Το χειρότερο δώρο

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.375
Αντιδράσεις
6.410
Με αφορμή το θέμα Το καλύτερο δώρο ας σκεφτούμε...ποιο ήταν το χειρότερο δωρο που εχουμε λάβει;

Ημουν στην ΣΤ' Δημοτικού ή Α' Γυμνασίου όταν έλαβα δωρο τις εορτες ένα παιχνιδι που αποτελούταν από ένα πίνακα με γραφίδα.

Ο πινακας είχε και πλήκτρο PRINT/COPY για να εκτυπώνεις τις ζωγραφιές που δημιουργούσες καθώς και εσοχή στο κάτω μέρος για κόλλες χαρτί πάνω στο οποίο εκτυπωνες.

Αυτό το δωρο δεν μου άρεσε καθόλου γιατί το θεωρούσα πολύ...παιδικό για μένα...έτσι δεν το χρησιμοποίησα πολύ...επιπλέον προερχόταν από άτομα τα οποία ποτέ δεν είχα σε εκτίμηση...

:flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν μου έρχεται κάτι που είχε δοθεί σε εμένα, αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι ένα μέλος του GRM κάποτε έγραψε πως σε ανταλλαγή δώρων στο σχολείο είχε λάβει... μια κούπα του καφέ με το έμβλημα του ΠΑΣΟΚ! :D Νομίζω ότι κερδίζει το βραβείο του χειρότερου δώρου που μπορείς να κάνεις σε παιδί (προφανώς, το ίδιο θα ίσχυε αν ήταν οποιουδήποτε άλλου κόμματος).
 
BETTY BOOP είπε:
Με αφορμή το θέμα Το καλύτερο δώρο ας σκεφτούμε...ποιο ήταν το χειρότερο δωρο που εχουμε λάβει;
Ημουν στην ΣΤ' Δημοτικού ή Α' Γυμνασίου όταν έλαβα δωρο τις εορτες ένα παιχνιδι που αποτελούταν από ένα πίνακα με γραφίδα.

Ο πινακας είχε και πλήκτρο PRINT για να εκτυπώνεις τις ζωγραφιές που δημιουργούσες καθώς και εσοχή στο κάτω μέρος για κόλλες χαρτί πάνω στο οποίο εκτυπωνες.

Αυτό το δωρο δεν μου άρεσε καθόλου γιατί το θεωρούσα πολύ...παιδικό για μένα...έτσι δεν το χρησιμοποίησα πολύ...επιπλέον προερχόταν από άτομα τα οποία ποτέ δεν είχα σε εκτίμηση...

:flower:
Betty, μήπως εννοείς το Magic Copier;

s-l1600.jpg

(πηγή: ebay)





Έπεσα πάνω του σήμερα που έψαχνα για το Magna doodle που μου θυμήθηκε στο άλλο thread.


 


Όσο για την κούπα "ΠΑΣΟΚ"... Έπρεπε να υπήρχε εναλλακτικό δώρο το ψηφιακό ρολόι χειρός ΝΔ!


 


Γενικά δεν είχα παράπονα με τα δώρα μου, ακόμα κι αν ήταν διακοσμητικά κεριά. Ένα δώρο ήταν κάτι, αντί για κανένα δώρο! Η κίνηση από μόνη της μετράει.


 
Η κουπα του ΠΑΣΟΚ δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτο που ειχα παρει μια χρονια... :D

Ηταν το 1991 στην γιορτη μου,οταν για δωρο μου φεραν...4 παλαμιδες!!!!!!!!! :eek: o_O:burn::burn:

Και να πω οτι ηταν κανενας ξενος,κανενας γνωστος...λες εκανε πατατα,

αλλα να στο κανει συγγενικο προσωπο και μαλιστα Α' βαθμου....Ε,πραγματικα ειναι αχωνευτο!!!! :precry: :precry:
 
Σου έφεραν για δώρο ψάρια; Λαχτάρα! :p
 
Αστα...

ακομα - μετα απο τοσα χρονια - οποτε συναντιομαστε σε καμια οικεγενειακη συμμαζωξη,το "χτυπαει" η μανα μου!!! :rant:
 
Αυτη τη στιγμη δεν εχω καποιο ως χειροτερο δωρο. Αυτο που δεν μου αρεσε παντως ειναι να μου παιρνουν ως δωρο ρολογια χειρος που δεν εχω ο ιδιος διαλεξει καθοτι ηταν ολα epic fail.
 
stayros είπε:
Αστα...ακομα - μετα απο τοσα χρονια - οποτε συναντιομαστε σε καμια οικεγενειακη συμμαζωξη,το "χτυπαει" η μανα μου!!! :rant:
Δεν καταπίνεται εύκολα αυτό... Και δεν αργεί να γίνει running gag στην οικογένεια ;)
 
nwntas είπε:
Betty, μήπως εννοείς το Magic Copier;Προβολή συνημμένου 149254

(πηγή: ebay)





Έπεσα πάνω του σήμερα που έψαχνα για το Magna doodle που μου θυμήθηκε στο άλλο thread.


 


Όσο για την κούπα "ΠΑΣΟΚ"... Έπρεπε να υπήρχε εναλλακτικό δώρο το ψηφιακό ρολόι χειρός ΝΔ!


 


Γενικά δεν είχα παράπονα με τα δώρα μου, ακόμα κι αν ήταν διακοσμητικά κεριά. Ένα δώρο ήταν κάτι, αντί για κανένα δώρο! Η κίνηση από μόνη της μετράει.


Καπως ετσι ήταν το δωρο μου, στη συσκευασία ήταν ένα κοριτσακι...δεν θυμόμουν πώς λεγόταν το παιχνιδι...

Ευχαριστώ.
 
Θυμάμαι μια φορά η μάνα μου μου έκανε δώρο ένα... πατίνι. Με τον όρο πατίνι εννοώ εκείνα τα φτηνιάρικα, παιδικά skateboards που ασφαλώς δεν τα χρησιμοποιούν για πραγματικό skate. Παρόλο που συνήθως την έπρηζα με playmobil ή videogames, εκείνη μάλλον πίστεψε πως με το πατίνι θα βγαίνω από το σπίτι για να παίζω στην αυλή (ναι είχαμε τέτοιο) ή έξω στον δρόμο (που τότε δεν είχε αυτοκίνητα).

Δυστυχώς έκανε λάθος και το κακό ήταν ότι κι εγώ σε εκείνη την ηλικία δεν εκτιμούσα τίποτα και σκεφτόμουν μόνο την αφεντομουτσουνάρα μου και θυμάμαι πως έκανα το παν να φανεί η απογοήτευσή μου όσο πιο πολύ γινόταν για να στεναχωρήσω ή να τσαντίσω την μάνα μου. Είναι ένα από τα διάφορα που θυμάμαι που έκανα μικρός και όταν μου έρχονται στο μυαλό νιώθω πολύ άσχημα ακόμα και τώρα.
 
Απ'ότι βλέπω στο θέμα έχουν αναφερθεί γενικά δώρα, όχι μόνο για τα Χριστούγεννα, οπότε αν θυμηθώ τα δικά μου, για Χριστούγεννα το χειρότερο ήταν από ανταλλαγή δώρων, όπου μου έτυχε μία άχαρη μονόχρωμη κούπα για τσάι, και μάλιστα ραγισμένη. Νομίζω ότι ήταν το χειρότερο δώρο όλης της διαδικασίας ανταλλαγής. Και επειδή εγώ είχα πάει ωραίο δώρο, τα νεύρα μου ήταν διπλάσια. Τουλάχιστον δεν ήταν κούπα Πασοκ :p Εκτός Χριστουγέννων, το χειρότερο ήταν ένα που έχω αναφέρει κι αλλού, οι γονείς μου, πάντα κακόγουστοι στα δώρα και με νοοτροπία τύπου "τα παιχνίδια είναι άχρηστα, πάρε κάτι χρήσιμο", στα δέκατα γενέθλιά μου αποφάσισαν να μου κάνουν δώρο ένα πάπλωμα :eek:
 
Μμμμ....το Sega Dreamcast-αν και δεν ήταν ακριβώς δώρο για 'μενα. Δεν μου άρεσαν καθόλου τα παιχνίδια του.

Και ακόμα και τώρα δεν μου αρέσει να μου κάνουν δώρο χρήματα. Όταν σου δωρίζουν κάτι δεν κοιτάς μόνο αν σ' αρέσει ή όχι, σημασία έχει η χειρονομία, γιατί προϋποθέτει ότι το άτομο έχει αφιερώσει χρόνο για 'σένα, κι αργότερα θα τον σκέφτεσαι όταν το χρησιμοποιείς. Ενώ τα χρήματα είναι απλά χαρτιά, μπορούν να σου προσφέρουν ό, τι θες, αλλά όχι και την μνήμη του ατόμου που σ' τα έδωσε.
 
Crimson Moonlight είπε:
Μμμμ....το Sega Dreamcast-αν και δεν ήταν ακριβώς δώρο για 'μενα. Δεν μου άρεσαν καθόλου τα παιχνίδια του.
Αν θελησεις ποτε να το ξεφορτωθεις....πολυ ευχαριστως να βοηθησω.... :D ..... :diablotin:

Crimson Moonlight είπε:
Όταν σου δωρίζουν κάτι δεν κοιτάς μόνο αν σ' αρέσει ή όχι, σημασία έχει η χειρονομία, γιατί προϋποθέτει ότι το άτομο έχει αφιερώσει χρόνο για 'σένα....
Δηλαδη να θεωρησω,το οτι μου καναν δωρο παλαμιδες,ηταν ευγενικη χειρονομια με πολυ αφιερωμενο χρονο.....:biglaugh::biglaugh:

Crimson Moonlight είπε:
....κι αργότερα θα τον σκέφτεσαι όταν το χρησιμοποιείς.
Ωωωω...απο σκεψη αλλο τιποτα.....αφου να φανταστεις,

οποτε βλεπω παλαμιδες θυμαμαι το εν λογω προσωπο....και σιχτιριζω.... :rant: :rant:
 
Το χειρότερο δώρο ήταν αυτό.Το φορτηγό κατέληξε στα σκουπίδια και οι φιγούρες σε ξαδέρφια.Βέβαια που να ήξερα ότι θα ήταν συλλεκτικό μετά από χρόνια,έπρεπε να κρατήσω τουλάχιστον μία φιγούρα (όλες ίδιες ήταν)
 
Πίσω
Μπλουζα