Το 3DS δεν πουλαει τα αναμενομενα...(?)

Παντως ακομα και απο εδω μεσα κραζαμε οτι ειναι αδιανοητο το λανσαρισμα του 3DS χωρις δευτερο αναλογικο!

Υπηρχαν ηδη παραδειγματα απο πλατφορμες που η ελλειψη δευτερου αναλογικου ηταν ενας εκ των λογων που γονατισαν (βλεπε DC)

Nομιζω οτι η Ν φερθηκε αλαζονικα. Θυμιζει την Sony της μετα-PS2 εποχης.

Η πτωση τιμης παντως ειναι προς τη σωστη κατευθυνση. Πρεπει ομως επειγοντως να δειξει και τα δοντια του hardware (αν υπαρχουν) διοτι το Vita παταει εκει.
 
Wally είπε:
Nομιζω οτι η Ν φερθηκε αλαζονικα. Θυμιζει την Sony της μετα-PS2 εποχης.
Η πτωση τιμης παντως ειναι προς τη σωστη κατευθυνση. Πρεπει ομως επειγοντως να δειξει και τα δοντια του hardware (αν υπαρχουν) διοτι το Vita παταει εκει.
Ναι, φέρθηκε αλαζονικά αρχικά, νομίζοντας ότι θα πουλήσει τα φύκια σε τιμή μεταξωτής κορδέλας. Τώρα όμως;

Βάζω στοίχημα ότι πολύς κόσμος όταν θα βρεθεί προ του διλήμματος 3DS με 170 ή Vita με 300, θα επιλέξει 3DS, ανεξάρτητα από hardware specs.

Μήπως νομίζεις ότι ο μέσος πατέρας ξέρει τι περιέχει το μηχανάκι που αγοράζει για το παιδί του;

Τα έχουμε ξαναπεί νομίζω, στα φορητά gaming machines το ψυχολογικό όριο είναι γύρω στα 200 και δεν πρόκειται να αλλάξει εύκολα αυτό ακόμα και για θεικό hardware (που νοιάζει MONO τους συνήθεις 1 εκατομμύριο hardcore παγκοσμίως, οι οποιοι πλέον ΔΕΝ φτάνουν για να γίνει επιτυχία κάτι)

Quote me αν θέλεις, του χρόνου το 3DS θα έχει καλύτερα παιχνίδια και θα έχει ανακάμψει με την βοήθεια της χαμηλής τιμής και των casual, ενώ το Vita θα έχει εξαντλήσει την αρχική του φόρα με τους hardcore και θα έχει αρχίσει να ζορίζεται.

Τάδε έφη Maddog. :D
 
Maddog είπε:
Ναι, φέρθηκε αλαζονικά αρχικά, νομίζοντας ότι θα πουλήσει τα φύκια σε τιμή μεταξωτής κορδέλας. Τώρα όμως;Βάζω στοίχημα ότι πολύς κόσμος όταν θα βρεθεί προ του διλήμματος 3DS με 170 ή Vita με 300, θα επιλέξει 3DS, ανεξάρτητα από hardware specs.

Μήπως νομίζεις ότι ο μέσος πατέρας ξέρει τι περιέχει το μηχανάκι που αγοράζει για το παιδί του;

Τα έχουμε ξαναπεί νομίζω, στα φορητά gaming machines το ψυχολογικό όριο είναι γύρω στα 200 και δεν πρόκειται να αλλάξει εύκολα αυτό ακόμα και για θεικό hardware (που νοιάζει MONO τους συνήθεις 1 εκατομμύριο hardcore παγκοσμίως, οι οποιοι πλέον ΔΕΝ φτάνουν για να γίνει επιτυχία κάτι)

Quote me αν θέλεις, του χρόνου το 3DS θα έχει καλύτερα παιχνίδια και θα έχει ανακάμψει με την βοήθεια της χαμηλής τιμής και των casual, ενώ το Vita θα έχει εξαντλήσει την αρχική του φόρα με τους hardcore και θα έχει αρχίσει να ζορίζεται.

