Το πρώτο μου sms

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
177
Με αφορμή την είδηση ότι σήμερα το sms γίνεται σήμερα 20 χρονών, σκέφτηκα να σας ρωτήσω πώς, πότε και σε ποιον στείλατε το πρώτο σας sms? Θυμάστε τις δυσκολίες (αν, όπως εγώ, πλησιάσατε πρώτα το κινητό τηλέφωνο και μετά τον υπολογιστή), θυμάστε την αναγνώριση που δεν προβλεπόταν αρχικά, τι σας έχει μείνει απ΄την πρώτη σας προσπάθεια? Θυμάμαι πολύ καλά ότι δεν ήξερα πώς να χωρίσω τις λέξεις, δεν είχα ιδέα πώς να βάλω τα σημεία στίξης, τίποτα. Και σίγουρα στο πρώτο sms που έλαβα δεν είχα την δυνατότητα τα μάθω ποιος μου το έστειλε!

Δεν είχα φανταστεί πόσο σημαντικός τρόπος επικοινωνίας θα γινόταν πάντως κι ότι θα άλλαζε τον τρόπο που γράφουμε, σκεφτόμαστε και τις σχέσεις μας τόσο πολύ.
 
Το πρωτο sms και το πρωτο τηλ το εκανα σε μια φιλη μου, που πηραμε εκεινες τις μερες μαζι τα κινητα. Τα πρωτα τη που αποθηκευσα ηταν αυτης, καθως και το σταθερο μου.

Τρωγομουν να παρω τηλ να μιλησω, μεχρι που ηρθε ο επομενος μηνας, ειδα τον λογαριασμο και απο τοτε μεεεεχρι που βγηκαν τα πακετα δωραν χρονου, ημουν μετρημενη στις κλησεις :p

Την λειτουργια μου την ειχε δειξει ο υπαλληλος απο το καταστημα που το αγορασα. Κινητο πηρα αρκετα μεγαλη (23 νομιζω) και αναγκαστικα λογω δουλειας.

Υπολογιστη εμαθα πολυ νωριτερα στο γυμνασιο. Μεχρι τοτε τα εβλεπα με δεος, και θυμαμαι ακομη την στιγμη, οταν ανοιξε και εμφανιστηκαν ασπρα γραμματα στην μαυρη οθονη. Ασε που σε μερικους εβγαζε πρασινα γραμματα :eek:

(DOS μαθαιναμε)

Βλεπαμε το βιβλιο πληροφορικης, με οθονες με επιφανεια εργασιας, το περιβαλλον windows και δεν το πιστευαμε οτι υπαρχουν υπολογιστες τοσο.. εξελιγμενοι. Φυσικα μακρια στο Αμερικα, πολυ μακρια απο ενα μικρο γυμνασιο καπου χαμενο στην επαρχια της Ελλαδας :D
 
το μόνο που θυμάμαι από τα πρώτα μου sms 'ηταν οτι περίμενα γύρω στο μισό λεπτο να διαβάσω ολόκληρο το μνμ καθώς το sms περνόυσε απο την οθόνη σαν τα "σουπερ" των καναλιών στο πανω μέρος της οθόνης. τότε είχαμε στην οικογένεια το περίφημο κινητο siemens c10 pantofla edition! και μάλιστα με δώρο μια φωτογραφική μηχανή (αυτές με το φίλμ, οχι τις αλλες τις ψυφιακές).
 
Πρώτο sms!

Σε μια πολύ καλή μου φίλη, που κάναμε πολύ παρέα στο λύκειο! :)

Και φυσικά, το sms έλεγε: "Επειδή θ' αργήσω λιγάκι, αν θες πάνε στο ..... και παρήγγειλέ μου κι ένα φραπέ! Έρχομαι!" :D

Μπορείτε άνετα να πείτε τις κακίες σας! :D :p

Το είχα στείλει με το εκπληκτικό Ericsson GA628 μου, που είχε την οθόνη μιας γραμμής και τα κεφαλαία γράμματα!!! Ήμουν 18 χρονών και μόλις είχα αρχίσει να δουλεύω! :)

Η ιστορία μου με τους υπολογιστές ξεκινάει από τότε που ήμουν τρίτη δημοτικού, οπότε δεν ήταν κάτι πρωτόγνωρο οι η/υ και για μένα! Απλά, κατόρθωσα να αποκτήσω έναν δικό μου, πολύ-πολύ-πολύ αργότερα! :(

P.S. Ωραίο θεματάκι! ;)
 
To πρώτο sms που έλαβα (πριν 15,5 χρόνια)ήταν ένας εφιάλτης, εφόσον εστάλη στα ελληνικά από συσκευή μάλλον ακριβότερη και νεότερη. Η δική μου ΔΕΝ είχε καν ελληνικό μενού, τότε, οπότε όλοι οι ελληνικοί χαρακτήρες (Ψ,Ω,Σ,Π κλπ) δεν εμφανίζονταν και έμενε κενό. Έκανα μισή ώρα να το καταλάβω πλήρως. Βέβαια ούτε έστελνε sms εκελινη η συσκευή (μοντ. '96). 1ο sms από δικό μου κινητό έστειλα τέλη '98 ή αρχές '99 όταν άλλαξα συσκευή.
 
