Το ταξίδι (1976 ΥΕΝΕΔ)

14/10/1978 - Ιστορία πέμπτη - "Η ΠΑΓΙΔΑ":

img208.jpg
 
Όπως κατ επανάληψη έχει αναφερθεί ''Το Ταξίδι'' υπήρξε μια από τις μεγαλύτερες επιτυχίες των 70s στην τηλεόραση, μιας που παιζόταν για 5 χρόνια κάνοντας συνολικά 238 επεισόδια μέσα από τα οποία πέρασαν σχεδόν όλοι οι ηθόποιοι έστω και για μια guest εμφάνιση. Εκτός βέβαια από το μόνιμο καστ της σειράς και τους ηθοποιούς που εμφανιζόταν στις διάφορες ιστορίες του ταξιδιού, υπήρχαν και οι ''αφανείς ήρωες'' κα φυσικά αναφέρομαι στους συντελεστές της σειράς που έδιναν τον δικό τους αγώνα πίσω από τις κάμερες.

Θα ήθελα στο σημείο αυτό να παρουσιάσω ορισμένους από αυτούς τους συντελεστές

attachment.php


Ο Δ.Φωτογραφίας Νίκος Μήλας με τον σκηνοθέτη Αντώνη Τέμπο

attachment.php


Ο τεχνικός προιστάμενος Δημήτρης Δάλλας κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις στην μηχανή των 16mm

attachment.php


Ο Οπερατέρ Σταμάτης Γιαννούλης σε ένα από τα εκατοντάδες εξωτερικά γυρίσματα της σειράς

attachment.php


Ο Παύλος Παρασχάκης (βοηθός σκηνοθέτη) με τον σκηνοθέτη Αντώνη Τέμπο και την πρωταγωνίστρια της 7ης ιστορίας του ταξιδιού Ελένη Ερήμου
 
Τα λόγια είναι περιττά νομίζω. Μιλούν οι φωτογραφίες από μόνες τους. Σε ευχαριστούμε Άλκη για το θησαυρό που έχεις αλλά ασφαλώς και τον σκηνοθέτη κ. Τέμπο για όλη πραγματικά την διάθεση που έχει να συμβάλλει στην προσπάθεια συγκέντρωσης του υλικού.
 
Υπεροχες οι φωτογραφιες, tsalk. Σε ευχαριστουμε για αλλη μια φορα που ριχνεις φως στις πιο σκοτεινες γωνιτσες των αναμνησεων μας.
 
Πρέπει οποσδήποτε αυτές οι αναμνήσεις μας να παραμείνουν ζωντανές, και να φωτιστούν όπως πολύ σωστά λες bambi όσο γίνεται περισσότερο.

Σ αυτή μας την προσπάθεια είναι πολύ σημαντική η βοήθεια των δημιουργών οι οποίοι με πολύ μεγάλη αγάπη και ενδιαφέρον για αυτό που κάνουμε συνεχίζουν να τροφοδοτούν με εικόνες και πληροφορίες τις "αναμνήσεις" μας.

Τους ευχαριστούμε πολύ για αυτό, και παράλληλα τους ζητώ και προσωπικά συγνώμη αν καμιά φορά τους ταλαιπωρώ λιγάκι. (ειδικά τον κ. Τέμπο τον έχω ταλαιπωρήσει αρκετά, αν και όπως χαρακτηριστικά λέει, είμαι "τραβάτε με και ας κλαίω")
 
Υπέροχες οι φωτογραφίες - σε ευχαριστούμε Άλκη, ευχαριστούμε και τον κ. Τέμπο :)
 
attachment.php


O Γιώργος Γιωγλερής και η Ματίνα Καρρά με τον σκηνοθέτη Αντώνη Τέμπο

attachment.php


Στο κατάστρωμα του Ερμή ο σκηνοθέτης Αντώνης Τέμπος εξηγεί σε μια Ισπανίδα τουρίστρια να μυστικά του ''γυρίσματος''

attachment.php


Επίσης στο κατάστρωμα του Ερμή ηθοποιοί και συντελεστές από την έβδομη ιστορία του Ταξιδιού με τίτλο ''Η Αναζήτηση''