Τάδε έφη Maddog. :D
Συμωνω Α-Π-Ο-Λ-Υ-Τ-Α.Ευγε maddog. :D
 
Έτσι είναι. Θα βγει το PSP VITA, θα πουλήσει σε όσους hardcorades το πάρουν στην αρχή και μετά θα κολλήσει, ενώ η Nintendo θα πουλήσει τα φετινά Χριστούγεννα 3DS με το τσουβάλι.
 
Maddog είπε:
Ναι, φέρθηκε αλαζονικά αρχικά, νομίζοντας ότι θα πουλήσει τα φύκια σε τιμή μεταξωτής κορδέλας. Τώρα όμως;Βάζω στοίχημα ότι πολύς κόσμος όταν θα βρεθεί προ του διλήμματος 3DS με 170 ή Vita με 300, θα επιλέξει 3DS, ανεξάρτητα από hardware specs.

Μήπως νομίζεις ότι ο μέσος πατέρας ξέρει τι περιέχει το μηχανάκι που αγοράζει για το παιδί του;

Τα έχουμε ξαναπεί νομίζω, στα φορητά gaming machines το ψυχολογικό όριο είναι γύρω στα 200 και δεν πρόκειται να αλλάξει εύκολα αυτό ακόμα και για θεικό hardware (που νοιάζει MONO τους συνήθεις 1 εκατομμύριο hardcore παγκοσμίως, οι οποιοι πλέον ΔΕΝ φτάνουν για να γίνει επιτυχία κάτι)

Quote me αν θέλεις, του χρόνου το 3DS θα έχει καλύτερα παιχνίδια και θα έχει ανακάμψει με την βοήθεια της χαμηλής τιμής και των casual, ενώ το Vita θα έχει εξαντλήσει την αρχική του φόρα με τους hardcore και θα έχει αρχίσει να ζορίζεται.

Τάδε έφη Maddog. :D
Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα. Και το DS κάπως έτσι είχε ξεκινήσει στην αρχή, μετά ανέβηκε κατακόρυφα.
 
Maddog είπε:
Ναι, φέρθηκε αλαζονικά αρχικά, νομίζοντας ότι θα πουλήσει τα φύκια σε τιμή μεταξωτής κορδέλας. Τώρα όμως;Βάζω στοίχημα ότι πολύς κόσμος όταν θα βρεθεί προ του διλήμματος 3DS με 170 ή Vita με 300, θα επιλέξει 3DS, ανεξάρτητα από hardware specs.

Μήπως νομίζεις ότι ο μέσος πατέρας ξέρει τι περιέχει το μηχανάκι που αγοράζει για το παιδί του;

Τα έχουμε ξαναπεί νομίζω, στα φορητά gaming machines το ψυχολογικό όριο είναι γύρω στα 200 και δεν πρόκειται να αλλάξει εύκολα αυτό ακόμα και για θεικό hardware (που νοιάζει MONO τους συνήθεις 1 εκατομμύριο hardcore παγκοσμίως, οι οποιοι πλέον ΔΕΝ φτάνουν για να γίνει επιτυχία κάτι)

Quote me αν θέλεις, του χρόνου το 3DS θα έχει καλύτερα παιχνίδια και θα έχει ανακάμψει με την βοήθεια της χαμηλής τιμής και των casual, ενώ το Vita θα έχει εξαντλήσει την αρχική του φόρα με τους hardcore και θα έχει αρχίσει να ζορίζεται.