Το πρώτο μήνυμα το έστειλα από κινητό Siemens στον εαυτό μου πριν καμιά 15αριά χρόνια για να δω πώς λειτουργεί το...σύστημα. Δεν είχα καταλάβει ότι με την αποστολή μηνυμάτων μειώνονται τα χρήματα στην κάρτα και συνέχιζα ώσπου αναρωτήθηκα πώς τελειώνει η κάρτα! Από το κινητό αρχικά μου ήταν δύσκολο να στέλνω μηνύματα γιατί δεν τα έγραφα γρήγορα και ήμουν σε φάση εξοικείωσης με τη συσκευή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρώτη φορά έστειλα SMS σε μια κοπέλα που μιλούσα στο IRC το 1998 από ένα Alcatel που έπαιρνε μπαταρίες AA!
 
BETTY BOOP είπε:
Το πρώτο μήνυμα το έστειλα από κινητό Siemens στον εαυτό μου πριν καμιά 15αριά χρόνια για να δω πώς λειτουργεί το...σύστημα. Δεν είχα καταλάβει ότι με την αποστολή μηνυμάτων μειώνονται τα χρήματα στην κάρτα και συνέχιζα ώσπου αναρωτήθηκα πώς τελειώνει η κάρτα! Από το κινητό αρχικά μου ήταν δύσκολο να στέλνω μηνύματα γιατί δεν τα έγραφα γρήγορα και ήμουν σε φάση εξοικείωσης με τη συσκευή.
M'έκανες και γέλασα.... :animlaugh:

Πάντως όταν είχα το πρώτο μου καρτοκινητό στη Telestet ένας γνωστός μου είχε πει ένα κόλπο για να στέλνεις sms χωρίς χρέωση!! Το καλύτερο ήταν ότι το κόλπο έπιανε και όντως δεν "έφευγε" ούτε μια δραχμή από το υπόλοιπο. Δυστυχώς το "θαύμα" κράτησε καμιά 10αριά μέρες. Προφανώς η εταιρία το πήρε πρέφα (άλλωστε μαλλον θα το είχαν μάθει πολλοί ως τότε) και το τζάμπα κόπηκε!!!!!
 
Το πρωτο sms το εστειλα απο ενα Nokia 5110 που ειχα το 98 στην τοτε κοπελα μου και βρηκα την υγεια μου γιατι δεν ειχα καμια ορεξη να με περνουν τηλεφωνο και να αναγκαζομαι να μιλαω με της ωρες.Ετσι λοιπον απο τοτε μεχρι σημερα προτιμω με χιλια τα μηνυματα γιαυτο και τρωω γυρω στα 150 με 200 μηνυματα καθε μερα.
 
To πρώτο το έστειλα από ένα Ericson 388, περί το 1995-96, χωρίς φυσικά να θυμάμαι τι έλεγε. 'Ημουν πάντα φειδωλός στις κλήσεις, ώσπου φάνηκε να σε συμφέρει καλύτερα το SMS, κι έτσι περί κανα-δυο χρόνια μετά, έχοντας γίνει πιο "addicted" στα SMS πήρα ένα κινητό like this Προβολή συνημμένου 65019.

Θυμάμαι σαφώς όμως ένα μεταγενέστερο μήνυμα : "Λυπάμαι...δεν εκτίμησες σωστά, τελειώσαμε". Από ποιόν; Ε από ποιον φυσικά, από τη νυν σύζυγό μου !
 
Εγώ έκανα την πρωτοτυπία να στείλω το πρώτο μου SMS πριν καν πιάσω κινητό τηλέφωνο στα χέρια μου. Μίλαγα με κάποια παιδιά στο Yahoo Chat (γύρω στο 1997 νομίζω) και κάποια στιγμή μια κοπέλα μας πρότεινε ένα site από το οποίο έστελνες "δωρεάν μηνύματα σε κινητά". Μπήκα λοιπόν και της έστειλα ένα. Το περιεχόμενο; "Test-Alkis". #)
 
Μπράααβο ! Με το που βγήκαν τα SMS υπήρχαν πάρα πολλά τέτοια sites, αλλά με την πάροδο του χρόνου, προφανώς λόγω κόστους ή προστασίας δεδομένων, δεν έμεινε κανένα !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι όμως, υπάρχουν και σήμερα. Ακόμα και μέσω μια ξεχασμένης διεύθυνσης email mycosmos.gr που έχω μπορώ να στέλνω μέχρι 10 δωρεάν τη μέρα από αυτή τη σελίδα (πάρε το δάχτυλο απ' το EDIT Κάμπια, σελίδα της Cosmote είναι, όχι καμιά ύποπτη :) ). Τώρα βέβαια δεν την χρησιμοποιώ πια αφού μου δίνει το συμβόλαιό μου δωρεάν SMS.
 