attachment.php


Στην τραπεζαρία του Ερμή γεύμα μεταξύ του πληρώματος (πραγματικού και τηλεοπτικού) με αφορμή το τέλος της πρώτης ιστορίας του Ταξιδιού

attachment.php


Τελευταίες οδηγίες στον Λευτέρη Βουρνά (Νάσος) πριν το γύρισμα της σκηνής με την Καίτη Πάνου (Ειρήνη) στα πλαίσια της δεύτερης ιστορίας του Ταξιδιού με τίτλο ''Η Τιμωρία. Την σκηνή παρακολουθεί και η Τασσώ Καββαδία
 
m79...JPG(απ το περιοδικο Μανινα του 1979,συμφωνα με τον πωλητη)m79.JPG
 
Ωραίες οι φωτογραφίες Κατερίνα, σε ευχαριστούμε πολύ. Είναι από την ένατη ιστορία του ταξιδιού με τίτλο ''Η κρουαζιέρα της ελπίδας'' η οποία προβλήθηκε την Άνοιξη του 1980.

Τρείς ακόμα φωτογραφίες από την 12η (προτελευταία ιστορία) που προβλήθηκε το 1981, με τίτλο ''Ο Φόβος''

attachment.php



Ο Νίκος Βερλέκης και η Γεωργία Ζώη στην 12η ιστορία της σειράς Το Ταξίδι


attachment.php



Η Άννα Μακράκη και ο Νίκος Γαρυφάλλου στην 12η ιστορία του Ταξιδιού με τίτλο ''Ο Φόβος''


attachment.php


O Γρηγόρης Βαλτινός και η Άννα Μακράκη στην 12η ιστορία της τηλεοπτικής σειράς Το Ταξίδι με τίτλο ''Ο Φόβος''
 
Ντομινό 24/7/1980

1980 07-24 t1170p029 ταξιδι ντομινο.jpg

Ντομινό 14/1/1981

1981 01-14 t1196p030 τεμπος μαρινα ταξιδι μαρ πεφανη ντομινο.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
attachment.php


Η Ιλιάδα Λαμπρίδου, ο Νίκος Γαλανός, η Λουίζα Ποδηματά και ο Βύρων Πάλλης σε μια σκηνή από την τέταρτη ιστορία του ''Ταξιδιού'' με τίτλο ''Η Απειλή''
 
Από την 11η ιστορία του ''Ταξιδιού'' με τίτλο ''Η Διαθήκη''

attachment.php


Από την 10η ιστορία του ''Ταξιδιού'' με τίτλο ''Η Αποκάλυψη''

attachment.php
 
Απ'οτι είδα στην retro Db ανάμεσα στους σεναριογράφους της σειράς βρίσκεται και το όνομα μιας κυρίας το οποίο είναι Αλεξάνδρα Κρέμου. Επικοινώνησα τηλεφωνικώς με την κυρία Κρέμου γιατί ομολογουμένως δεν γνώριζα ότι είχε συγγράψει με τους άλλους σεναριογράφους πολλά από τα κείμενα του ταξιδιού και εκείνη μου είπε ότι πράγματι δεν τα έχει συγγράψει η ίδια αλλά ο σύζυγος της ο οποίος όντας κυνηγημένος στα χρόνια της Δικτατορίας έβαζε σε πολλά απο τα σενάρια του το όνομα της συζύγου του. Αυτός δεν είναι άλλος από τον γνωστό συγγραφέα και σεναριογράφο πολλών ελληνικών σήριαλ (ανάμεσα στα οποία είναι: η Επιστροφή του 1982, Το Πάρκινγκ του 1984 αλλά και η παιδική σειρά Κάπου, Κάπως, Κάποτε) Δημήτριο Ραβάνη - Ρεντή το αρχείο βέβαια του οποίου αφήνει με ιδιόχειρη διαθήκη του το 1986 στο Κ.Κ.Ε. Παραθέτω ως ντοκουμέντο την διαθήκη του (ελπίζω μάλιστα σύντομα κατόπιν επικοινωνίας μου με τον εκδοτικό οίκο του κόμματος να μπορέσουμε να έχουμε και τα πρωτότυπα σενάρια):

Η διαθήκη του Δημήτρη Ραβάνη - Ρεντή




Κληρονόμος του έργου του, το ΚΚΕ







Διαθήκη




Ονομάζομαι Δημήτριος Ραβάνης, του Χαραλάμπους και της Ανθής, το γένος Κασιέρη, γεννήθηκα στην Αθήνα στις 25 Δεκέμβρη του 1925 και μένω τώρα στην Καλλιθέα, οδός Κρέμου 118.


