Το πρώτο υπέρβαρο λάπτοπ

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
attachment.php


" Ο «Osborne1» είχε βάρος σχεδόν 11 κιλά και κόστιζε 1795 δολάρια. Η οθόνη ήταν 5 ιντσών και σε οκτώ μήνες πουλήθηκαν 11 χιλιάδες βαλιτσάκια – laptop. Σχεδιάστηκε από τον Άνταμ Όσμπορν και τον Λι Φέλστενσταϊν.

Η διαφήμιση της κατασκευάστριας εταιρείας Osborne ήταν ξεκάθαρη.

«Ο τύπος με την τσάντα – χαρτοφύλακα στα αριστερά, δεν έχει καμία τύχη. Μέσα έχει δύο φακέλους, ένα περιοδικό και ένα σάντουιτς. Ο τύπος στα δεξιά έχει ένα φορητό κομπιούτερ, στο μέγεθος του χαρτοφύλακα. Εκεί φυλάσσονται σε μια δισκέτα περισσότερες από 1600 σελίδες. Ο κάτoχος του φορητού υπολογιστή θα «βγάλει» περισσότερη και καλύτερη δουλειά, με λιγότερη προσπάθεια και σε λιγότερο χρόνο. Το βγάζετε, το συνδέετε και δουλεύετε, όπως δεν δουλέψατε ποτέ».

attachment.php


Τον Σεπτέμβριο του 1981, η Osborne Computer Company έκανε πωλήσεις ύψους ενός εκατομμυρίου δολαρίων τον μήνα.

Τα χαρακτηριστικά του laptop-μαμούθ ήταν:

Developer: Adam Osborne

Type: portable computer

Release date: 3 April 1981

Introductory price: US$1795

Discontinued: 1983

Operating system: CP/M

CPU: Zilog Z80 at 4.0 MHz

Memory: 64 kB

Την ίδια χρονιά στην Ελλάδα, μια αίτηση για τηλέφωνο στον ΟΤΕ αποτελούσε μια μικρή περιπέτεια για όποιον ήθελε να γίνει συνδρομητής".

πηγη
 
Φωτογραφιες απο το εσωτερικο του μπορειτε να δειτε και εδω
 
Κατερίνα, καθότι όλα τα λαπτοπ αρχικά ήταν υπέρβαρα, μαλλον εννοούσες "Το πρώτο λάπτοπ". :D . Η καλύτερα "Το πρώτο επιτυχημένο λαπτοπ" κατά wikipedia ;)

Νομίζω ότι το πιο υπέρβαρο λαπτοπ που εχει υπάρξει ποτέ ήταν ενα της Compaq με όνομα ...Portable, με 12.5 κιλά βάρος!
 
Καλή φάση. Δε θα με χαλούσε να έχω ένα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο πρωτος φορητος υπολογιστης ηταν το ΙΒΜ 5100 ,που παρουσιαστηκε το 1975 κι ζυγιζε 50 pounds δηλ. 22 κιλα..

IBM-5100.jpg
 
Αυτός ρε δε (φαίνεται να) έχει χερούλι! Αμα είναι έτσι, κρατάω κι εγώ μια Α500 στα χέργια μου, το ίδιο είναι :D :D:D
 
Rygar είπε:
Αυτός ρε δε (φαίνεται να) έχει χερούλι! Αμα είναι έτσι, κρατάω κι εγώ μια Α500 στα χέργια μου, το ίδιο είναι :D :D:D
Σωστος :) ,αλλα την εποχη που βγηκε ο πιο φορητος ειχε το μεγεθος ενος..ψυγειου...επισης η Α500 σου δεν εχει οθονη :p
 
Τι κανει το λαπτοπ λαπτοπ,η ενσωματωμενη οθονη η το χερουλι.


Η τι κανει το pc ,φορητο ,η οθονη η το χερουλι.
 
Βασικά πριν 40 χρόνια, όταν οι κατασκευασταί μιλούσαν για "φορητότητα", αρχικά είχαν στο μυαλό τους οθόνη/πληκτρολόγιο σε ένα πλαίσιο. Τώρα αν θα είχε και χερούλι ή πόμολο, αλλο παπά ευαγγέλιο.
 
...και μπαταρία, κυρίως. πολύ πριν βγουν οι μπαταρίες λιθίου ή υδριδίου-μετάλλου, η μόνη επιλογή ήταν ή μολύβδου ή νικελίου-καδμίου, και οι δυο πάνβαρες γιατί είναι βαρέα μέταλλα, με μικρή χωρητικότητα και φαινόμενο μνήμης.
 
Review του Osborne 1 από το περιοδικό "Ηλεκτρονικές Επιλογές" Ιούλιος 1983:

osborne1b.jpg

osborne1a.jpg
 
Όταν λέμε για laptop εννωούμε κάτι που το βάζεις στους μοιρούς σου και δουλεύεις... σε αντιστοιχία με το το desktop που πρέπει να το βάλεις στην επιφάνεια ενός γραφείου. Ο Osborne 1, όπως και ο IBM Scamp και 5100 (1973, 1975) και ο Xerox Notetaker του 1976 απαιτούσαν επιφάνεια γραφείου ή ... μεγάλα και δυνατά πόδια (αφού οι παλιοί ζύγιζαν 22-25 κιλά!), ήταν δηλαδή στην πράξη desktops.

Μπορούσες όμως να τους μεταφέρεις εύκολα από το ένα μέρος στο άλλο, να τους βάλεις στην μπρίζα (δεν είχαν μπαταρίες), χωρίς να έχεις να συνδέσεις μια αρμαθιά καλώδια, και να δουλέψεις σε άλλη τοποθεσία. Για τον λόγο αυτό ήταν portables, δηλαδή μεταφερόμενοι. Αν είχαν και χερούλι (και δεν τον έπερνες παραμάσχαλα στα μεγάλα και δυνατά σου χέρια) ακόμα καλύτερα.

big deal, θα πει κάποιος, καλομαθημένος από τις δυνατότητες του hardware στην εποχή μας, αλλά τότε ΉΤΑΝ big deal γι'αυτό και ο Osborne 1 είχε σημειώσει εξαιρετικές πωλήσεις.
 
Πίσω
Μπλουζα