Το παλαιότερο κομμάτι της συλλογής σας

Πάντα έκανα συλλογή από καρτ ποστάλ, κρατούσα κάθε κάρτα που μας έστελναν, τις γλυκές εκείνες εποχές που δεν υπήρχε το ιντερνετ και οι ευχές έρχονταν με το ταχυδρομείο. Οι παρακάτω λοιπόν είναι οι παλαιότερες της συλλογής μου, βασικά είναι σαν οικογενειακά κειμήλια, γιατί ανήκαν στους προπαππούδες μου και τις φυλάω με μεγάλη προσοχή. Είναι όλα από τη δεκαετία του ΄40.

Πασχαλινή καρτ ποστάλ που έστειλε ένας ξάδερφος στον προπάππου μου, για να ευχηθεί για το Πάσχα καθώς και για την ονομαστική γιορτή ενός από τους γιους του, του Αναστάσιου. Αυτό είναι το πολυτιμότερο, γιατί από πίσω έχει γραμμένες και τις ευχές σε καθαρεύουσα.

pic2.jpg

pic3n.jpg

Και δύο καρτ ποστάλ της ίδιας περιόδου, μια Χριστουγεννιάτικη και μια Πασχαλινή. που έστειλε στον προπάππου μου ένας συγγενής που σπούδαζε στην Ιταλία.

pic1.jpg

pic4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπεροχες καρτες Perlastar! Πραγματικα απο αλλη εποχη και αισθητικη. Βλεποντας την δευτερη φωτο με τις ευχες δεν μπορω παρα να στεναχωριεμαι βλεποντας ποσο πλουσια ηταν η γλωσσα μας παλιοτερα ενω πλεον εχουν εξισωθει τα παντα και εχει εμπλουτιστει η γλωσσα με ενα σωρο καινοτομιες και μοντερνιες. :(
 
Θαυμάσια ευρήματα...ξυπνάν αναμνήσεις !!!
 
Εξαιρετικα ευρηματα perla!!Η πρωτη καρτα ,αν και στα Ελληνικα,ειναι τυπωμενη στην Ιταλια..ολες ομως φαινονται πολυ μεταγενεστερες απο οτι ειναι..
 
Είναι το καμάρι της συλλογής μου :) Ευτυχώς τις έσωσα από τους μεγάλους από τότε που ήμουν μικρή, γιατί δεν τους έδιναν σημασία.

Αngel, σωστή η παρατήρησή σου, κι εγώ νόμιζα ότι είναι μεταγενέστερες και δεν το πίστευα ότι είναι από τα 40's. Οι δύο τελευταίες το γράφουν και πίσω, 1942.
 
Κατι στρατιωτακια Timpo του 1958 μετρανε Η' οχι? :p
 
Πως δεν μετρανε,αυτους θα τα βαλουμε να φυλανε το θρεντ απο κακοποια στοιχεια.
 
perlastar είπε:
Πάντα έκανα συλλογή από καρτ ποστάλ, κρατούσα κάθε κάρτα που μας έστελναν, τις γλυκές εκείνες εποχές που δεν υπήρχε το ιντερνετ και οι ευχές έρχονταν με το ταχυδρομείο. Οι παρακάτω λοιπόν είναι οι παλαιότερες της συλλογής μου, βασικά είναι σαν οικογενειακά κειμήλια, γιατί ανήκαν στους προπαππούδες μου και τις φυλάω με μεγάλη προσοχή. Είναι όλα από τη δεκαετία του ΄40.
Πανέμορφες κάρτες...
 
Πίσω
Μπλουζα