Το παλιό όνομα της ALGIDA

Η algida ήταν αυτοτελής εταιρία που ιδρύθηκε το 1945 στη Ρώμη. Το 1974 εξαγοράστηκε από τη unilever, ενώ το '76 λάνσαρε το κορνέτο.

Με τα σήματα, αυτή τη στιγμή υπάρχουν τουλ. 20-25 διαφορετικές ονομασίες αλλά ίδιο λογότυπο, πολιτική που ξεκίνησε κάπου τέλη '90ς κ επέβαλε η ίδια Unilever για παγκόσμια αναγνωρισιμότητα των προϊόντων .
 
To Magnum ήταν ο γνωστός πύραυλος της ΔΕΛΤΑ. Το Choco Magnum ήταν με το σοκολατάκι (με παγωτό βανίλια-σοκολάτα και σιρόπι σοκολάτας στο κέντρο), υπήρχε και διαφορετικός πύραυλος Magnum με το λευκό σοκολατακι (που είχε παγωτό βανίλια-φράουλα και σιρόπι φράουλα στο κέντρο). Έχω φάει άπειρα Choco Magnum, γιατί ήταν το αγαπημένο μου παγωτό και διάλεγα ΠΑΝΤΑ αυτό. Πριν έρθει η ΔΕΛΤΑ στην γειτονιά μου, είχαμε μόνο ΕΒΓΑ, και ο αντίστοιχος πύραυλος ήταν το Number One. Πολύ μετά ήρθε η Algida, με το Cornetto, που ήταν πολύ μικρότερο από το Choco Magnum. Δεν θυμάμαι καμία αλλαγή στο όνομα της Algida. Πριν τα τυποποιημένα παγωτά, είχαμε τα Παγωτά Θέμης (υπάρχουν ακόμα στην Καλαμαριά), που ήταν χύμα και τα παίρναμε σε κυπελάκι ή χωνάκι, ή με το κιλό.
 
Πάντως στην Γερμανία λέγονται Langnese τουλάχιστον από την δεκαετία του '80 που τα θυμάμαι εγώ. Όσο για την Βρετανία δεν έχω ιδέα, πάντως εκεί τα σουπερμάρκετ είχαν φοβερά παγωτά.
 
Κάτι μου θυμίζει και εμένα αυτή η ιστορία με την αλλαγή του ονόματος. Νομίζω είχε αλλάξει από Algida σε κάτι άλλο και μετά επανήλθε ως Algida. Αυτή εδώ η διαφήμιση πάντως μου έχει μείνει:

 
Η Algida είναι σήμα ιδιοκτησίας της Unilever. Ανά τον κόσμο χρησιμοποιούνται διάφορα σήματα.

Στην Αυστραλία πχ είναι γνωστή ως Streets ενώ στην Ευρώπη ως Algida.
 
Βλέποντας σήμερα το θέμα αυτό, θυμήθηκα αμυδρά κάτι σχετικό με Algida και αλλαγή ονόματος. Σε κάποια διαφήμιση του Calippo (δεκαετία 80), o αφηγητής νομίζω ότι έλεγε: «Τώρα το Calippo είναι Algida».

Αυτό έχει βάση, γιατί το Calippo πρωτοφτιάχτηκε από την εταιρεία Calippo Inc., η οποία αρχικά συνεργάστηκε με τη Unilever, ενώ γύρω στο 90 εξαγοράστηκε από αυτήν.
 
