Τραγουδια-επιτυχίες με τίτλους ονόματα ανθρώπων

Διαβάζω το forum μήνες, αλλά για πρώτο post άξιζε να στείλω αυτό:

[ame=[URL="http://www.youtube.com/watch?v=twj3vBKEMhE"]http://www.youtube.com/watch?v=twj3vBKEMhE[/URL]]http://www.youtube.com/watch?v=twj3vBKEMhE

Ακόμα συγκινούμαι όταν το ακούω -Βασίλη ζούμε για να σε ακούμε όπως φωνάζαμε 15 χρόνια πριν!

Υ.Γ. Η εκτέλεση που στέλνω είναι μεν μετά το '90 και δεν έχει σχέση με την αυθεντική του Κούτρα που είχα ακούσει στο δίσκο "Σταυρός του Νότου" αλλά την προτιμώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Καλα ειναι δυνατον να μην εχει αναφερει κανεις τα τραγουδια του Καρβελα. :tsktsk:
1)Ναντια

2)Δεσποινα(γυρνα ξανα)

3)Σεξι θεια Λολα

4)Σουζυ τσουζει

YouTube - ΞΞ―ΞΊΞΏΟ ΞΞ±ΟΞ²Ξ*Ξ»Ξ±Ο - ΞάνΟΞΉΞ± (audio)

και το καταθλιπτικό

"Ελένη, εκεί που πας κοίτα να είσαι ευτυχισμένη"
 
phil_vr είπε:
ΠΕΛΟΜΑ-ΜΠΟΚΙΟΥ - Γαρυφαλος
τον Κιουρκτσόγλου τον έιχα καθηγητή :) ...στην πληροφορική !!...τώρα το πως έφυγε από την μουσική και έγινε κομπιουτεράς...είναι μεγάλη ιστορία....
 
ελληνικα τραγουδια με θεμα καποιο κυριο ονομα

Απ οτι ειδα υπαρχει ενα σχετικο θεμα που ανοιξε ο Rygar εδω : http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?13383-%D4%F1%E1%E3%EF%F5%E4%E9%E1-%F0%EF%F5-%ED%E1-%F0%E5%F1%E9%DD%F7%EF%F5%ED-%F4%E1-%FC%ED%EF%EC%E1%F4%E1-%C1%ED%ED%E1-%DE-%CC%E1%F1%DF%E1 αλλα μονο για τα ονοματα Αννα και Μαρια , οποτε σκεφτηκα να ανοιξω ενα πιο γενικο θεμα για να βρουμε περισσοτερα τραγουδια (λαικά,παραδοσιακα ή ο,τι αλλο υπαρχει) με διαφορα ονοματα :

κυρα Γιωργαινα Καλατζης Γιαννης :http://www.youtube.com/watch?v=ECpAbB7_3pA&feature=related

το λεβεντοπαιδο Καλατζης Γιαννης :



 


σιγουρα υπαρχουν κι αλλα πολλα,εσεις ποια θυμαστε;


 




 

 

 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάποτε είχα ανοίξει αφτό το θρεντ, αλλά βέβαια πού να το βρεις τόσο πίσω που έχει παραχωθεί.

Αντμινς, μήπως θρεντς που κατηγοριοποιούν τα τραγούδια να γίνουν Υπομνήματα; Π.χ. Τραγούδια που περιέχουν ονόματα ανθρώπων, ή αριθμούς ή που μιλούσαν για το Χ θέμα, κλπ κλπ. Μεχρι να βρω το δικό μου θρεντ, έπεσα πανω σε αρκετά τετοια. Για δείτε το και φέρτε μου τα αποτελέζματα στην ξαπλώστρα μου αβριο μεχρι τις 2 το μεσημερι.
 
Rygar είπε:
Κάποτε είχα ανοίξει αφτό το θρεντ, αλλά βέβαια πού να το βρεις τόσο πίσω που έχει παραχωθεί.
Αντμινς, μήπως θρεντς που κατηγοριοποιούν τα τραγούδια να γίνουν Υπομνήματα; Π.χ. Τραγούδια που περιέχουν ονόματα ανθρώπων, ή αριθμούς ή που μιλούσαν για το Χ θέμα, κλπ κλπ. Μεχρι να βρω το δικό μου θρεντ, έπεσα πανω σε αρκετά τετοια. Για δείτε το και φέρτε μου τα αποτελέζματα στην ξαπλώστρα μου αβριο μεχρι τις 2 το μεσημερι.
Rygar ενω βρηκα το αλλο με τα ονοματα Αννα και Μαρια ,μου ξεφυγε αυτο το θρεντ..η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν τοσα πολλα που χανεσαι λιγο στο ψαξιμο :)
 
Το γνωρίζω, ήταν αρκετά πιο κάτω απ΄αυτό που αναφέρεις. Δεν υπάρχει πρόβλημα... ;)
 
Rygar είπε:
Το γνωρίζω, ήταν αρκετά πιο κάτω απ΄αυτό που αναφέρεις. Δεν υπάρχει πρόβλημα... ;)
αν εχουν προβλημα οι συντονιστες του φορουμ το πολυ πολυ να μεταφερθει το δικο μου ποστ στο δικο σου που ειναι και πιο παλιο :)
 
οκ έγινε η μεταφορά και διαγράφηκαν τα off topic μηνυματα :)
 
Ενα τραγουδι απο την παλια, καλη και αγαπημενη μου εποχη του Παριου.