Τάδε έφη Maddog. :D
προσωπικά πιστεύω ότι η διαφήμιση θα παιξει ρόλο στις πωλήσεις στο τέλος και όχι η τιμή,υπάρχει και ένα smartphone που το αποδεικνύει,πως το λένε να δεις...το βγάζει μια εταιρεία που το όνομα της είναι κάποιο φρούτο :p
 
krem13 είπε:
προσωπικά πιστεύω ότι η διαφήμιση θα παιξει ρόλο στις πωλήσεις στο τέλος και όχι η τιμή,υπάρχει και ένα smartphone που το αποδεικνύει,πως το λένε να δεις...το βγάζει μια εταιρεία που το όνομα της είναι κάποιο φρούτο :p
Δεν ειναι η διαφήμιση που προωθεί το μήλο, ειναι οτι αποτελεί σύμβολο κύρους.
 
Saulot είπε:
Δεν ειναι η διαφήμιση που προωθεί το μήλο, ειναι οτι αποτελεί σύμβολο κύρους.
δεν διαφωνώ αλλά αν δεν διαφημιζόταν σε κάθε πιθανό και απίθανο έντυπο και ψηφιακό μέσο (από όπου εκτός των άλλων προωθείται και ως σύμβολο κύρους) θα είχε κάνει τις πωλήσεις που έχει τώρα;
 
που το πάτε που το φέρνετε....

Για να επιστρέψω τη κουβέντα στο θέμα, ίσως να πουλήσει το 3DS αλλά στις διακοπές και σίγουρα όχι όπως το DS.

(κάτι και ομοιοκαταληξία)
 
Αυτο είναι το θέμα, διαφημίζεται λιγότερο (απο την Apple) απο το Galaxy S II ας πούμε.

Αυτοι που το διαφημίζουν τρελλά είναι οι μεταπωλητές, και μάλιστα με δικά τους έξοδα.
 
Shock είπε:
που το πάτε που το φέρνετε....
Για να επιστρέψω τη κουβέντα στο θέμα, ίσως να πουλήσει το 3DS αλλά στις διακοπές και σίγουρα όχι όπως το DS.

(κάτι και ομοιοκαταληξία)
:clap: :clap: :D (για το στιχάκι)

γιατί το ds είχε την καινοτομία (δύο οθόνες),το 3ds δεν είχε ούτε μία,και όχι μόνο αυτό αλλά,λείπει ο αιφνιδιασμός και έτσι δεν θα γίνει χαλασμός.καλώς ή κακώς σε αυτή τη γενιά τα νέα στοιχεία είναι ισομοιρασμένα,δεν είναι μόνο τα συστήματα της nintendo ευνοημένα.

έτσι είναι λογικό να είναι οι πωλήσεις χαμηλές,πιο κάτω και από θερμοκρασίες πολικές.

:D :D:D
 
Μια χαρά το πήγες το στιχάκι

και το έθαψες το παιχνιδάκι :)
 
Wally είπε:
Παντως ακομα και απο εδω μεσα κραζαμε οτι ειναι αδιανοητο το λανσαρισμα του 3DS χωρις δευτερο αναλογικο!
Υπηρχαν ηδη παραδειγματα απο πλατφορμες που η ελλειψη δευτερου αναλογικου ηταν ενας εκ των λογων που γονατισαν (βλεπε DC)
Και πιο πρόσφατο παράδειγμα το psp για να μην ξεχνιόμαστε...

Maddog είπε:
Ναι, φέρθηκε αλαζονικά αρχικά, νομίζοντας ότι θα πουλήσει τα φύκια σε τιμή μεταξωτής κορδέλας. Τώρα όμως;Βάζω στοίχημα ότι πολύς κόσμος όταν θα βρεθεί προ του διλήμματος 3DS με 170 ή Vita με 300, θα επιλέξει 3DS, ανεξάρτητα από hardware specs.