To Magnum ήταν ο γνωστός πύραυλος της ΔΕΛΤΑ. Το Choco Magnum ήταν με το σοκολατάκι (με παγωτό βανίλια-σοκολάτα και σιρόπι σοκολάτας στο κέντρο), υπήρχε και διαφορετικός πύραυλος Magnum με το λευκό σοκολατακι (που είχε παγωτό βανίλια-φράουλα και σιρόπι φράουλα στο κέντρο). Έχω φάει άπειρα Choco Magnum, γιατί ήταν το αγαπημένο μου παγωτό και διάλεγα ΠΑΝΤΑ αυτό. Πριν έρθει η ΔΕΛΤΑ στην γειτονιά μου, είχαμε μόνο ΕΒΓΑ, και ο αντίστοιχος πύραυλος ήταν το Number One. Πολύ μετά ήρθε η Algida, με το Cornetto, που ήταν πολύ μικρότερο από το Choco Magnum. Δεν θυμάμαι καμία αλλαγή στο όνομα της Algida. Πριν τα τυποποιημένα παγωτά, είχαμε τα Παγωτά Θέμης (υπάρχουν ακόμα στην Καλαμαριά), που ήταν χύμα και τα παίρναμε σε κυπελάκι ή χωνάκι, ή με το κιλό.
Αυτό το συγκεκριμένο παγωτό χωνάκι, το Choco Magnum της Δέλτα με το ''ολόκληρο'' σοκολατάκι, έχει δεθεί στο μυαλό μου περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο με την αλλαγή του ονόματος. Για την οποία αλλαγή είμαι σίγουρη ότι κάτι είχε παιχτεί, γιατί θυμάμαι την απογοήτευσή μου το καλοκαίρι του ΄89 στην Ιταλία όταν κατάλαβα ότι δεν υπήρχε καμία περίπτωση να ξαναδούμε ποτέ το παλιό όνομα, αφού κι εκεί τα Algida ήταν Algida. Αλλά τι σχέση μπορεί να είχε με την Algida η Δέλτα;
 
Αυτό το συγκεκριμένο παγωτό χωνάκι, το Choco Magnum της Δέλτα με το ''ολόκληρο'' σοκολατάκι, έχει δεθεί στο μυαλό μου περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο με την αλλαγή του ονόματος. Για την οποία αλλαγή είμαι σίγουρη ότι κάτι είχε παιχτεί, γιατί θυμάμαι την απογοήτευσή μου το καλοκαίρι του ΄89 στην Ιταλία όταν κατάλαβα ότι δεν υπήρχε καμία περίπτωση να ξαναδούμε ποτέ το παλιό όνομα, αφού κι εκεί τα Algida ήταν Algida. Αλλά τι σχέση μπορεί να είχε με την Algida η Δέλτα;
Δεν υπάρχει καμία σχέση της Δέλτα με την Algida..Όπως γράφεις,το Magnum,ήταν σοκολατένιος πύραυλος,με σοκολατάκι πάνω-πάνω (ένας πύραυλος που δεν μου άρεσε ποτέ) και ήταν ανέκαθεν Δέλτα παγωτό.
Στο προκείμενο τώρα..
Στη μικρή κωμόπολη μου λοιπόν,υπήρχαν περίπτερα με τις εξής μάρκες παγωτών στις αρχές της δεκαετίες του 80: ΕΒΓΑ,ΔΕΛΤΑ,TORRE,ΑΓΝΟ (και αργότερα εμφανίστηκε και το ΚΡΙ-ΚΡΙ)..Το περίπτερο απέναντι από το σπίτι μου είχε παγωτά ΑΓΝΟ..Μέχρι το '83 (ή '84,δεν θυμάμαι καλά τη χρονιά).Πάντως σίγουρα μέχρι το ΄82-83,που αγόραζα χαρτάκια-αυτοκόλλητα ποδοσφαιριστών,και έπαιρνα και παγωτά απο εκεί,τα παγωτά ήταν ΑΓΝΟ.Από το ΄84 λοιπόν άλλαξε ιδιοκτήτη και ο νέος έφερε καινούρια μάρκα παγωτών..Τα "Eldorado"..Αναφέρθηκε και κάποιος άλλος φίλος στην ονομασία αυτή.Φυσικά τα τιμούσα.Και νόστιμα ήταν και "παχιά" ήταν (δεν ήταν "νερά" δηλαδή) και λίγο τσιμπημένα σε σχέση με ΕΒΓΑ και ΔΕΛΤΑ..Και όταν λέω "τσιμπημένα",μιλάμε για ένα δεκάρικο ή ένα τάλιρο σε κάποια συγκρίσιμα είδη..π.χ. ο"μεγάλος" πύραυλος του "Eldorado" είχε 60 δρχ όταν ο αντίστοιχος στην ΕΒΓΑ είχε 50 δρχ (και όταν λέμε μεγάλος,εννοούμε αυτό το μέτριο μέγεθος των 100-120 γραμμαρίων).Μετά ήρθε ο πύραυλος Number one στην ΕΒΓΑ,πιο μεγάλος από αυτόν που είχε ήδη των 50 δρχ,η πρώτη τιμή του number one ήταν 60 δρχ.Ο πύραυλος στο "Εldorado" παρέμενε στις 60 δρχ.Το 60 δρχ του number one,το επόμενο καλοκαίρι έγινε 65 και ο μικρότερος 55 δρχ.
Τα "Eldorado" λοιπόν κράτησαν πάνω κάτω ένα χρόνο.Μετά ξαφνικά,άλλαξαν όνομα. Ίδιο ψυγείο,ίδια παγωτά,ίδιο ΛΟΓΟΤΥΠΟ (αυτό που έχει κάθετες κόκκινες και λευκές χοντρές ρίγες),αλλά με άλλο όνομα.Ένα άλλος φίλος,έχει ποστάρει παλαιότερα λογότυπα της Αlgida..Αυτό λοιπόν που έχει τις κάθετες κόκκινες-λευκές ρίγες,με το όνομα ΑLGIDA στη μέση..Ε, αυτό ακριβώς ήταν και το σήμα του eldorado..Αντί για algida,μέσα στο κυκλικό σχήμα έγραφε "Eldorado".
Ίσως να μην έγινε η αλλαγή με το "Algida".Όπως έγραψε και άλλος συμφορουμίτης,πρέπει μετά τα Eldorado,να προηγήθηκε το "algitta" για 3-4 χρόνια, και το "algitta" να μετανομάστηκε σε "algida"
Πάντως και τα τρία ονόματα,είχαν ακριβώς το ίδιο λογότυπο (το όνομα άλλαζε φυσικά).
Και τα ίδια παγωτά..Θυμάμαι την γρανίτα galippo (η οποία ήταν της algida) να την αγοράζω από τα eldorado ψυγεία (το αντίστοιχο turbo της ΕΒΓΑ και grillo της ΔΕΛΤΑ).
 