εγώ επίσης παλιά πίστευα οτι όσο περισσότερα έγραφες στο σμσ τόσο περίσσότερο σε χρέωναν. οπότε τα δικά μου ήταν λακονικότατα.
 
alkis21 είπε:
Κι όμως, υπάρχουν και σήμερα. Ακόμα και μέσω μια ξεχασμένης διεύθυνσης email mycosmos.gr που έχω μπορώ να στέλνω μέχρι 10 δωρεάν τη μέρα από αυτή τη σελίδα (πάρε το δάχτυλο απ' το EDIT Κάμπια, σελίδα της Cosmote είναι, όχι καμιά ύποπτη :) ). Τώρα βέβαια δεν την χρησιμοποιώ πια αφού μου δίνει το συμβόλαιό μου δωρεάν SMS.
Έχει και η οτενετ μια αντίστοιχη υπηρεσία, αλλά δεν ξέρω τι σου προσφέρει επειδή δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Το δικό μου πρώτο SMS πρέπει να ήταν κάποιο από εκείνα τα 'σαχλά' αστεία ποιηματάκια που κυκλοφορούσαν τότε σε έναν φίλο μου από το Λύκειο.
 
Ναι παιδιά, αλλά όλα αυτά τα mycosmos κλπ. προϋποθέτουν ότι θα τα ενεργοποιήσεις με το ονοματεπώνυμό σου ή με τον αριθμό του κινητού σου. Τα παλιά sites "εξυπηρετούσαν" στο να μπορείς να στέλνεις "ανώνυμα" SMS, χωρίς να φαίνεσαι ποιός είσαι.
 
alkis21 είπε:
Κι όμως, υπάρχουν και σήμερα. Ακόμα και μέσω μια ξεχασμένης διεύθυνσης email mycosmos.gr που έχω μπορώ να στέλνω μέχρι 10 δωρεάν τη μέρα από αυτή τη σελίδα (πάρε το δάχτυλο απ' το EDIT Κάμπια, σελίδα της Cosmote είναι, όχι καμιά ύποπτη :) ). Τώρα βέβαια δεν την χρησιμοποιώ πια αφού μου δίνει το συμβόλαιό μου δωρεάν SMS.
:biglaugh:

Και γω αυτή χρησιμοποιώ καμιά φορά αλλά και της οτενετ (Όταν χάνω το κινητό και βαριέμαι να το ψάξω #) )
 
panp είπε:
Ναι παιδιά, αλλά όλα αυτά τα mycosmos κλπ. προϋποθέτουν ότι θα τα ενεργοποιήσεις με το ονοματεπώνυμό σου ή με τον αριθμό του κινητού σου. Τα παλιά sites "εξυπηρετούσαν" στο να μπορείς να στέλνεις "ανώνυμα" SMS, χωρίς να φαίνεσαι ποιός είσαι.
Δεν το είχα σκεφτεί έτσι! Έχεις δίκιο.
 
Το πρωτο μου Sms ???ουτε που το θυμαμαι ,αν και λογικα θα ηταν καποιο test message .

alkis21 είπε:
Κι όμως, υπάρχουν και σήμερα. Ακόμα και μέσω μια ξεχασμένης διεύθυνσης email mycosmos.gr που έχω μπορώ να στέλνω μέχρι 10 δωρεάν τη μέρα από αυτή τη σελίδα (πάρε το δάχτυλο απ' το EDIT Κάμπια, σελίδα της Cosmote είναι, όχι καμιά ύποπτη :) ). Τώρα βέβαια δεν την χρησιμοποιώ πια αφού μου δίνει το συμβόλαιό μου δωρεάν SMS.
Την συγκεκριμμενη υπηρεσια την χρησιμοποιουσα εδω και πολλα χρονια απο σπαριλα κυριως γιατι βαριεμαι να πληκτρολογω στο κινητο.

Και η forthnet εχει websms btw για τους συνδρομητες της .
 
Το πρώτο SMS εστάλει κάπου στα τέλη του 2001 όταν και πήρα κινητό. Το τι έλεγε τώρα θα σας γελάσω. Μάλλον, "είμαι ο Γιάννης ... και αυτό είναι το κινητό μου" :)
 
Πίσω
Μπλουζα