Το Δεσποινακι.....(1974)

 
Ωραίο thread, αν και δεν μπορώ ο νιούμπης να διαβάσω 12 σελίδες και να προτείνω κι άλλους τίτλους που ίσως να μην έχουν ήδη γραφτεί. Έριξα μια γρήγορη ματιά όμως και είδα κάποιες ανακρίβειες. Συχνά δικαιλογημένες, αφού πολλά τραγούδια γίνονται γνωστά όχι με τους τίτλους τους αλλά με κάποια χαρακτηριτική φράση. Παράδειγμα, το "Μαίρη Παναγιωταρά" που είδα σ' αυτή τη σελίδα... ο τίτλος του είναι "Μια μέρα μιας Μαίρης" (και με τον σωστό και με το λάθος τίτλο του βέβαια ανήκει εδώ). Αλλά γέλασα με το "Η Μπαλάντα του κυρ-Μένιου" που είδα νομίζω στην πρώτη σελίδα... Δεν είναι "κυρ Μένιος" αλλά "κυρ Μέντιος" και αναφέρεται σε γάιδαρο :D

Αλλά είναι κύριο όνομα το λεβεντόπαιδο?
 
elephadas είπε:
Ωραίο thread, αν και δεν μπορώ ο νιούμπης να διαβάσω 12 σελίδες και να προτείνω κι άλλους τίτλους που ίσως να μην έχουν ήδη γραφτεί. Έριξα μια γρήγορη ματιά όμως και είδα κάποιες ανακρίβειες. Συχνά δικαιλογημένες, αφού πολλά τραγούδια γίνονται γνωστά όχι με τους τίτλους τους αλλά με κάποια χαρακτηριτική φράση. Παράδειγμα, το "Μαίρη Παναγιωταρά" που είδα σ' αυτή τη σελίδα... ο τίτλος του είναι "Μια μέρα μιας Μαίρης" (και με τον σωστό και με το λάθος τίτλο του βέβαια ανήκει εδώ). Αλλά γέλασα με το "Η Μπαλάντα του κυρ-Μένιου" που είδα νομίζω στην πρώτη σελίδα... Δεν είναι "κυρ Μένιος" αλλά "κυρ Μέντιος" και αναφέρεται σε γάιδαρο :D
Αλλά είναι κύριο όνομα το λεβεντόπαιδο?
επειδη εγω προσθεσα στη λιστα "το λεβεντοπαιδο" το εβαλα γιατι το τραγουδι λεει: " λεβεντοπαιδο Αριστο"... που περιεχει το ονομα "Αριστος"

και προσθετω και μια playlist με ολα τα τραγουδια που μπορεσα να βρω και αναφερονται στο ονομα "Κατερινα"

http://www.youtube.com/my_playlists?p=64BD5E1E18FCA327
 
βρηκα ακομα ενα τραγουδι " Μπαρμπα- Θανασης " ,το ερμηνευει ο Δημητρης Μητροπανος:

[video=youtube;pC8tlb-yMmY]

 
Στα ανατολιτικα αν ειδα καλα απουσιαζουν η Σεραχ (αστραφτει το σπαθι του καβαλαρη σαν την φωτια-δις- και αρπαζει τη Σεραχ και ολες λεν Αλλαχ, Αλλαχ) και η Ζεχρα (το πρωτοτυπο του παιδια της Ελλαδος παιδια).

Αυτο που λεει

Τι κι αν δε ξερω πως σε λενε Αννα, Μαρια ή Λαμπρινη ξερω τα ματια σου που κλαινε- ποιος το λεει?

Επισης αυτο που λεει

Γεια σου Στελλα, γεια σου Αγγελικη και μην κλαις Μαρια?

Ακομα το Τερεζα σου χα χαρισει ενα λουλουδι, τραγουδιιιι...

Και ο γερο νεγρο Τζιμ του Λοιζου.
 
Άννα (Κώστας Καράλης)

Μου' χες τάξει Άννα (Α. Καλογιάννης)

Για της Ελένη (Χατζηδάκις)
 
Από Βασίλη Παπακωνσταντίνου, το μεταφρασμένο Sebastian αλλά και το κορυφαίο (και δικό μας)


Άξιος που θυμήθηκες το τραγούδι αγαπητέ, αλλά γιατί cult ο Άγιος Φεβρουάριος; Το εννοείς σοβαρά;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
-Νικολή-Νικολή (Δημήτρης Μητροπάνος)

-Μαρία με τα κίτρινα (Δήμητρα Γαλάνη)

-Δημητρούλα μου (Ρόζα Εσκενάζυ)

-Πού 'σαι Θανάση (Γιώργος Ζαμπέτας)

-Η θεια μου η Αμερσούδα (Σοφία Βέμπο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όμορφο θέμα! Έψαξα αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι το χει αναφέρει κάποιος.

Μπάμπης ο φλου - Σιδηρόπουλος
 
Είναι δυνατόν να ξεχάσαμε το Μπάμπη; Στην πρώτη σελίδα κιολας. :D

pooky(1) είπε:
Πάντως εκανα μια αναζήτηση και όντως δεν εβγαλε κατι, δε μου εβγαλε ας πούμε το ποστ του Pooky.

Η αναζήτηση ειναι αδύνατη αν καποιο μελος εχει ποστάρει μονο το βιντεο χωρίς καποιο σχόλιο.
 
Ωδή στο Γεώργιο Καραϊσκάκη (Διονύσης Σαββόπουλος)


Η θανάσιμη μοναξιά του Αλέξη Ασλάνη
(Διονύσης Σαββόπουλος)

Antonito El Camborio I και II (Μίκης Θεοδωράκης-Οδυσσέας Ελύτης μτφ.-Μαρία Φαραντούρη)

Η γυναίκα του Πατώκου (Φοίβος Δεληβοριάς)
 
Πίσω
Μπλουζα