Θυμοσαστε τα παγωτα Εσκιμό; Στην Ελλαδα κυκλοφορησαν αρχες δεκαετιας του '80.
Πολυ πιθανον να ηταν αυτο το ονομα τους προτου γινουν Αλτζιντα.
Δειτε την εικονα:

1587911737921.png
 
Bambi δεν θυμάμαι αν ήταν αυτή η ονομασία. Το μόνο που ξέρω είναι ότι πάω να πάρω ένα παγωτό. Σλουρπ!
 
Τα "Eskimo" δεν τα θυμάμαι καθόλου..
Επιμένω για το όνομα πως ήταν το "eldorado"..Τα θυμάμαι 99,99999 %. Αλλά, μετά από ένα μικρό ψάξιμο στο διαδίκτυο:

Είναι περίεργο..Ψάχνοντας παγωτά των 80ς και τα λογότυπα των εταιριών τους,βλέπουμε πως υπάρχουν εταιρίες με πανομοιότυπα σήματα..
Δηλαδή, το logo της Algida είναι ολόιδιο με του Eldorado.
" 5 Κόκκινες και 4 λευκές ρίγες,όλες κάθετες, και στη μέση ένας λευκός ελλειπτικός κύκλος με το όνομα της εταιρίας γραμμένο σ'αυτόν".

