Το πρώτο μας κόμιξ

Εχω όμως την εντυπωση πως εκδόθηκε το 86': :) για να'ναι το πρωτο, πρωτο κόμιξ που πήρα
 
Το πρώτο μου κόμιξ νομίζω ότι ήταν μια διασκευή του μολυβένιου στρατιώτη νομίζω σε κλασικό εικονογραφημένο. Μετά θυμάμαι ότι είχα και κάποια άλμπουμ Πινόκιο αλλά έχω μόνο αόριστες μνήμες :wait2: καταραμένο αλτσχάιμερ...
 
νομίζω ότι το πρώτο δικό μου τεύχος (δανεικά ή του μεγαλύτερου αδερφού μου είχα διαβάσει πολλά) ήταν εκείνο το Μίκυ Μάους με τις πολλές συνέχειες....οι κυνηγοί του τοτέμ ή κάπως έτσι...
 
Το μυστικο του Τοτεμ καπως,αρχισε στα 890κατι τευχη και τελειωσε στο 902 κατι.
 
9684041331.jpg παιδια το πρώτο, πρώτο μίκυ ηταν αυτό;
 
Μίκυ μάους κάπου στο 87-88 με 60 δρχ. Κάτι άλλο που θυμήθηκα με το ποστ του Rio πρίν 15 μέρες, στην πρώτη σελίδα, σχετικά με το κόμιξ του Μπάτμαν. Όταν έβγαινε και καινούργιο, όπως εν προκειμένω, ο Μπάτμαν, γινόταν ο κακός χαμός να δούμε την ταινία, να πάρουμε χαρτάκια, να πάρουμε παιχνίδια, να έχουμε πυτζάμες, να έχουμε σεντόνια, ρούχα μέχρι και το κόμιξ που θα έβγαινε. Ταυτίζαμε το να μοιάσουμε στον ήρωα με το να έχουμε τα πάντα γι αυτόν, από μπρελόκ μέχρι αυτοκίνητο.
 
ναι πράγματι Aardvark έτσι το έλεγαν...κάπου το 1983-1984 ήταν!
 
Και σκεφτείτε σήμερα πόσο να πουλιέται ένα τέτοιο απόκτημα, το πρώτο μίκυ :cool:
 
Άρχισα με τον λατρεμένο μου Ποπάυ κι ακόμα τον λατρεύω! Έχω ολόκληρη συλλογή.
 
Την Βαβουρα που την ψαχνω εδω και δεν την βρισκω , την θυμαται κανεις?

Ειχε μεσα Αντιριξ και Συμφωνιξ, Οδος Τρελας 13, ιστοριες απο την ταρατσα, κατι αλλα κουλα κτλ..

Υπαρχει καπου θεμα?
 
Την Βαβουρα που την ψαχνω εδω και δεν την βρισκω , την θυμαται κανεις?

Ειχε μεσα Αντιριξ και Συμφωνιξ, Οδος Τρελας 13, ιστοριες απο την ταρατσα, κατι αλλα κουλα κτλ..

Υπαρχει καπου θεμα?

edit: ok, εντοπιστηκε, πατησα οδος τρελας 13 και εβγαλε κατι..
 
Τα πρώτα μου κόμιξ μου τα έπαιρνε ο συγχωρεμένος ο θείος μου τα οποία διάβαζε κι εκείνος, Μίκυ Μάους κυρίως αλλά πολλές φορές και Πόπαϋ και Πινόκιο.
 
Ούτε και που θυμάμαι! :D

Φαντάζομαι όμως ότι ήταν Μίκυ Μάους, από μια ιστορική αναφορά της μητέρας μου:

Μου είχε πάρει ένα μίκυ μάους και πάνω στο παιχνίδι, το είχα σκίσει. Ε, πάω όλο θράσος στην κουζίνα κρατώντας στο ένα χέρι το σκισμένο μίκυ μάους κι έχοντας το άλλο στη μέση. Παίρνω μια μεγαλοπρεπή πόζα (3-4 χρονών σαμιαμίδι! :D ) και κουνώντας το δάχτυλο της λέω όλο στόμφο: "Γιατί μ' έκισε κομάους?" (ελληνιστί: γιατί μου έσκισες το Μίκυ Μάους?").

Η ατάκα ζει ίσαμε σήμερα! :)

(...το "κομάους" όχι! :supergrin: )
 
Θυμάμαι που αγόραζα Ποπαϋ και τελευταία που κυκλοφορούσαν επανεκδόσεις αγόρασα κάποια τεύχη , που όταν τα ξεφύλλιζα είχα την αίσθηση ότι τα είχα ξαναδιαβάσει.
 
Το πιθανότερο είναι να ήταν κάποιο Μπλεκ ή Μίκυ Μάους από τα μεγαλύτερα ξαδέλφια μου.

Επίσης θυμάμαι αμυδρά περίπου στα 8 μου χρόνια, ήμουν άρρωστος στο κρεβάτι και μου έφερε ο πατέρας μου ένα κόμιξ που πρώτη φορά το έβλεπα και ποτέ δεν το ξαναείδα, με κάτι περίεργα, "άκομψα", "πρωτόγονα" σκίτσα. Αδυνατώ να θυμηθώ κάτι παραπάνω...
 
Πίσω
Μπλουζα