Το πίου πίου

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
435
Είχα παιδάκι ένα αυγουλάκι πλαστικό κόκκινο που από πάνω είχε μια τρύπα. Εκεί μέσα υπήρχε ένα λαστιχένιο κίτρινο κοτοπουλάκι και όταν πάταγα το αυγό, αυτό πεταγόταν επάνω ενώ συγχρόνως ακουγόταν ένα ''πίου πίου''. Το θυμάστε;
 
Κάθε πάσχα βγαίνανε... γέμιζε η αγορά :)
 
Κριε εισαι φοβερη!!

Μου αρεσαν παρα πολυ αυτα τα αυγουλακια και ειχα πολλα.

Θυμαμαι μου αγοραζε καθε πασχα ο παππους μου.
 
Μπράβο κριός μέρες σκεφτόμουν να ρωτήσω για αυτά!!!

Παιδιά ψάχνω αρκετά χρόνια να τα βρω μου τα είχαν φέρει όταν ήμουν 9 η 10 στην Αμερική από Ελλάδα παρά πολλά η συσκευασία ήταν μια διαφανή σακούλα από ότι θυμάμαι!! :eek:

Ήταν πολύ αστεία κάθε φόρα που τα ζουλούσα το κοτοπουλάκι που ήταν μπαλόνι ουσιαστικά πεταγόταν και έκανε ένα ήχο σαν αυτόν που λέτε ..γιατί στο κάτω μέρος του αυγού υπήρχε μια πλαστική μικρή σφυρίχτρα αν θυμάστε αυτή με τα 2 λαμάκια μέσα ! και έκανε την όλη φάση ;)



Μακάρι κάποιος τουλάχιστον να τα βρει έστω σε φωτογραφία για να τα ξαναθυμηθούμε :D
 
Με κατασυγκινήσατε!! Μου ζωντανέψατε πολύ παλιές εικόνες με αυτό το κοτοπουλάκι...Πρέπει να υπήρχε μέχρι και πριν δύο χρόνια στο εξοχικό μας. Πρόσφατα έμαθα ότι ο πατέρας μου πέταξε όλα τα παιχνίδια που είχα εκεί :bash: : τον στάβλο τον πονυ, τα 2 πόνυ που είχα, τα monchichi, έναν μεγάλο χιμπατζή, τη λούτρινη αλεπού που είχε αφτιά σα μπισκότα (!), τα κουζινικά, τη σιδερωστρούλα μου,το jack in the box (μέσα απ'το φόρουμ έμαθα την όνομασία του-έβγαινε ο κλόουν μέσα από ένα ροζ κουτί με λευκες βούλες), έναν σπάνιο κλόουν της el greco, διάφορα μικρά παιχνιδάκια και τόσα άλλα....Μαζί με αυτά μάλλον και το κοτοπουλάκι....Και να σκεφτεί κανείς ότι ήταν όλα σε άριστη κατάσταση...και τα πέταξε....ούτε καν τα χάρισε...:sweat::sweat::sweat::sweat:
 
Χαχα ναι κι εγώ το θυμάμαι, κάθε Πάσχα έπαιζα με αυτό μέχρι που στο τέλος το κίτρινο λαστιχένιο πουλάκι διαλύθηκε και δεν σφύριζε πια γιατι έχανε τον αέρα μπου χουουουου!
 
'Εχει σταθεί α δ ύ ν α τ ο ν να βρω φωτογραφία όσο και αν έχω ψάξει. Μόνο αν υπάρχει κάποιος που το έχει στην κατοχή του μπορεί να μας βοηθήσει.
 
Σας παραθετω ενα σκαριφημα το πως ητανε το πιου πιου αυγουλακι (μιας και ερχεται Πασχα)... #)

Ειναι κοκκινο αυγουλακι απο μαλακο πλαστικο που οταν το ζουληξεις πεταγεται ενα κεφαλακι απο ενα κοτοπουλακι στο πανω μερος, ενω απο το κατω μερος εχει μια σφυριχτρα (οπως εχουν καποιες ελληνικες σημαιουλες που πουλανε στις παρελασεις εθνικων εορτων κ φυσαμε μεσα απο το καλαμι) που κανει τον ιδιορυθμο ηχο '''πιου πιου'' καθως το ζουλαμε και φευγει ο αερας απο μεσα...

(ελπιζω να καταλαβαινεται το σχημα μου) :flower:

Προβολή συνημμένου 77477
 
Σας παραθετω ενα σκαριφημα το πως ητανε το πιου πιου αυγουλακι (μιας και ερχεται Πασχα)... #)

Ειναι κοκκινο αυγουλακι απο μαλακο πλαστικο που οταν το ζουληξεις πεταγεται ενα κεφαλακι απο ενα κοτοπουλακι στο πανω μερος, ενω απο το κατω μερος εχει μια σφυριχτρα (οπως εχουν καποιες ελληνικες σημαιουλες που πουλανε στις παρελασεις εθνικων εορτων κ φυσαμε μεσα απο το καλαμι) που κανει τον ιδιορυθμο ηχο '''πιου πιου'' καθως το ζουλαμε και φευγει ο αερας απο μεσα...

(ελπιζω να καταλαβαινεται το σχημα μου) :flower:

πιου πιου.jpg

Δυστυχως δεν κυκλοφορει ποια αλλα ουτε και φωτο δεν βρισκω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα