Το σήμα του MEGA

Απιστευτο μου φαινεται πως το mega αρχισε να εκπεμπει εκτος Αττικης 5 ολοκληρους μηνες μετα την κανονικη εναρξη του!
 
Aκριβώς, μας είχαν τρελάνει με το παραπάνο σήμα, με διαφορα τρέιλερ και με video clips.
 
tsalk είπε:
Aκριβώς, μας είχαν τρελάνει με το παραπάνο σήμα, με διαφορα τρέιλερ και με video clips.
και πως γίνεται αυτό,ένας σταθμός να εκπέμπει ταυτόχρονα και να δείχνει κανονικές σειρές στην Αθήνα,ενώ στη βόρεια Ελλάδα να δείχνει trailers και videoclips?
 
Το κέντρο εκπομπής του Χορτιάτη στην Θεσσαλονίκη έπαιζε τις κασέτες (όχι live πρόγραμμα) από το τα studio του mega στην Θεσσαλονίκη.
 
tsalk είπε:
Το κέντρο εκπομπής του Χορτιάτη στην Θεσσαλονίκη έπαιζε τις κασέτες (όχι live πρόγραμμα) από το τα studio του mega στην Θεσσαλονίκη.
Κατάλαβα!!!!!!Γιατί μου έχει τύχει το εξής περίεργο!!!!!Ο Alpha στο c24 στην Αθήνα έδειχνε Esmeralda και στο c33 είχε κάποιο θέατρο-επιθεώρηση!!!!!!Αυτό έγινε για καμια ώρα περίπου!!!!Επειδή αρχικά στο c33 είχε κολλήσει η εικόνα,και προφανώς μέχρι να φτιάξουν τη βλάβη,θα έβαλαν κάποια κασέτα!Αυτό βέβαια εκτός θέματος,αλλά ήθελα να το αναφέρω!
 
Αν ειχαν πρόβλημα στο λινκ, κάτι τέτοιο θα εκαναν για να μην κλεισουν

(να μην παιζουν μαυρο)

σε αντίθεση με τους αναμεταδότες τους, τα μεγαλα καναλια της αττικής εχουν τεχνικους επάνω που επιβλέπουν το τι γινεται.

Η ερτ εχει ενα μεγαλο κτίριο στον υμηττό. (σε σχεση με τα κοντεινερακια των ραδιοσταθμων)
 
stam1370 είπε:
...χμμμ...αν ήταν 13.00 θα το έβλεπα ζωντανά, γιατί το περίμενα πώς και πώς, αλλά ήταν στις 15.00, και ήμουν απογευματινός στο σχολείο!!!
Εγώ ήμουν από τους "τυχερούς":

Είχα γυρίσει από το σχολείο στις 20 Νοεμβρίου 1989 (πήγαινα Α' Γυμνασίου εκείνη την χρονιά) και είχα στηθεί μπροστά από την τηλεόραση από τις 14.45 προκειμένου να παρακολουθήσω ζωντανά την έναρξη λειτουργίας του πρώτου ιδιωτικού τηλεοπτικού σταθμού στην Ελλάδα! Είχα τρομερό ενθουσιασμό και χαρά και είδα σχεδόν το σύνολο του προγράμματος του MEGA εκείνη την πρώτη μέρα:

Aπό το καλωσόρισμα του Νίκου Σκουλά, το Διάστημα 1999 και τον Μπάτμαν (σε κινούμενα σχέδια), το Mega Hits, το Falcon Crest και τα Γράμματα και Αριθμοί, ως τα Γεγονότα στις 20.30 με την Λιάνα Κανέλλη και τους Αντίζηλους...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τον Ζουγανέλη ήτανε και όχι από τον Μητσικώστα.

και εγώ πήγαινα Α' γυμνασίου τότε αλλά δυστυχώς ήμουνα απογευματινός στο σχολείο εκείνη τη μέρα.
 
Και κάτι ακόμη, το λογότυπο του MEGA θα αλλάξει με αφορμή την γιορτή του όπως έγινε το 1999 ή θα παραμείνει το ίδιο για αρκετό καιρό ακόμη;
 
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ είπε:
Και κάτι ακόμη, το λογότυπο του MEGA θα αλλάξει με αφορμή την γιορτή του όπως έγινε το 1999 ή θα παραμείνει το ίδιο για αρκετό καιρό ακόμη;
Δυστυχώς θα παραμείνει. Κι εγώ να αλλάξει περιμενα, αλλά μάλλον θα το κρατήσουν. :xm:
 
Σωστή παρατήρηση για τις ταινίες! Για να πω την αλήθεια δεν το είχα προσέξει!!?

Όσον αφορά το λογότυπο εγώ δε χάνω τις ελπίδες μου ίσως το αλλάξουν με την αρχή της καινούριας σαιζόν οπότε σίγουρα θα αλλάξουν και σλόγκαν.
 
thebest20 είπε:
Το πρώτο λογότυπο ήταν το καλύτερο!!!!!!
konkar είπε:
Εννοείται. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.
Λυπάμαι που το λέω, αλλά ο,τιδήποτε έχει να κάνει με την πρώτη δεκαετία του MEGA ήταν καλύτερο από το αντίστοιχο της δεύτερης δεκαετίας του σταθμού... :(
 
Πολύ σύντομα, θα βγουν στον αέρα τα νέα γραφικά του Mega! Τελικά είναι αλήθεια, θα αποχαιρετήσουν το σήμα τους από το 1999

mega_channel_logo.jpg


και τα γραφικά που ξέρουμε 5 (!) χρόνια τώρα (τα Megalicius), καθώς και τα εκνευριστικά σποτάκια για τα 20 χρόνια και πολύ σύντομα θα δοθεί νέος αέρας στο κανάλι. Όλα αυτά στοίχισαν πολύ ακριβά. Ελπίζουμε τουλάχιστον να είναι... ευχάριστα στο μάτι. :p
 
sunset89 είπε:
Πολύ σύντομα, θα βγουν στον αέρα τα νέα γραφικά του Mega! Τελικά είναι αλήθεια, θα αποχαιρετήσουν το σήμα τους από το 1999
mega_channel_logo.jpg


και τα γραφικά που ξέρουμε 5 (!) χρόνια τώρα (τα Megalicius), καθώς και τα εκνευριστικά σποτάκια για τα 20 χρόνια και πολύ σύντομα θα δοθεί νέος αέρας στο κανάλι. Όλα αυτά στοίχισαν πολύ ακριβά. Ελπίζουμε τουλάχιστον να είναι... ευχάριστα στο μάτι. :p
Ότι και να κάνουν, το παλιό καλό μέγκα που γνωρίσαμε και αγαπήσαμε δεν θα ξαναέρθει ποτέ.

Δυστυχώς.

Οπότε θα κάνω και εγω την ίδια ευχη μ αυτήτου Χρήστου.
 
Καλά το χα καταλάβει. Το MEGA αλλάζει λογότυπο κάθε 10 χρόνια. Δε νομίζω όμως να ναι τόσο καλό όσο το πρώτο, το καινούριο. Βέβαια ας μην είμαστε προκατειλλημένοι. Εξάλλου, όσον αφορά στην αισθητική των trailer, λογοτύπων, spots κλπ, το MEGA ήταν πάντα μακράν καλύτερο.
 
Πότε θα βγει το νέο σήμα;
 
Πίσω
Μπλουζα