Το rip-off του αιώνα! [Τούρκικα ripoffs]

Ο GITT με τον Τούρκο Μάικελ Νάϊτ (Cet Yilmaz)

Διαφημιστικά της OPET


υπάρχουν πολλά στη γιουτούμπα...
 
Κάτω τα χέρια σας από τον τούρκικο Πόλεμο των Άστρων! Την πρώτη φορά που το είχα δει, με έναν φίλο που με παρότρυνε να το δούμε μαζί, δεν πίστευα στα μάτια μου. Ειλικρινά, από τα κορυφαία γέλια που έχω ρίξει ποτέ στη ζωή μου: η μουσική, οι ερμηνείες, οι σκηνές δράσης, τα μέλη που κόβονται, και φυσικά η απόλυτη σκηνή με την εκπαίδευση του ήρωα. Δεν έχω λόγια.



Σημείωση: Στην ταινία η μουσική που ακούγεται κανονικά είναι το soundtrack του Ιντιάνα Τζόουνς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν νομιζω οτι η προπαγανδα και οι ιστορικες ανακριβιες (sic) αποτελουν προοδο...
 
Οι 9 στις 10 ταινίες του Hollywood τα τελευταία 50 χρόνια ήταν προπαγάνδα, το ίδιο φυσικά και στο ανατολικό μέτωπο. Εγώ κρίνω την παραγωγή και το τελικό αποτέλεσμα.

Ακόμα και τις σαπουνόπερες να πάρουμε δείτε που ήταν λίγα χρόνια πριν και που είναι τώρα.

Κάποτε γελάγαμε, τώρα τρίβουμε τα μάτια μας.
 
Παντως μεταξυ του Νταλλας των Waltons της Δυναστειας του Πευτον Πλεις - και παραγωγων τυπου Χουανας της Παρθενας και Σαμπρινα σε Αγαπω - προτιμω τα πρωτα.

(Ατυχης η αναφορα στο fetih)
 
Μα δε κάνω σύγκριση Αμερικάνικων - Τουρκικών σαπουνόπερων. Δεν έχω δει καμία και ούτε πρόκειται, δεν έχω ιδία άποψη!

Αυτό που είπα είναι ότι σε αυτόν τον τομέα (κινηματογράφος/τηλεόραση) οι Τούρκοι εξελίσσονται, στα μάτια μου τουλάχιστον. Το fetih για μένα είναι η συνέχεια της πρότασης του Joe. Έφτασε η μέρα που παρουσιάσανε κάτι πολύ καλό από άποψη παραγωγής (γνώμη μου).

Το ίδιο "ακούω" ότι συμβαίνει και με τις σαπουνόπερες τους, έχουν ανεβάσει αρκετά τον πήχη και ουδεμία σχέση έχουν με το παρελθόν. Τα νούμερα εδώ στην "εχθρική" από άποψη γλώσσας Ελλάδα νομίζω το αποδικνείουν άλλωστε.
 
Πάντως, για να λέμε την αλήθεια, μπράβο στους μάγκες.

Σκάσανε έσα σωρό φράγκα και γυρίσανε μια πολύ καλή (όπως βλέπω στο τρέιλερ) ταινία για την ιστορία τους.

Εδώ, το να γυρίζαμε εμείς κάνα ποιοτικό έργο π.χ. για τη Μάχη του Μαραθώνα, θα ακουγόταν ανέκδοτο (αν όχι "αναχρονιστικό").

Τους κοροιδεύαμε για τα "rip-offs" τους και τώρα τρώμε τη "σκόνη" τους ...
 
Συνήθως δεν παίρνω θέση σε τέτοια θέματα - εδώ όμως, θα κάνω την υπέρβαση.

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είδα άλλο βιντεάκι απ' όλο το θρεντ πλην αυτού που πόσταρε ο Shock.

Ξέρετε τι διαπίστωσα? Ότι αν δεν ήξερα το θρεντ & είχα το βίντεο στο mute, θα νόμιζα ότι είναι χολυγουντιανή παραγωγή!

Shock είπε:
Αυτό που είπα είναι ότι σε αυτόν τον τομέα (κινηματογράφος/τηλεόραση) οι Τούρκοι εξελίσσονται, στα μάτια μου τουλάχιστον. Το fetih για μένα είναι η συνέχεια της πρότασης του Joe. Έφτασε η μέρα που παρουσιάσανε κάτι πολύ καλό από άποψη παραγωγής (γνώμη μου).
Ξέρω, με τα ελάχιστα τούρκικα που καταλαβαίνω, ότι το έργο είναι προπαγανδιστικό (βέβαια και να μην καταλαβαίνεις, πάλι βλέπεις ότι μυρίζει προπαγάνδα). Ξέρω ότι παίρνει την ιστορία μας και την κάνει όπως να 'ναι.

