεί είναι γιατι είναι η ιδιοκτήτρια :) . Και σε πληροφορώ δεν έχει αλλάξει καθόλου. Ειναι όπως την ηξερες :D .

Υποψιάζομαι οτι έχει ακόμα τις amiges στο πατάρι που ανεβαίναμε για να γράψουμε παιχνίδια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλορίζικος φίλε!! Κοίταξε να (ξανά)χαρείς την κονσόλα και να ανακαλύψεις παιγνίδια που δεν είχες τη δυνατότητα να παίξεις τότε. Το Snes είναι η κονσόλα με τους περισσότερους ποιοτικούς, οι δημιουργοί τότε είχαν όρεξη, μεράκι και πάνω από όλα πρωτότυπες ιδέες.
 
Kαλοπαικτο το νεο σου αποκτημα!!!
 
bphe είπε:
Ακόμα εκεί είναι γιατι είναι η ιδιοκτήτρια :) . Και σε πληροφορώ δεν έχει αλλάξει καθόλου. Ειναι όπως την ηξερες :D .
Υποψιάζομαι οτι έχει ακόμα τις amiges στο πατάρι που ανεβαίναμε για να γράψουμε παιχνίδια!
Χαχαχαχα... Αυτό είναι αλήθεια ! Θυμάμαι πριν κανα-δυό χρόνια πέρναγα απέξω, και είδα στη βιτρίνα το Virtual Pool 3 κουτάτο. Μπαίνω μέσα της λέω "Θέλω αυτό το παιχνίδι" και μου έβγαλε κόπια ! Της λέω "Μα, θέλω το γνήσιο" και ταράχτηκε ! Φυσικά δεν υπήρχε παρα μόνο το κουτί !
 
Τα ιδια εκανε κ σε μενα χαχα αλλα ειχε πολυ πλακα.....
 
Υπαρχει ακομα τετοιο ρετρομαγαζο σε εσας τους νοτιους ? Ανεβαστε μια φωτογραφια να δουμε .Τι ωραια φαση ..ξεκινουσες και τα γυριζες ολα .Στην πολη μας ειχαμε 7-8 σκορπισμενα .Η τελεια βολτα .Φυσικα δεν εμεινε κανενα με το περασμα των ετων .Αντικατασταθηκαν απο τα νετ καφε :cry:
 
Other_Reality είπε:
Χαχαχαχα... Αυτό είναι αλήθεια ! Θυμάμαι πριν κανα-δυό χρόνια πέρναγα απέξω, και είδα στη βιτρίνα το Virtual Pool 3 κουτάτο. Μπαίνω μέσα της λέω "Θέλω αυτό το παιχνίδι" και μου έβγαλε κόπια ! Της λέω "Μα, θέλω το γνήσιο" και ταράχτηκε ! Φυσικά δεν υπήρχε παρα μόνο το κουτί !

Κι εγώ έχω αρνητική ανάμνηση από το εν λόγω κατάστημα... Σε "τραβάει" να μπεις μέσα με όλα αυτά τα κουτιά στη βιτρίνα, αλλά, έτσι και ρωτήσεις τιμή για κάποιο, σε πιάνει ταράκουλο (ΕΣΕΝΑ και πολύ σωστά, όχι να ταράζεται η ίδια όταν ακούει θυμωμένες ή/και απότομες αντιδράσεις, έλεος...) :eek: o_Oo_O Επειδή δεν ξέρω την ιστορία του καταστήματος ως retro-γωνία, μπορεί πράγματι να έχει "αναμνησιακή" αξία για πολλούς, αλλά η πολιτική που ακολουθεί τώρα είναι απαράδεκτη πιστεύω...

Στα του θέματος τώρα (πάλι ξεφύγαμε...), καλορίζικο και καλόπαιχτο το SNES, φίλε bphe! Και είσαι και τυχερός που είναι κομπλέ, αναφέρομαι στο Super Gameboy. Κολλητός μου απέκτησε κι εκείνος πρόσφατα μεταχειρισμένο SNES, αλλά χωρίς περιφερειακά (εκτός χειριστηρίου). Ανέκαθεν ήθελα να ζήσω την εμπειρία να παίζεις παιχνίδια Gameboy στην τηλεόραση, αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mk193 είπε:
Ανέκαθεν ήθελα να ζήσω την εμπειρία να παίζεις παιχνίδια Gameboy στην τηλεόραση, αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα...
Η απολυτη εμπειρια για κατι τετοιο, ειναι το super game boy 2 μαζι με αυτο εδω το χειριστηριο:

gameboy_controller.jpg
gameboy_controller.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Getta Robo είπε:
Η απολυτη εμπειρια για κατι τετοιο, ειναι το super game boy 2 μαζι με αυτο εδω το χειριστηριο:
gameboy_controller.jpg
Προβολή συνημμένου 92694
ΩΩ! Αυτό κι αν είναι χειριστήριο!! :bow: Και κουμπί εναλλαγής κονσολών!!

Κυκλοφόρησε το SGB2 στην Ευρώπη? Τι διαφορές είχε από το πρώτο?
 
johnny19818 είπε:
ΩΩ! Αυτό κι αν είναι χειριστήριο!! :bow: Και κουμπί εναλλαγής κονσολών!!

Κυκλοφόρησε το SGB2 στην Ευρώπη? Τι διαφορές είχε από το πρώτο?
Το χειρηστηριο το εχει μελος της κοινοτητας και ειναι πολυ καλο. Ειναι ισως οτι κοντινοτερο στο κλασικο game boy απο αποψη χειρισμου. Ειναι και προσιτο στο να το παρει κανεις, το θεωρω πολυ καλη αγορα υπο αυτες τις προυποθεσεις.