Όμως εκτός από το όνομα "algida" ή "eldorado" υπάρχουν και άλλες εταιρίες με το ίδιο λογότυπο! Μόνο το όνομα αλλάζει. Είδα φωτό με το ίδιο logo, αλλά μες στον κύκλο να γράφει "Toseroni".. Σε ένα άλλο logo, το όνομα μες στον κύκλο είναι "Langnese". Σε κάποιο άλλο το όνομα γίνεται "HB".. Πιθανόν να υπάρχει και "Eskimo" με το ίδιο logo στα 80s..(Φυσικά,αυτό που ποστάρισε η bambi είναι το νεότερο σχήμα της "Eskimo", το "σχέδιο καρδιάς" που το έχει και η "algida")..
Και το θέμα είναι ότι σε όλες τις εταιρίες που έγραψα, υπάρχει το calippo ή το cornetto..Και κάποια άλλα παγωτά επίσης.
Άρα :
ή υπήρχαν εταιρίες στα 80s (και πιθανόν να υπάρχουν) που ήταν ας το πούμε "αδελφοποιημένες", και είχαν τα ίδια σχεδόν προϊόντα,
ή υπήρχε μία εταιρία μεγάλη (π.χ. ας πούμε η algida) και αγόρασε τις υπόλοιπες τη δεκαετία του '80, φτιάχνοντας νέο ΙΔΙΟ σήμα για όλες αλλά καθεμιά να γράφει πάνω το δικό της όνομα,πουλώντας όμως όλες σχεδόν τα ίδια προϊόντα,
ή υπήρχε ΜΙΑ εταιρεία (στη Ιταλία μάλλον), και απλά σε κάποιες χώρες που εξήγαγε όχι με το κανονικό της όνομα αλλά με διαφορετικό (π.χ. το "HB" που ανέφερα πιο πάνω,στο site που μπήκα έγραφε για ιρλανδέζικα παγωτά..Το οποίο logo της "ΗΒ" σήμερα, είναι όπως της algida, το σχέδιο δηλαδή της κοκκινοκίτρινης καρδιάς και από κάτω γράφει "HB" αντί για "algida"! Και υπάρχουν το cornetto και το calippo κανονικά!)

Πιο πιθανή είναι η τρίτη εκδοχή.. Σε κάποιες χώρες δεν πήγαιναν (ή πηγαίνουν) με το όνομα "algida" αλλά αλλάζει..Εδώ έρχονται φυσικά ως "algida"..Κάτι που στο πρώτο μισό της δεκαετίας του '80 δεν ήταν έτσι..Θυμάμαι τα "Eldorado" (το είχα αναλύσει στο προηγούμενο σχόλιο μου).
Από τα μέσα των 80s,το Eldorado εξαφανίστηκε και ήρθε ως Algida.
 
Δείτε την παρακάτω ιστοσελίδα σχετικά με τα πολλά διαφορετικά ονόματα της Algida σε όλον τον κόσμο.

 
Παντως αυτο που ειπαν και αλλα παιδια, το θυμαμαι κι εγω. Η Αλτζιντα ειχε αλλη ονομασια οταν ειχε βγαλει στην κυκλοφορια τα πρωτα της παγωτα στην Ελλαδα. Δεν ειναι η ιδεα μας. Δεν τη γνωρισαμε ως Αλτζιντα.
 
Δείτε την παρακάτω ιστοσελίδα σχετικά με τα πολλά διαφορετικά ονόματα της Algida σε όλον τον κόσμο.

Τελικά λύθηκε μάλλον το "μυστήριο" (σχεδόν πιο σωστά).. Πάντα μία ήταν η εταιρία, η Algida!..Όπως φάνηκε,εμείς εδώ στην Ελλάδα τη δεκαετία του ΄80, τρώγαμε παγωτά Algida με άλλη ονομασία.Τρώγαμε Algida και δεν ξέραμε ότι ήταν Algida (εγώ τουλάχιστον,για να είμαι πιο σαφής).
Αυτό γινόταν στην αρχή της δεκαετίας.Και κάπου από τα μέσα των 80s,η Algida άλλαξε την ονομασία εξαγωγής της προς την Ελλάδα και ερχόταν πια με την original ονομασία της. Σε άλλες χώρες,συνεχίζει να χρησιμοποιεί τις εναλλακτικές της ονομασίες εξαγωγής όπως διαπιστώνεται και από την ιστοσελίδα που πόσταρες (Tα λογότυπα φυσικά είναι τα καινούρια,αυτά που υπάρχουν τα τελευταία 15-20 χρόνια ως σήμα της Algida.Το "σχήμα καρδιάς". Στις δεκαετίες του '80 και του '90 ήταν αυτό που περιέγραψα)
Λύθηκε λοιπόν το μυστήριο των διαφορετικών ονομασιών με τα ίδια λογότυπα! Η μόνη εκκρεμότητα είναι το ερώτημα(?) που είναι και ο τίτλος του thread :
Ποιο είναι "Το παλιό όνομα της Algida" (και φυσικά εννοείται, με ποιο όνομα εισάγονταν στην Ελλάδα,πριν βάλουν το ορίτζιναλ όνομα).. Εγώ έγραψα για "Eldorado".. η φίλη Bambi πιθανολογεί πως ήταν τα "Eskimo".Κάποιος άλλος μπορεί να θυμηθεί κάποιο άλλο..
Προτείνω να απευθυνθούμε στην εταιρία,να μας απαντήσει και ο νικητής να κερδίσει δωρεάν παγωτά για όλο το καλοκαίρι (ε,μα,τόση συζήτηση για το όνομα των Algida θα πρέπει να το εκτιμήσουν εκεί στην εταιρία και να επιβραβεύσουν τουλάχιστον αυτούς που με τα σχόλια τους κάνουν όλους τους υπόλοιπους διαβάζοντας μας να σκέφτονται μόνο παγωτά..Algida!).
Γιατί εμείς,πιθανότερο είναι να ψάξουμε και να βρούμε τι πρωινό πήρε η Τίπι Χέιντρεν, την ημέρα που γύρισε τη σκηνή στη σοφίτα,στη ταινία "Τα Πουλιά" του Χίτσκοκ, παρά να θυμηθούμε "ποιο ήταν το παλιό όνομα της Algida στην Ελλάδα"!..
 
