Το νησί του Πασχάλη - Pascali's Island (1988)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.653
Αντιδράσεις
66.166
Η ταινία, μας μεταφέρει σε ένα ελληνικό νησί (υπονοείται η Σάμος) το 1908, λίγο πριν την κατάρρευση της Οθωμανικής αυτοκρατορίας. Ο Βασίλης Πασχάλης ( Ben kingsley), είναι ένας πράκτορας του Σουλτάνου, που αντιμετωπίζει την περιφρόνηση των κατοίκων. Ερωτευμένος κρυφά με μια ζωγράφο ( Helen Mirren), που κατοικεί στο νησί, βλέπει με απογοήτευση, πως εκείνη τον αντιμετωπίζει με απλή συμπάθεια. Σύντομα, στο νησί φτάνει ένας αινιγματικός άγγλος αρχαιολόγος, ο οποίος συνάπτει σχέση με την ζωγράφο. Η ζήλεια τυφλώνει τον Πασχάλη, που αποφασίζει να εκδικηθεί. Όμως, η τύφλωση του θα οδηγήσει και τον ίδιο στην καταστροφή. Δυνατές ερμηνείες, όμορφα τοπία ( η ταινία γυρίστηκε στην Ρόδο) και ένα καταπληκτικό μουσικό θέμα. Τελευταία φορά προβλήθηκε πριν καμμιά δεκαριά χρόνια, από τον Αντ1...

http://www.imdb.com/title/tt0095827/
 
απογοητεύτηκα τώρα ... πάντα πίστευα ότι ήταν η ρόδος το νησί ... και το έργο το είδα μόνο μια φορά πριν πάρα πολλά χρόνια στην ιταλία ... αν κάποιος το έχει ας επικοινωνήσει μαζί μου!
 
Αν δεν κανω λαθος, πρεπει να ηταν τοποθετημενο στην Συμη και οχι στην Σαμο..
 
Γράφω Σάμο, επειδή στην ταινία δείχνει ένα νησί το 1908, στο οποίο ξεσπά εξέγερση κατά των Τούρκων. Κάτι τέτοιο συνέβη εκείνη την χρονιά, στην Σάμο. Πάνε χρόνια βέβαια που είδα την ταινία, ίσως κάποιος που την είδε πρόσφατα, να μπορούσε να διαφωτίσει :) ...
 
O Kingsley μου αρέσει πολύ σαν ηθοποιός, με τραβάνε και οι ταινίες εποχής, κι έτσι λέω να την ψάξω αυτήν την ταινία.
 
Οποτε βλεπω το θρεντ στα νεα θεματα περιμενω να διαβασω για τον

 

 

Gus_Goose.jpg
 

 


Αnd then reality hits
 
Thanks RIO. Δεν την ηξερα, θα τη δω οπωσδηποτε!!!
 
Είναι καλή ταινία , perlastar και pardalotzatziki, αξίζει της προσοχής. :) .

Αardvark τα φαινόμενα απατούν... :D
 
Δεν θυμάμαι να την έχω δει, αλλά είχε ακουστεί αρκετά στην εποχή της κυρίως λόγω Kingsley. Μ' αρέσει το όνομα του ελληνικού νησιού, Nisi... ψάξανε πολύ να το βρούνε? :) Αλλά είναι νομίζω άσκοπο να προσπαθούμε να βρούμε σε ποιο νησί αναφερόταν... δεν είναι ιστορικό ντοκυμανταίρ, αλλά ταινία μυθοπλασίας επομένως δεν είναι απαραίτητο να έχει σχέση με την πραγματικότητα. Θα μπορούσε ένας χαρακτήρας να ξεκινάει από το λιμάνι της Σύμης και να πηγαίνει με τα πόδια σε χωριό που είναι στη Ρόδο ή στην Ύδρα ή στην Ιταλία.
 
Πίσω
Μπλουζα