Μήπως νομίζεις ότι ο μέσος πατέρας ξέρει τι περιέχει το μηχανάκι που αγοράζει για το παιδί του;

Τα έχουμε ξαναπεί νομίζω, στα φορητά gaming machines το ψυχολογικό όριο είναι γύρω στα 200 και δεν πρόκειται να αλλάξει εύκολα αυτό ακόμα και για θεικό hardware (που νοιάζει MONO τους συνήθεις 1 εκατομμύριο hardcore παγκοσμίως, οι οποιοι πλέον ΔΕΝ φτάνουν για να γίνει επιτυχία κάτι)
Πριν από λίγο καιρό, μια μέρα πριν φύγω για διακοπές βρέθηκα σε ένα Carrefour. (Ψιλοσκεφτόμουν

να τσιμπήσω το 3DS με τη μείωση στα 170?.)

Μου δόθηκε η ευκαιρία να παίξω αρκετά με αυτό. Δυστυχώς, ενώ το 3D μου άρεσε πάρα πολύ ως εμπειρία, δε νομίζω πως αντέχω πάνω από 10-15 λεπτά παιχνιδιού χωρίς να αρχίσω να αλληθωρίζω...

Το αποτέλεσμα; Έφυγα από το σούπερ μάρκετ αγοράζοντας ένα DSi που μου κόστισε 100? και την επόμενη μέρα έλιωνα στις διακοπές μου το Castlevania: Portrait of Ruin. (Ελπίζω να έρθει γρήγορα και η Acekard 2i που παρήγγειλα).

krem13 είπε:
προσωπικά πιστεύω ότι η διαφήμιση θα παιξει ρόλο στις πωλήσεις στο τέλος και όχι η τιμή,υπάρχει και ένα smartphone που το αποδεικνύει,πως το λένε να δεις...το βγάζει μια εταιρεία που το όνομα της είναι κάποιο φρούτο :p
H τιμολογιακή πολιτική ενός smartphone και του οικοσυστήματος που εμπεριέχει είναι όμως αντιστρόφως ανάλογη της αντίστοιχης τιμολογιακής πολιτικής μιας κονσόλας. Εξηγούμαι.

Ένα κορυφαίο smartphone κοστίζει πανάκριβα και πολλαπλάσια πολλές φορές από μια φορητή κονσόλα.

Όμως τα παιχνίδια και οι εφαρμογές ενός smartphone κοστίζουν πολύ λιγότερο από αυτά της κονσόλας.

Πολλά από τα κορυφαία παιχνίδια σε κινητά κοστίζουν μέχρι και μόλις ένα ευρώ! Της φορητής κονσόλας;40-50? (αρχικά τουλάχιστον).

Τα ίδιο παιχνίδι, π.χ. το Street Fighter 4, κοστίζει στο itunes 5? και στο 3ds 45!

Δηλαδή στο ακριβό κινητό παίζεις φτηνά σε τιμή παιχνίδια και στην κατά πολύ φτηνότερη φορητή κονσόλα τα παίζεις ακριβά!

Saulot είπε:
Δεν ειναι η διαφήμιση που προωθεί το μήλο, ειναι οτι αποτελεί σύμβολο κύρους.

krem13 είπε:
δεν διαφωνώ αλλά αν δεν διαφημιζόταν σε κάθε πιθανό και απίθανο έντυπο και ψηφιακό μέσο (από όπου εκτός των άλλων προωθείται και ως σύμβολο κύρους) θα είχε κάνει τις πωλήσεις που έχει τώρα;
Και το hype το προωθεί και το hype (να'ναι καλά τα μεγάλα τεχνολογικά μπλόγκς...)...

Συγνώμη αν πλάτιασα/ξέφυγα πολύ από το θέμα.
 
Τραγικές οι πωλήσεις του 3DS έως τώρα. Ας ελπίσουμε να ανέβουν διότι κινδυνεύει το μέλλον των φορητών παιχνιδομηχανών και όχι μόνον η συγκεκριμένη κονσόλα.
 
TallMan είπε:
Και πιο πρόσφατο παράδειγμα το psp για να μην ξεχνιόμαστε...


Πριν από λίγο καιρό, μια μέρα πριν φύγω για διακοπές βρέθηκα σε ένα Carrefour. (Ψιλοσκεφτόμουν

να τσιμπήσω το 3DS με τη μείωση στα 170?.)