Μπορει να περασαν 5 χρονια αλλα ρωτησα και η απαντηση ητανε απο ατομο που εκανε τα συμβολαια για την συμφωνια οτι η Algida μας ηρθε φρεσκια φρεσκια στην Ελλαδα,δεν υπηρχε αντικατασταση.


Αυτα.
Είχα ρωτήσει διευθυντικό στέλεχος της Unilever. :)
 
Είχα ρωτήσει διευθυντικό στέλεχος της Unilever. :)
Τίποτα..Δεν ακούω τίποτα!..Εγώ ξέρω ότι ήταν τα Eldorado!.. Και να πεις σ'αυτό το διευθυντικό στέλεχος να μου στείλει τα βραβείο μου που βρήκα πως ήταν τα Eldorado..Έναν καταψύκτη γεμάτο με παγωτά.Και κάθε ΄βδομάδα να ΄ρχεται το φορτηγό τους να μου ξαναγεμίζουν τον καταψύκτη!..Που θα μου φάτε το βραβείο μου.. Αμ,δε σφάξανε!
(Πλάκα κάνω..μη το παρεξηγήσεις!)
Σοβαρά τώρα..
Κοίτα,για να έχεις ρωτήσει και τελικά να πήρες την απάντηση αυτή, δύο πράγματα συμβαίνουν:
α) δεν ξέρει ο διευθυντής τι του γίνεται,
ή
β) μπερδεύτηκες και πήρες τηλέφωνο κάποιο διευθυντικό στέλεχος της Universal (Studios) αντί της Unilever, και επειδή θα νόμισε πως του έκανες πλάκα μιλώντας του για παγωτά αντί για ταινίες,αυτός θα συνέχιζε την πλάκα λέγοντας σου ό,τι να΄ναι για ονόματα,Ελλάδα και Algida!
"Τα παγωτά μου ρεεεεεε" !
Θα σας στείλω σύντομα τη διεύθυνση που θα φέρετε τα παγωτά!........(χα,χα,χα,χα,χα...)
 
Χαχα.
Ξέρω εγώ μπορεί να ήταν και έτσι, πάντως είναι πολύ γνωστός μου και τον ξέρω χρονια.
Έχουν περάσει τόσα χρόνια από το 80 πάντως που και να είσαι σίγουρος ότι θυμάσαι ίσως να κάνεις λάθος, (για αυτόν το λέω).
 
και εγώ θυμάμαι το Αλτζιντα να έχει άλλη ονομασία, μήπως πάθαμε και εμείς Mandela Effect και θυμόμαστε ανα νταλλων, κάτι παρόμοιο με το Interview with the Vampire που πολλοί το θυμούνται και ως Interview with a Vampire η τα Looney Tunes που πολλοί τα θυμούνται και ως Looney Toons…...
 
παντος περα από την πλάκα το Eldorado όντος είχε το ίδιο logo με την algida, η τουλάχιστον έμοιαζε με αυτό που είχε μετέπειτα η algida
 
Πίσω
Μπλουζα