Το QUAKE είναι εδω!!!!

Panos_Gr

Retro Member
Joined
29 Αύγ 2006
Μηνύματα
159
Αντιδράσεις
5
Σε πεισμα των καιρών μερικοί δεν το βάζουν κάτω και έχουν σκοπό να αναδείξουν τα μηχνήματα που ολοι θαυμάζουμε δημιουγώντας projects που ούτε στο όνειρο μας δεν πιστεύαμε οτι θα τα βλέπαμε. Μετά το Wolfenstein 3D στον STE σειρά έχει ο Falcon με την πρόσφατη δημιουργία του Quake ενός παιχνιδιού σταθμού στο χώρο των fist person shooters. H προυπόθεση για να τρέξει άψογα είναι να χτυπάει στην καρδιά του falcon, ο 68060 και έτσι τα αποτελέσματα που μας δίνει είναι ταχύτατη κίνηση, γραφικά 320χ200 με 256 χρώματα 16μπιτο στερεο ήχο και υποστηρίζει πλήρως τα multitaking λειτουργικά. Για να το κατεβάσει όποιος τυχερός κατοχος falcon, μπορεί απο εδώ:

http://atari.sk/download/falcon_games/quake.zip

Και σύντομα θα έχουμε και Duke Nukem 3d:D
 
Βρε panos gr θα με κανεις να ψαχνω για falcon τωρα!!!!

Καμια εικονα υπαρχει?ειμαι περιεργος να δω!!!
 
Πανο,τρεχουν με τον emulator που ποσταρες?
 
Wally μάλλον θα σε απογοητεύσω. Το παιχνίδι στηρίζεται τόσο πολύ στο hardware του Falcon που το crash είναι αναπόφευκτο. Βέβαια δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις αν το PC σου "πετάει"...
 
Ως ιδιοκτήτης ενός Atari Falcon 030 με εξωτερικό SCSI HD NEC D3825 και PLEXTOR CD ROM ,τον τελευταίο μήνα καταγίνομαι με την κατασκευή ενός compilation CD με games,demos,utils (graphics,sound,hd and cdrom tools) για το συγκεκριμένο μηχάνημα.

(Ήδη έχει φτάσει περί τα 600ΜΒ)

Πια κατά την γνώμη σας είναι τα best από κάθε κατηγορία για να τα συμπεριλάβω ?
 
Θα σου πρότεινα για αρχή να κατεβάσεις ένα compilation DVD το οποίο έχει επιλεγμένα στοιχεία. Αρκετοί εδω μέσα το ξέρουν σαν TOSEC. Παρακάτω το αντίστοιχο torrent. Και αν ψάξεις αρκετά θα βρείς και πολλά ενδιαφέροντα ftp...

http://full.pleasuredome.org.uk/index.php
 
Φιλε μου Πανο, το TOSEC το εχει ο Geo ;) η ερωτηση του αν καταλαβα καλα ειναι τι θεωρει "καλυτερο" ενας εμπειρος (πχ εσυ) χρηστης του μηχανηματος για να στεκεται το compilation. :)
 
Ναι, ακούω γνώμες παρακαλώ ;)
 
Πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να γράψω έδώ τα best of των προγραμμάτων. Θα γεμίσω το φορουμ με μακρυσκελείς λίστες αλλα και σίγουρα θα μου διαφύγουν πάρα πολλά. Μια επίσκεψη σε επιλέγμένες ιστοσελίδες για τον Αταρι ή ανάγνωση των γνωστών περιοδικών (St format, St user κ.α.) που υπάρχουν και αυτά στο διαδίκτυο θα σου δώσουν τα αποτελέσματα αυτά που ζητάς.
 
Ασχετο! geoanas έχεις μήπως δικιά σου mame καμπίνα?
 
Όλε...Πουλακι μου!!

geoanas αγόρασα καμπίνα!!!Θέλω βοήθεια!!! :help:
 
:biglaugh: Εεεπ ! Με φώναξε κανείς??

Για να επανέλθουμε στο topic...

Το DOOM τρέχει καρέ καρέ σε Falcon 030 με 14 Megs και χωρίς 68882.

Το QUAKE θα το δοκιμάσω όταν έρθει ο μαθηματικός συνεπεξεργαστής.Προς το παρόν έμεινα χωρίς δίσκο :mad: , ο NEC αφού δούλεψε απρόσκοπτα από το 1997 , πέθανε στα χέρια μου προχθές.

2 δίσκοι Seagate 2.1 G (SCSI 50pin) είναι στο δρόμο προς αντικατάσταση....

Ο καλύτερος DOOM κλόνος είναι το "running" ,τρέχει άψογα και όλοι οι DOOM ήρωες είναι παρόντες :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ο χορός καλά κρατεί με Duke Nukem 3D!! Οι απαιτήσεις οι ιδιες με το Quake. Mε 68060 CPU πετάει. Και αυτά που προσφέρει :

# 320x200, 256 colours

# VGA or RGB

# 24 kHz 16bit stereo sound

# full mouse support

# TOS/MagiC/FreeMiNT friendly
 
Ιεροσυλία, το ξέρω, αυτό το post αλλά....

Το δοκίμασα στην Α3000 μου (060), καμία σχέση με την έκδοση για τον Falcon (απ' οσο είδα στο video)...

Falcon rulezz άσχημα τελικά...
 
Φρόντισε να το δείς σε αληθινό Falcon! Και ύστερα ας προβείς σε οποιαδήποτε σύγκριση. ;)
 
Χαίρομαι γιατί μαζευόμαστε πάλι.....Αταράκηδες και Αμιγκάδες...

Όπως τον παλιό καιρό.. Μόνο που τώρα δεν υπάρχει πια φανατισμός!!!MrZammler στείλε καμία φωτο από το quake αν μπορείς!
 
Τρέχω quake και doom στον Πήγασο καμιά σχέση με falcon άλλωστε ένα μηχάνημα με 030 και χωρίς pci …(το έχω δει και στην 1200 Τ) προσωπικά θέλω να δω ένα falcon γιατί είναι γαμάτο μηχάνημα αλλά και γιατί όχι να αποκτήσω έναν αλλά ως συλλεκτικό μηχάνημα
 
rigardie σου είναι μεγάλος κόπος να δώσεις λίγα info για τον Πήγασο σου???
 
Πίσω
Μπλουζα