ΌΜΩΣ! Έχει πολύ ωραία φωτογραφία σαν έργο, σκηνές που κόβουν την ανάσα, αμέτρητους κομπάρσους (τι στο καλό, τον άρχοντα των δαχτυλιδιών γύρισαν?!) και ενδιαφέρουσα μουσική. Το δε τρέηλερ αποτελεί έξοχο teaser & δε σας κρύβω ότι θα πήγαινα να τη δω την ταινία, γιατί μου τράβηξε το ενδιαφέρον. Συμφωνώ σε όλα με τον Αντώνη. Που δεν είναι κακό.

Το κακό είναι ότι συμφωνώ με τον Exetlaio δυστυχώς:

exetlaios είπε:
Πάντως, για να λέμε την αλήθεια, μπράβο στους μάγκες.Σκάσανε έσα σωρό φράγκα και γυρίσανε μια πολύ καλή (όπως βλέπω στο τρέιλερ) ταινία για την ιστορία τους.

Εδώ, το να γυρίζαμε εμείς κάνα ποιοτικό έργο π.χ. για τη Μάχη του Μαραθώνα, θα ακουγόταν ανέκδοτο (αν όχι "αναχρονιστικό").

Τους κοροιδεύαμε για τα "rip-offs" τους και τώρα τρώμε τη "σκόνη" τους ...
Γιατί είναι ακριβώς όπως τα λέει και δεν έχουμε τα λεφτά ή/και την υποδομή να γυρίσουμε κάτι αντίστοιχο. Δυστυχώς, περιμένουμε το "Χόλυγουντ", να πάρει την υπέρλαμπρη ιστορία μας και να την ισοπεδώσει. (Βλέπε: 300, Ο Μέγας Αλέξανδρος κτλ.)

Ακόμα χειρότερα, ισχύει αυτό περί ποιοτικού έργου στην Ελλάδα: 404 Not found Error
 
Shock είπε:
Μα δεν διαφωνούμε με τον exetlaio, πρακτικά το ίδιο πράγμα λέμε :)
Βρε, εγώ δεν είπα ότι διαφωνείτε! :)

Απλά ο Exetlaios το πάει ένα βήμα παραπέρα και δυστυχώς έχει δίκιο!...

Δε θα σχολιάσω άλλο, γιατί θα γυρίσει η κουβέντα και είναι κρίμα. Κατάλαβες ελπίζω τι θέλω να πω.
 
Εννοείται. Πάντως δείτε και οι Ινδοί

[edit] Ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποίησεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Θέλετε να βάλουμε ένα στοίχημα από τώρα για τι ταινίες θα συζητάμε σε μια δεκαετία;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Holy moly Batman! :D

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ λέμε! Τι έκαναν οι άνθρωποι! Όσο για τα σουτ, τύφλα να 'χει ο Cantona!

P.S. Pause στο 7:00! Τι σας θυμίζει το keyboard?! ;)

P.S.2 Η τύπισσα είναι γνωστή ηθοποιός του Bollywood, αλλά δε θυμάμαι τ' όνομά της!
 
Shock είπε:

Μη μασατε με τα Μογγολα!...

Το "Blue screen" τους ειναι ψιλοχαλια απ'οτι βλεπω...

Απο Ελληνες δεν περιμενω καμια σοβαρη ιστορικη ταινια, με τα "συνδρομα" που μας διακατεχουν... Η "Ιστορια" αρχιζει το '40 και τελειωνει το '73...

Λεω να παω για προπονηση στην Πεντελη ,μπας και γινω Jedi...
 
Απίστευτη σκηνή θανάτου στο τουρκικό karate girl του 1974. Απολαύστε :D

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικά ακόμη:

1) Τούρκικο Death Wish (http://www.imdb.com/title/tt1332103/)

[video=youtube;q55yd7-LGJU]


Υπάρχει και τούρκικο I Spit On Your Grave, αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάποιο βιντεάκι στο youtube, μάλλον επειδή η ταινία περιέχει hardcore σκηνές
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επικά, στο Jaws βλέπω παίζει η πρωταγωνιστάρα από το Turkish Star Wars
 
Πίσω
Μπλουζα