Το παραμύθι με τα χρώματα (Α.Κυριτσόπουλου) [Εκδ. Κέδρος]

geodim

RetroN00b
Joined
27 Mαϊ 2008
Μηνύματα
9
Αντιδράσεις
2
Ένα απο τα βιβλία που πραγματικά μου έκαναν ζεστή παρέα τότε. Όσο απλο και με ορισμένα σημεία κολάζ κι'αν ήταν.

Δώρο τότε για τα γενέθλιά μου, είναι από τις εκδόσεις "ΚΕΔΡΟΣ" του 1976.

Η εικόνα με το ουράνιο τόξο να κλαίει γιατί το παραμέλησαν, ήταν και παραμένει μαγεία για μένα.

Προβολή συνημμένου 45828 Προβολή συνημμένου 45829

Υ.Γ. Έψαξα για παρόμοιο νήμα και δεν βρήκα, γι'αυτό και το άνοιξα. Ελπίζω να έψαξα καλά.
 
Πάρα πολύ όμορφο! :)

Τι ωραία εικονογράφηση (θα συμφωνήσω απόλυτα για το ουράνιο τόξο)!

Δυο ερωτησούλες:

α) Σε ποια ηλικία παιδιών απευθύνεται?

β) Τι λέει η ιστορία μέσες - άκρες?

(ναι, είμαι μωρό και θέλω ν' ακούσω παραμύθι! :p )
 
ωραιο εξωφυλλο,σαν παιδικη ζωγραφια :)

αραγε να κυκλοφορει ακομα;
 
Να σου πώ..πιστεύω 4-7 ετών. Προνήπιο δηλαδή να του το διαβάζεις και 6-7 να το διαβάζει μόνο του. Παραπάνω μάλλον θα το αφήσει στην άκρη.

Όσο για το β) :) και εγώ το ξαναδιάβασα τώρα..ως παιδί!

Η ιστορία λοιπόν λέει πως το ουράνιο τόξο ζούσε σε μία πόλη, λούζοντάς τη στο χρώμα. Αλλά οι άνθρωποι το πήραν δεδομένο και το παραμέλησαν και έτσι αποφάσισε να πάρει των ομματιών του. Έχει υπέροχη περιγραφή για το τι σημαίνει ζωή χωρίς χρώμα και πάντα "συντονισμένο" στο παιδικό μυαλό. Λέει π.χ. "..δεν έβρισκες μπλέ μπαλόνι !".

Μιά παρέα παιδιών (3 αγόρια και ένα ντροπαλό κορίτσι) αποφασίζουν να κάνουν ένα ταξίδι, να το βρούν και να το φέρουν πίσω. Κάποια στιγμή λοιπόν κοροϊδεύουν το κορίτσι, αυτό κοκκινίζει και "το ουράνιο τόξο βγαίνει απ'τη κρυψώνα του". Είναι πολύ γλυκιά ιστορία, έστω και σύντομη!
 
lpotamianos είπε:
Τόχω και γω! Αλέξης Κυριτσόπουλος. Τρομερή ιστορία!
http://www.diavasame.gr/book.cfm?itemID=258
 


Ευχαριστώ πολύ για το link!
;)




geodim είπε:
Να σου πώ..πιστεύω 4-7 ετών.
 


Lol! Μια χαρά! Ακριβώς για την ηλικία μου!
:D

 


Είναι πολύ τρυφερή ιστορία - έλιωσα με αυτήν την πρόταση:
#)

 




Κάποια στιγμή λοιπόν κοροϊδεύουν το κορίτσι, αυτό κοκκινίζει και "το ουράνιο τόξο βγαίνει απ'τη κρυψώνα του". Είναι πολύ γλυκιά ιστορία, έστω και σύντομη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και εγώ το έχω..ειναι πολύ γλυκο.../

σε εκθεση βιβλιου το ξαναείδα..το έχουν ξανατυπωσει..
 
Πίσω
Μπλουζα