Το παζλ του ελληνικού κινηματογράφου

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.450
Αντιδράσεις
49.731
Το κουίζ αυτό παίζεται ως εξής. Παίρνω εγώ μια εικόνα , π.χ. αυτή...

 


119.jpg
Προβολή συνημμένου 66763

...και τη χωρίζω σε 8 κομμάτια. Κάθε παίκτης μπορεί να διαλέξει ΜΟΝΟ ένα νούμερο από κάθε φωτογραφία για να μπορέσουν να παίξουν περισσότεροι. Απαντήσεις όμως μπορεί να δώσει κάποιος όσες φορές θέλει. Και το παιχνίδι αρχίζει έτσι : Έρχεται ο πρώτος παίκτης και μου ζητάει π.χ. το κομμάτι νούμερο 1. Εγώ θα εμφανίσω αυτό...

 


120.jpg
Προβολή συνημμένου 66764

Αν κάποιος το καταλάβει από αυτό μόνο απαντάει αλλιώς συνεχίζουμε με άλλο παίκτη που διαλέγει άλλο νούμερο. Έρχεται μετά άλλος παίκτης και διαλέγει π.χ. το 6. Εγώ θα εμφανίσω αυτό...

 


121.jpg
Προβολή συνημμένου 66765

Στόχος είναι να καταλάβετε τη φωτογραφία από ποια ταινία είναι με όσο το δυνατόν λιγότερα κομμάτια!


Διευκρίνιση : Πάντα θα βάζω γνωστές ταινίες , αλλά δεν είναι απαραίτητο να είναι τόσο κοντινό πλάνο όπως αυτό που έδειξα στο παράδειγμα...Μπορεί να μην είναι καν πρόσωπα!...
;) Στη πορεία θα δούμε πως θα εξελιχθεί αυτή η ιδέα της μαγικής εικόνας...Οπότε περιμένω τον πρώτο παίκτη να μου πει ένα νούμερο από το 1 ως το 8 ώστε να εμφανίσω το ανάλογο κομμάτι της πρώτης φωτογραφίας του παιχνιδιού! :)
 
ακομη ενα ενδιαφερον και πρωτοτυπο κουιζ!!!!!συγχαρητηρια Αντωνη :)

ας ξεκινησω πρωτη για να δουμε τι θα μου τυχει,κομματι N° 2
 
Είσαι πολύ τυχερή Κατερίνα!!! Το κομμάτι νούμερο 2 είναι αυτό!

 


122.jpg
122.jpg
 
οι γερμανοι ξαναρχονται
 
katerinak είπε:
οι γερμανοι ξαναρχονται
Πολύ σωστά έτυχες στο καίριο κομμάτι μπράβο! Επόμενη φωτογραφία (μπορείς να ξαναπαίξεις γιατί είναι άλλη φωτογραφία) , περιμένω αριθμό κομματιού.

 


3.jpg


3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Αυτή τη φορά δε στάθηκες και τόσο τυχερή... :D Το νούμερο 5 είναι αυτό!...

 


123.jpg
123.jpg

Απαντήσεις αν καταλάβεις :p μπορείς να δώσεις αλλά αριθμό άλλο για αυτή τη φωτογραφία όχι! :)
 
katerinak είπε:
η ωραια του κουρεα;
Όχι δεν είναι αυτό. Πολύ δύσκολο να το βρεις έτσι...Ανάλογα με το τι κομμάτι θα διαλέξει ο επόμενος ίσως... :)
 
katerinak είπε:
συνοικια το ονειρο;
Όχι ούτε αυτό είναι. Μη κουράζεσαι , πως να το βρεις έτσι βρε συ;;; Πρέπει να αποκαλυφθεί κι άλλο κομμάτι.
 
ελπιζω συντομα να διαλεξει καποιος το σωστο κομματι,λογικα σε καποιο σημειο θα φαινεται και το προσωπο του/της ηθοποιου ή εστω κατι χαρακτηριστικο της ταινιας
 
Θελω να παιξω κι εγω!

Ξεκιναω με το 2 που ειναι ο τυχερος μου αριθμος. Για να δουμε ποσο τυχερος θα αποδειχθει και στη συνεχεια!
 
bambinella 100 είπε:
Θελω να παιξω κι εγω!Ξεκιναω με το 2 που ειναι ο τυχερος μου αριθμος. Για να δουμε ποσο τυχερος θα αποδειχθει και στη συνεχεια!
Αποδείχτηκε όντως τυχερός ο αριθμός σου Bambinella γιατί πιστεύω με αυτό θα το βρείτε. Κρίμα να μην είσαι on line να το πεις...Το 2 είναι αυτό...

 


124.jpg
124.jpg
 
Στελλα, τελικα δεν υπηρχε περιπτωση να βρεθει με τιποτα απ το Νο 5 που ειχα διαλεξει
 
125.jpg


125.jpg

Μπράβο Κατερίνα αυτό είναι , το κομμάτι της Bambinella ήταν καίριο. Πάμε για άλλη φωτογραφία , περιμένω αριθμό... :)
 
Το Νο 3 θα πω αυτη τη φορα,για να δουμε σε ποιο κομματι επεσε ο κληρος
 
Εύκολο νομίζω. Το κομμάτι 3 είναι αυτό...

 


126.jpg
126.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα