Το φλασάκι μου αρνείται να δεχτεί αρχείο μεγέθους μικρότερο απ'όσο χωράει !

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Πρόσφατα αγόρασα ένα φλασάκι Kingston DT Ultimate G2 15 GBs . Μαζί με αυτό εγκατέστησα και μία κάρτα USB 3.0 . Την 1η φορά που το χρησιμοποίησα όλα πήγαν καλά . Σήμερα πήγα να αντιγράψω ένα αρχείο 7,6 GBs και , παρότι ήταν άδειο , μου έβγαζε μύνημα πως δεν χωράει και πως θα πρέπει να διαγράψω κάποιο αρχείο για να κάνω χώρο ! Δοκίμασα ένα φορμάτ , αλλά τίποτα ... Μήπως έχετε καμία ιδέα ; Μπορεί να φταίει η κάρτα USB 3.0 ;
 
Φορματ κανεις στο stick ok, τι filesystem βαζεις δεν μας λες.
 
Όχι , αυτό είναι μυστικό :p ! Μόνο FAT32 έχει , οπότε αυτό βάζω .

Το πήρα από το e-shop .
 
FAT32 και πολλά GB απλά δεν πάνε μαζί.

To όριο είναι 4 GB παρά ένα byte σε FAT32 formatted μέσα.

Κάνε format σε NTFS.
 
Α , ωραία , θα το δοκιμάσω . Πάντως , με την ευκαρία , να σας πω πως δοκίμασα και έγραψα επιτυχώς 8 GBs . Η διαφορά ήταν πως αντί για ένα ενιαίο αρχείο , ήταν δύο .
 
Όντως έτσι είναι, σε fat32 δεν "παίζουν" αρχεία μεγαλύτερα απο 4gb.

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με ένα .iso μεγέθους 5gb, δεν το έπαιρνε στο στικάκι (16gb) με τίποτα.

Τώρα ξέρω το γιατί!

Saulot και Maddog, πραγματικά ανεκτίμητη η πληροφορία, thanks
 
The maximum possible size for a file on a FAT32 volume is 4 GB minus 1 byte or 4 294 967 295 (232−1) bytes. This limit is a consequence of the file length entry in the directory table and would also affect huge FAT16 partitions with a sufficient sector size.[1] Video applications, large databases, and some other software easily exceed this limit. Larger files require another filesystem.
Πηγη Wikipedia
 
Καλά , εντάξει , αλλά τώρα που τα λέμε , αυτοί που τα φτιάχνουν πώς δεν τους έκοψε να τα μορφοποιήσουν σε NTFS ;
 
Τους εκοψε, αλλα αφενος θα τα αγοραζες ακριβοτερα - γιατι πληρωνουν παραπανω στη microsoft για τη χρηση του ntfs - αφετερου υπαρχουν ακομα πολλες συσκευες που χρησιμοποιουν sticks που αναγνωριζουν μονο fat32.
 
Γιατί αυτοί που το έφτιαξαν δεν ξέρουν αν θα το συνδέσεις σε πισί που τρέχει windows ή σε καποιο media player ή καποια συσκευή που δέχεται memory sticks αλλα δεν τρέχει windows ή linux, όπως πχ μια τηλεόραση.Το FAT32 είναι το πιο διαδεδομένo σύστημα αρχείων, γι'αυτό είναι και το προεπιλεχθέν (default).
 
Για παράδειγμα μια τηλεόραση με usb είσοδο, υποστηρίζει μονο FAT32 φορμαρισμενα sticks.
 
Εμ βέβαια , και εκεί το ίδιο πρέπει να γίνεται !
 
Άσε που μετά θα κλαίγανε οι Λινουξάδες και οι Μηλαράκηδες.

Οπότε για να είναι ευχαριστημένο το 5%, ταλαιπωρούνε το 95%. :p

(βασικά, μόνο το κόστος του license για NTFS κοιτάνε, τα άλλα είναι τρίχες)
 
Όχι μόνο NTFS και FAT32, αλλά μέχρι και amiga files system υποστηρίζει το linux, out of the box :D link

Προσωπικά, τα flashakia τα έχω φορμαρισμένα σε NTFS, για να μπορούν να τα βλέπουν και τα παράθυρα. Αν τα είχα σε Ext3 Filesystem, θα τα έβλεπα μόνο εγώ.

Για το 95% ταλαιπωρείτε το 5%, αλλά χαλάλι τους :p
 
Μην ανησυχεις, τα ξερει ολα αυτα ο Maddog - απλα δεν μπορει να ξεπερασει το γεγονος οτι χρησιμοποιει ενα ταλαιπωρο λειτουργικο του 2001 που ουτε ρετρο δεν ειναι. Τα φλασακια μας πειραξαν τωρα :D
 
Πίσω
Μπλουζα