Το ρετρό χριστουγεννιάτικό μου δέντρο!!!

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
338
Μα τι νομίζατε;;;

picture.php


Ένα δέντρο μόνο στολίζω;;;

Το δεντράκι που βλέπετε στις φωτό (να λείπουν τα κακόβουλα σχόλια) κλείνει εφέτος πενήντα χρόνια.

Το είχε φέρει από την Αμερική η γιαγιά μου και ήταν το πρώτο δέντρο που είδα στολισμένο.

Βέβαια, τριάντα... τόσα χρόνια πριν, τα κλαδάκια του ήταν γεμάτα ασημένιες κλωστές και έδειχνε περισσότερο όγκο...

Με τα χρόνια οι κλωστές έπεσαν και τώρα θυμίζει καψαλισμένο δέντρο στην Ηλεία.

Παρόλα αυτά, είμαι συναισθηματικά δεμένη μαζί του και τα τελευταία 10 χρόνια το στολίζω δίπλα στο κρεβάτι μου χρησιμοποιώντας τις ίδιες σχεδόν μπάλλες που είχε και η γιαγιά μου... Τις περισσότερες βέβαια τις έσπασε η μάνα μου όταν το Μάρτη του 2000 το πέταξε βίαια στο κουτί του με τη δικαιολογία (άκουσον άκουσον) πως δεν μπορούσε να βλέπει πασχαλιάτικα το δέντρο στο σπίτι...

Υπερβολές... ποτέ δεν της άρεσαν τα Χριστούγεννα...

picture.php


Η μπαλλίτσα αυτή μαζί με μιά άλλη που έχω ποστάρει στο "μαμούνι" είναι από τις πιό παλιές που έχω και γλίτωσαν στο σεισμό του '81.

picture.php


Για ένα ακατανόητο λόγο, από ολα τα προβατάκια λείπει ένα πόδι :precry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι μόνο η μπαλίτσα της φωτογραφίας είναι ρετρό, αλλά και η κορυφή και η γαλάζια καμπανούλα και το κουκουνάρι! :eek:

Πω!Πω! Juanita! Έχεις κρατήσει όλα αυτά τα πράγματα! :bow:

Είχαμε και μεις κάτι γυάλινα στολίδια, αλλά κατάφερα και τα έσπασα όλα στα νιάτα μου... :cool:
 
Ειδικα η μπαλιτσα που εδειξες, ειναι ολα τα λεφτα. Αυτα τα πολυ παλαια και πρωτα, και μπορω να σου πω χειροποιητα στολιδια, σταματησαν να τα βγαζουν παρα πολλα χρονια τωρα. Εγω ειχα λατρεψει ενα τετοιο, που λογω χρωματος και σχεδιου, μου θυμιζε κρεμυδακι! :eek: Ηταν γυαλινα, αλλα φτιαγμενα με μερακι, και με οτι <<τρελα>> κουβαλουσε ο δημιουργος. Και εσπαγαν τα ρημαδια πανευκολα.

Τα ποδαρακια μαλλον καποιο ζιζανιακι τα εσπασε. Ποιο αραγε??? :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εύγε Χουανίτα... =)

Εδώ στη γειτονιά κάποιοι διαχειριστές έχουν στολίσει δεντράκια/γλάστρες στις εισόδους. Προφανώς συνταξιούχοι, το styling παραπέμπει στα 'ενεργά' τους χρόνια :D
 
PC040948.JPG

Να και το δικο μας ρετροδεντρο οτι δηλαδη μπορει να φανει απο αυτο. Ολες οι μπαλες του ειναι απο το 1930 εως maximum το 1970. Το συνοδευουν χαρτινα αγγελακια, φωτακια 80s και καμια 10αρια τυχερουλιδες καθισμενοι στα κλαδια του.
 
captain_harlock είπε:
Προβολή συνημμένου 81111

Να και το δικο μας ρετροδεντρο οτι δηλαδη μπορει να φανει απο αυτο.
Nαι γιατι με αυτο το αξιολατρευτο γατουλι ,που να παει το ματι σου στο δεντρο!!(και για το τελειως σουρεαλιστικο το μικρο μου πονυ κοιταει το γατακι!!)
 
Ένα από τα παλιά δικά μου είχε στη βάση κάτι σαν γλάστρα (από αυτές για τα λουλούδια), και ο "κορμός" ήταν κάτι σαν σκουπόξυλο, που ήταν φυτεμένο εκεί μέσα.

Τα άσπρα και τα ασημί δέντρα ηπήρξαν επίσης ρετρό (αν και άσπρα βγαίνουν ακόμα).

Τα πρώτα μου λαμπάκια ήταν "φαναράκια", με ζελατίνες και μεγάλη λαμπίτσα, πιο μεγάλη από φακού.

Ρετρό θεωρούνται τα βιδωτά μακρόστενα λαμπάκια (μπορούσες να πάθεις και ηλεκτροπληξία), που οι πλαστικές βάσεις τους διαμορφώνονταν σαν "άνθη".
 
Juanita είπε:
Μα τι νομίζατε;;;Ένα δέντρο μόνο στολίζω;;;

Το δεντράκι που βλέπετε στις φωτό (να λείπουν τα κακόβουλα σχόλια) κλείνει εφέτος πενήντα χρόνια.

Το είχε φέρει από την Αμερική η γιαγιά μου και ήταν το πρώτο δέντρο που είδα στολισμένο.

Βέβαια, τριάντα... τόσα χρόνια πριν, τα κλαδάκια του ήταν γεμάτα ασημένιες κλωστές και έδειχνε περισσότερο όγκο...
Και εμεις εχουμε γυαλινα στολιδια γιατι αντιθετως αρεσουν στη μανα μου. Οτι καινουριο στολιδι αγορασαμε ειναι για τα σκουπιδια.

Εχουμε και ενα ιδιο στολιδι(τουλαχιστον), το μπλε-κοκκινο "λεμονακι" που τα λεει η μανα μου.
 
Με συγκινήσατε ακριβώς το ίδιο είχαμε! μα ακριβώς το ίδιο! Με τα ιδια γυαλινα στολιδια! Τα κλαδια ηταν ανεξάρτητα και τα καρφωνες στον κορμο. Δεν ξερω αν υπάρχει ακομα. Οσες μπαλες σωθηκαν τις κρατησε η μαμα μου και στολιζει ενα γιγαντιο πλεον πρασινο δεντρο που μοιαζει αληθινο αλλα ειναι επισης ρετρο. Δεν το αγαπησα ομως ποτε οσο το ασημενιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτό θα πει ρετρό!!!
 
Πίσω
Μπλουζα