Αποφάσισα σήμερα, 1η Αυγούστου, να συντάξω αυτή τη Διαθήκη για να εξασφαλίσω έγκαιρα αυτά που έχω στο μυαλό μου.


Γράφω με το ίδιο μου το χέρι αυτή τη Διαθήκη και επειδή θεωρώ πως αν κατάφερα να δημιουργήσω κάτι το χρωστώ στο Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας,


επειδή από τα 15 μου χρόνια οι κομμουνιστές - μαζί με τους γονείς μου που τους επηρέαζαν - ήταν εκείνοι που μου δείξανε τον εαυτό μου και τη ζωή,


επειδή το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας ήταν αυτό που με οδήγησε στο δρόμο του αγώνα για τη Λευτεριά και την Ανεξαρτησία της χώρας μας, για το σοσιαλιστικό μέλλον του λαού και του τόπου,


επειδή το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας με έμαθε πως ένας δημιουργός δεν μπορεί να μένει κλεισμένος στους τέσσερις τείχους, παρατηρητής και "κριτής", αλλά πρέπει να αγωνίζεται στα πεζοδρόμια, τον ίδιο αγώνα της εργατικής τάξης και του λαού,


και επειδή μέσα σ' αυτούς τους αγώνες, πλάι στους συντρόφους μου, τους αγωνιστές και αγωνίστριες, πάλεψα και ζυμώθηκα, και ωρίμασα, και από αυτούς τους αγώνες και τις θυσίες των κομμουνιστών άντλησα ζωή και θέματα, ή άμεσα με τα αντιστασιακά μου έργα, ή έμμεσα σαν στάση ζωής σε άλλα βιβλία μου, κύρια παιδικά,


για όλους τους παραπάνω λόγους,


αφήνω στο Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας την αποκλειστική κυριότητα και εκμετάλλευση όλων των βιβλίων που έχω γράψει και εκδώσει μέχρι σήμερα και που είναι πάνω από τριάντα, καθώς και όσα προλάβω ακόμη να εκδώσω στην Ελλάδα ή σε οποιαδήποτε χώρα, και όλα μου τα ανέκδοτα έργα από όλους τους τομείς που έχω ασχοληθεί - πεζογραφία, ποίηση, θέατρο και άλλα.


Δηλώνω πως σε κανέναν εκδοτικό οίκο, ή εταιρία, ή άτομο δεν έχω παραχωρήσει δικαιώματα των έργων μου, εκτός από την περιορισμένη παραχώρηση για τη συγκεκριμένη έκδοση και μέχρι την εξάντληση του συγκεκριμένου "τιράζ".


Αφήνω επίσης στο Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας όλα μου τα χειρόγραφα που βρίσκονται στο διαμέρισμα που μένω, και όλα όσα βρεθούν από τα παλιά χαμένα στο εξωτερικό.


 
Ενδιαφέρουσες πληροφορίες και σημαντικό ντοκουμέντο η διαθήκη του Δημήτρη Ραβάνη-Ρεντή. Ευχαριστούμε, Νίκο.







 
attachment.php


O Bασίλης Κολοβός με την Κάτια Δανδουλάκη και τον Νίκο Γαλανό στην πρώτη ιστορία του ταξιδιού με τίτλο ''Τα διαμάντια''
 
Πάρα πολύ ωραία φωτογραφία με τον Βασίλη Κολοβό πάρα πολύ νέο... Κρίμα που δεν φαίνεται η Δανδουλάκη...
 
Νίκο, μια χαρά φαίνεται η Κάτια Δανδουλάκη δίπλα στον Νίκο Γαλανό και στον Βασίλη Κολοβό. Η ηθοποιός ήταν, όντως, αγνώριστη, αφού στις περισσότερες σκηνές της στην πρώτη ιστορία της σειράς εμφανιζόταν με αυτήν την περούκα, γιατί, σύμφωνα με το σενάριο, ήθελε να κρύψει την πραγματική της ταυτότητα.
 
Πίσω
Μπλουζα