Μου δόθηκε η ευκαιρία να παίξω αρκετά με αυτό. Δυστυχώς, ενώ το 3D μου άρεσε πάρα πολύ ως εμπειρία, δε νομίζω πως αντέχω πάνω από 10-15 λεπτά παιχνιδιού χωρίς να αρχίσω να αλληθωρίζω...

Το αποτέλεσμα; Έφυγα από το σούπερ μάρκετ αγοράζοντας ένα DSi που μου κόστισε 100? και την επόμενη μέρα έλιωνα στις διακοπές μου το Castlevania: Portrait of Ruin. (Ελπίζω να έρθει γρήγορα και η Acekard 2i που παρήγγειλα).

H τιμολογιακή πολιτική ενός smartphone και του οικοσυστήματος που εμπεριέχει είναι όμως αντιστρόφως ανάλογη της αντίστοιχης τιμολογιακής πολιτικής μιας κονσόλας. Εξηγούμαι.

Ένα κορυφαίο smartphone κοστίζει πανάκριβα και πολλαπλάσια πολλές φορές από μια φορητή κονσόλα.

Όμως τα παιχνίδια και οι εφαρμογές ενός smartphone κοστίζουν πολύ λιγότερο από αυτά της κονσόλας.

Πολλά από τα κορυφαία παιχνίδια σε κινητά κοστίζουν μέχρι και μόλις ένα ευρώ! Της φορητής κονσόλας;40-50? (αρχικά τουλάχιστον).

Τα ίδιο παιχνίδι, π.χ. το Street Fighter 4, κοστίζει στο itunes 5? και στο 3ds 45!

Δηλαδή στο ακριβό κινητό παίζεις φτηνά σε τιμή παιχνίδια και στην κατά πολύ φτηνότερη φορητή κονσόλα τα παίζεις ακριβά!

Και το hype το προωθεί και το hype (να'ναι καλά τα μεγάλα τεχνολογικά μπλόγκς...)...

Συγνώμη αν πλάτιασα/ξέφυγα πολύ από το θέμα.
Eχεις δικειο σαυτα που λες και συμφωνω αλλα δεν μπορουμε να συγκρινουμαι παιχνιδια σε φορητες κονσολες με παιχνιδια σε smartphones.το παραδειγμα που ανεφερες για το street fighter ειναι σωστο αλλα ειναι ελαχιστα αυτα τα παραδειγματα,Δεν γεινεται να δεις ενα zelda πχ στα smartphones και να κοστιζει 5 ευρω.Εχω iphone 4 και εχω παιξει δεκαδες για να μην πω εκατονταδες παιχνιδια ελαχιστα ειναι αυτα που αξιζουν πραγματικα και ειναι παιχνιδια με ολη την σημασια της λεξεως.
 
Ανάλογα το είδος που σου αρέσει ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα. Μπορεί πράγματι να μην έχει τα παιχνίδια που παίζεις στο DS αλλά έχει άλλα, που σε κάποιους μπορεί να λένε κάτι.

Αν ήμασταν site με σχετικό αντικείμενο θα είχα ήδη ανοίξει thread με παιχνίδια για ios (όχι ρετρο).
 
Δεν ισοπεδωνω τιποτα αλλα δεν γεινεται να συγρινουμαι τα παιχνιδια αναμεσα σε smartphones και φορητες κονσολες.φυσικα και υπαρχουν πολυ καλα παιχνιδια στο ios αλλα δεν ειναι πολλα και οπως ειπα εχω παιξει εκατονταδες και εχω τερματισει ολα τα rpg που υπαρχουν για iphone.Και γω αν μπορουσα να ανοιξω τετοιο thread θα εβαζα εκατονταδες παραδειγματα και ποια παιχνιδια πραγματικα αξιζουν.
 
Πίσω
Μπλουζα