Το πανεμορφο Super gameboy 2 δυστηχως κυκλοφορησε αποκλειστικα στην Ιαπωνια.

Οι βασικοτερες διαφορες του απο το κλασικο SGB ειναι επιγραμματικα οι παρακατω:

Καποια παιχνιδια (πχ Tetris DX) εχουνε περιγραμματα αποκλειστικα για το SGB2.

Εχει την εισοδο για το καλωδιο συνδεσης του Gameboy με δευτερο παικτη και αλλα περιφερειακα, οπως πχ το Gameboy printer.

Ειναι βασισμενο στο Gameboy pocket αντι για το Gameboy Classic, καποια παιχνιδια παιζουνε ελαφρως καλυτερα στο pocket.

Μπαινει σε Ευρωπαικο μηχανημα με μετατροπη, δες στο παρακατω βιντεο. Μπορει να βρεθει και σε καλη τιμη επισης.

http://consolingmyself.co.uk/post/24142363511/multi-region-super-game-boy
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
MK193: thanks.

Χθές αγόρασα απο ebay το super ufo pro8 . Για όσους δεν ξέρουν είναι cartridge που δέχεται file images των ROMS.

Το περιμένω πως και πως .....
 
Καλη φαση το cartridge που δεχεται roms .Σε παλαιοτερες εποχες θα με εψηνε μια τετοια αγορα .Ρετροκατασταση τελειως συνδεμενο το snes και εναλλαγη παιχνιδιων με το χειριστηριο του snes.Καμμια σχεση με τα roms στους emulators
 
bphe είπε:
Χθές αγόρασα απο ebay το super ufo pro8 . Για όσους δεν ξέρουν είναι cartridge που δέχεται file images των ROMS. Το περιμένω πως και πως .....
Δεν θελω να σου χαλασω την χαρα, αλλα επρεπε να ρωταγες πρωτα. Το superufo pro8 ειναι μια σαχλαμαρα και κοστιζει πανω κατω τα ιδια με το super everdrive που ειναι κλασσεις ανωτερο. Δες εδω.

Αν προλαβαινεις να ακυρωσεις την παραγγελια σπευσε τωρα!
 
Getta Robo είπε:
Το χειρηστηριο το εχει μελος της κοινοτητας και ειναι πολυ καλο. Ειναι ισως οτι κοντινοτερο στο κλασικο game boy απο αποψη χειρισμου. Ειναι και προσιτο στο να το παρει κανεις, το θεωρω πολυ καλη αγορα υπο αυτες τις προυποθεσεις.Το πανεμορφο Super gameboy 2 δυστηχως κυκλοφορησε αποκλειστικα στην Ιαπωνια.

Οι βασικοτερες διαφορες του απο το κλασικο SGB ειναι επιγραμματικα οι παρακατω:

Καποια παιχνιδια (πχ Tetris DX) εχουνε περιγραμματα αποκλειστικα για το SGB2.

Εχει την εισοδο για το καλωδιο συνδεσης του Gameboy με δευτερο παικτη και αλλα περιφερειακα, οπως πχ το Gameboy printer.

Ειναι βασισμενο στο Gameboy pocket αντι για το Gameboy Classic, καποια παιχνιδια παιζουνε ελαφρως καλυτερα στο pocket.

Μπαινει σε Ευρωπαικο μηχανημα με μετατροπη, δες στο παρακατω βιντεο. Μπορει να βρεθει και σε καλη τιμη επισης.

http://consolingmyself.co.uk/post/24142363511/multi-region-super-game-boy
Ωραίο το SGB2 και εμφανισιακά (για τις λίγες διαφορές που έχει με το πρώτο). Επόμένως παίζει μόνο σε Super Famicom, σωστά? Όταν λες "Εχει την εισοδο για το καλωδιο συνδεσης του Gameboy με δευτερο παικτη" σημαίνει ότι μπορεί να συνδεθεί κάποιος με ένα Game Boy και να παίξουν διπλό, ή χρειάζεται ένα ακόμη SNES + SGB (πράγμα που μου φαίνεται κουφό κάπως)? Πάντως το πρώτο SGB δεν υποστήριζε το διπλό, σωστά? Το χειριστήριο άραγε είναι συμβατό με το πρώτο SGB?
 
johnny19818 είπε:
Ωραίο το SGB2 και εμφανισιακά (για τις λίγες διαφορές που έχει με το πρώτο). Επόμένως παίζει μόνο σε Super Famicom, σωστά? Όταν λες "Εχει την εισοδο για το καλωδιο συνδεσης του Gameboy με δευτερο παικτη" σημαίνει ότι μπορεί να συνδεθεί κάποιος με ένα Game Boy και να παίξουν διπλό, ή χρειάζεται ένα ακόμη SNES + SGB (πράγμα που μου φαίνεται κουφό κάπως)? Πάντως το πρώτο SGB δεν υποστήριζε το διπλό, σωστά? Το χειριστήριο άραγε είναι συμβατό με το πρώτο SGB?
Εχω δει καποιους να λενε πως παιζει διχως αλλη τροποποιηση, αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Θα ρωτησω ενα φιλο που το εχει ευκαιρο, και θα ενημερωσω το θεμα για το τι παιζει.

Εχει εισοδο για gameboy link, συνδεεις δηλαδη gameboy η δευτερο SGB2 με το καλωδιο, και παιζεις διπλο, η βαζεις περιφερειακα οπου απαιτουσαν αυτη την διασυνδεση, οπως πχ το gameboy printer.

Το χειρηστηριο ειναι ενα κανονικο snes χειρηστηριο, στα προτυπα σχεδιασμου του πρωτου gameboy, μπορεις να παιξεις οποιοδηποτε παιχνιδι με αυτο απο το snes.
 
Πίσω
Μπλουζα