Το σήμα κατατεθέν λογότυπο της Φίνος Φιλμ

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.436
Αντιδράσεις
49.707
Η Φίνος Φιλμ , η μεγαλύτερη κινηματογραφική εταιρεία στην Ελλάδα , είχε το γνωστό της λογότυπο FF το οποίο έπεφτε στα πρώτα δευτερόλεπτα της ταινίας. Το λογότυπο αυτό αλλιώς ξεκίνησε και στην πορεία άλλαζε κι αυτό...

 


Το πρώτο λογότυπο που βλέπουμε είναι στη ταινία
"Οι Γερμανοί Ξανάρχονται" , όπου εδώ το βλέπουμε μικρό και στο πάνω μέρος της οθόνης.


131.jpg


Κάπως έτσι περίπου είναι και στον "Μεθύστακα" το 1950 όπου βλέπουμε πάλι μικρό το λογότυπο και μεγαλύτερη έμφαση στις λέξεις "Η Φίνος Φιλμ παρουσιάζει..."




132.jpg


Το 1953 στο "Σωφεράκι" είναι η πρώτη ταινία όπου βλέπουμε πλέον το λογότυπο να "πέφτει" μόνο του και να γίνει πλέον το σήμα κατατεθέν της εταιρείας , με διάφορες παραλλαγές στο μέλλον...


130.jpg


Το 1955 στη ταινία "Ούτε γάτα ούτε ζημιά" γίνεται λίγο πιο μεγάλο και πιο έντονο...


129.jpg


Το 1958 στην ταινία "Η κυρά μας η μαμμή" βλέπουμε αλλαγή πάλι στο σήμα το οποίο γεμίζει και γίνεται όλο άσπρο...


134.jpg


Το 1959 στη ταινία "Ο θησαυρός του μακαρίτη" βλέπουμε άλλη αλλαγή και συγκεκριμένα να γίνεται πιο μικρό...


133.jpg


Στα επόμενα χρόνια το σήμα θα είναι κάπως έτσι , με κάποιες παραλλαγές όπως π.χ. στη ταινία "Η θεία από το Σικάγο" (1957)


136.jpg


"Μια ζωή την έχουμε" (1958)


135.jpg


Και στα έγχρωμα πλέον "Μερικοί το προτιμούν κρύο" (1963)


138.jpg


"Το δόλωμα" (1964)


139.jpg


Το 1966 το λογότυπο αλλάζει και γίνεται νομίζω πιο επιβλητικό , στην ταινία "Κατηγορώ τους ανθρώπους"


137.jpg


Και στο έγχρωμό του είναι κάπως έτσι όπως στη ταινία "Τζένη Τζένη" (1966)


143.jpg


Σε κάποιες περιπτώσεις βλέπουμε το λογότυπο να πέφτει πάνω στην ταινία , όπως π.χ. εδώ στον "Πανικό" (1969)


141.jpg


Οι τελευταίες ταινίες της Φίνος Φιλμ , από το 1970 περίπου και μετά , έχουν πλέον αυτό το λογότυπο , με τη μόνη διαφορά (ανάλογα την ταινία) , να αλλάζει το φόντο από κόκκινο , κίτρινο κτλ...


142.jpg
 
Πολυ καλη παρουσιαση Tony!
 
Συγχαρητηρια, tonytony!

Πολυ ενδιαφερουσα η διαδρομη που διηνυσε το διασημο λογοτυπο της μεγιστης κινηματογραφικης εταιριας.

Οσες αλλαγες κι αν υπεστη ομως, παρεμεινε παντα κλασικο και αναγνωρισιμο.

Το αβαταρ σου σε ποια χρονικη στιγμη το τοποθετεις; :)
 
tonytony περιμενα οτι καποια στιγμη θα μας εκανες αυτη την παρουσιαση με την ιστορικη αναδρομη του σηματος της Φινος Φιλμ :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

πολλα συγχαρητηρια κι απο μενα :)
 
Σας ευχαριστώ πολύ! To avatar μου Bambinella είναι από την τελευταία περίοδο...
 
Μήπως γνωρίζεις πότε και για ποιον λόγο προστέθηκε το τελικό "S" και άλλαξε από ΦILM σε FILMS;
 
miki-mik7 είπε:
Μήπως γνωρίζεις πότε και για ποιον λόγο προστέθηκε το τελικό "S" και άλλαξε από ΦILM σε FILMS;
Το πότε το ξέρω , από το 1966 και μετά. Το γιατί δεν το ξέρω όμως... :xm:
 
Αρα το αβαταρ σου, tonytony, ειναι προ του 1966, μια που δεν εχει το "s".
 
bambinella 100 είπε:
Αρα το αβαταρ σου, tonytony, ειναι προ του 1966, μια που δεν εχει το "s".
Βασικά σίγουρα δεν το πήρα από στοπ καρέ από κάποια ταινία , δε θυμάμαι όμως από που το βρήκα. Πέρασαν και κοντά 4 χρόνια άλλωστε που είμαι εδώ!...Προφανώς το έχω πάρει από το ίντερνετ , δε θυμάμαι καθόλου. Σίγουρα όμως όχι από στοπ καρέ.
 
Προσωπικα, παντα προτιμουσα την ονομασια Φινος Φιλμ (χωρις το τελικο σιγμα, δηλαδη) και ετσι αποκαλω την εταιρια.
 
bambinella 100 είπε:
Προσωπικα, παντα προτιμουσα την ονομασια Φινος Φιλμ (χωρις το τελικο σιγμα, δηλαδη) και ετσι αποκαλω την εταιρια.
Και γω πάντοτε έτσι την αναφέρω , αν πρόσεξες και όταν γράφω , ποτέ Φιλμς. Και μένα μου κολλάει καλύτερα αλλιώς.
 
Ναι, το εχω προσεξει πολλες φορες αυτο, tonytony!
 
Πίσω
Μπλουζα