Τρικάκια σε σακουλάκια

foutix

RetroNuts
Joined
5 Αύγ 2012
Μηνύματα
1.765
Αντιδράσεις
1.221
Γύρω στο 87-88 κυκλοφορούσαν διάφορα τρικάκια σε χάρτινα σκληρά σακουλάκια. Το ποιο κλασικό ήταν το καλειδοσκόπιο που σου μαύριζε το μάτι. Ενά κόκκινο στικ που το διαπερνούσε ένα σκοινί το οποίο υποτίθεται μπορούσες να κόψεις, τα χοτοπηδηχτά χάπια κ.α.

Κάτι παραπάνω;
 
Χμ!... Για ρίξε μια ματιά εδώ!

Μήπως είναι αυτό που λες? :)
 
Κάποιες φωτο που υπηρχαν, φαινεται οτι δεν ειναι διαθεσιμες πια. Ηταν σε χαρτινες(σκληρό χαρτί) σακουλες με καρτουν σκετσακια απεξω παιδια ή τα τρυκ. Και νομίζω το υπόλοιπο της συσκευασιας ηταν ασπρο με μπλε ριγες. Για να μαι ειιλικρινής, εγώ θυμάμαι περισσότερο τα τρυκ. Όχι για πλάκες. Αν θυμάται κάποιος καλύτερα και εννοώ το ίδιο πράμα με το παλιό τοπικ να σβήσουμε το παρον.
 
Έχω κρατημένα (κάπου σε κάποιο κουτί) 2 από αυτά τα "τρικ". Το ένα είναι με ένα ζάρι και 1 κυλινδρικό δοχείο με καπάκι. Λες σε κάποιον να ρίξει το ζάρι στο δοχείο μέσα και να κλείσει το καπάκι και συ μαντεύεις τι νούμερο έδειχνε το ζάρι.

Το άλλο είναι ένα κλειστό μισοφέγγαρο με 2 μεταλλικά μπιλάκια τα οποία πρέπει να καταφέρεις να τα βάλεις στις εγκοπές που υπάρχουν.

Επίσης θυμάμαι την αυγοθήκη με την μπάλα που την εξαφάνιζες και την εμφάνιζες πάλι.
 
Αυτό με το ζάρι και το κόκκινο βαζάκι το είχε ο αδερφός μου και λεγόταν 'βαζάκι τηλεπάθειας'. Δε θυμάμαι αν ήταν ένα βαζάκι ή δύο... Εγώ πάντως είχα την αυγοθήκη που ήταν μπλε και ένας ξάδερφος είχε πάρει τα χάπια...Τα είχαμε αγοράσει αρχές 90 από τουριστικό μαγαζί κάπου στη Χαλκιδική...Και ναι θυμάμαι πολύ καλά τη συσκευασία! Ασπρες και μπλε ριγες και στο κέντρο η χιουμοριστική απεικόνιση!
 
Monsieur1 είπε:
Αυτό με το ζάρι και το κόκκινο βαζάκι το είχε ο αδερφός μου και λεγόταν 'βαζάκι τηλεπάθειας'. Δε θυμάμαι αν ήταν ένα βαζάκι ή δύο...
Δίκιο έχεις, 2 ήταν τα βαζακια. Η αυγοθήκη έβγαινε και σε κόκκινο.
 
αναμησεις-ληθη σημειωσατε ενα, συμφωνα με τον monsieur μιας και μου επιβεβαιωνει την συσκευασια.
 
Μολις πετυχα σε μαγαζι με ειδη περιπτερου τα παλια τρικ που βρισκαμε στο παζαρι κυριως, αλλα και σε καποια μαγαζια.

Το μαγικο αυγο, το μελανι που δε λερωνει κ.α.

Θυμαμαι στο παζαρι ηταν ενας τυπος με ενα φορτηγακι μπεζ, νομιζω Mitsubisi, που πουλουσε μονο τρυκ...
 
foutix είπε:
Κάποιες φωτο που υπηρχαν, φαινεται οτι δεν ειναι διαθεσιμες πια. Ηταν σε χαρτινες(σκληρό χαρτί) σακουλες με καρτουν σκετσακια απεξω παιδια ή τα τρυκ. Και νομίζω το υπόλοιπο της συσκευασιας ηταν ασπρο με μπλε ριγες. Για να μαι ειιλικρινής, εγώ θυμάμαι περισσότερο τα τρυκ. Όχι για πλάκες. Αν θυμάται κάποιος καλύτερα και εννοώ το ίδιο πράμα με το παλιό τοπικ να σβήσουμε το παρον.

Ζητησε κανεις φωτο?..... :D

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Πηγη ολων των φωτο: ebay




Το Αστερι του Νinja υπαρχει και ως μεμονομενο παιχνιδι εδω. ;)
 
Ωραίος Σταύρο!
 
Γεια σου ρε Σταύρο που έκανες τον κόπο να μας τα βάλεις όλα εδώ και να μας τα θυμισείς.

Σε ευχαριστώ και εγώ προσωπικά.
 
Στο Πικέρμι, στο πανηγύρι του Αγίου Χριστόφορου,πριν από 2-3 Παρασκευές, υπήρχε τύπος με πάγκο με τρικάκια "όπως παλιά" ! :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
 
stayros είπε:
Ζητησε κανεις φωτο?..... :D

[pics]

Πηγη ολων των φωτο: ebay




Το Αστερι του Νinja υπαρχει και ως μεμονομενο παιχνιδι εδω. ;)
Απο πια χωματερη εκανες παλι καταδρομικη ρε θηριο?????

Για δωσε info για το σκιτσογραφο αν σου ειναι ευκολο μιας και βλεπω τη τζιφρα του στα σακουλακια.

Ειχαν φαση θυμαμαι καποια απο αυτα, αν και τα ποιο πολλα ηταν ''φολες''.Αραγε κυκλοφορουν ακομα σε καταστηματα δωρων.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Deathshadow είπε:
Απο πια χωματερη εκανες παλι καταδρομικη ρε θηριο?????
Aπο καμια!!!!

Απλα βρηκα τις φωτο στο ebay και τις "εσωσα" πριν χαθουν. ;)

Deathshadow είπε:
Για δωσε info για το σκιτσογραφο αν σου ειναι ευκολο μιας και βλεπω τη τζιφρα του στα σακουλακια.
Ο σκιτσογραφος που εφτιαξε τα σκιτσα για αυτα υπογραφει...με το ψευδωνυμο? με το ονομα του?... :confused: ....makis.

Και μαλιστα πρεπει να τα εφτιαξε αυτα το '88 -΄89 οπως μαρτυραει και η υπογραφη του.

Deathshadow είπε:
Ειχαν φαση θυμαμαι καποια απο αυτα, αν και τα ποιο πολλα ηταν ''φολες''.Αραγε κυκλοφορουν ακομα σε καταστηματα δωρων.....

Τα θυμαμαι στο ψιλικατζιδικο - που ηταν λιγα μετρα απο το σπιτι μου - της Κυρα Σουλας,τα συγκεκριμενα.

Να κρεμονται σε ενα μικρο σταντ που ηταν μπροστα απο το ταμειο.

Τα ζαχαρωνα καθε φορα που πηγαινα... #) ....αλλα ποτε δεν ειχα παρει.... :(

Μου φαινεται....αν δεν κανω λαθος..... :wait2: ...τα ειχα πετυχει πριν καμποσα χρονια

και σε γνωστη αλυσιδα καταστηματων που πωλουσαν αποκλειστικα και μονο ειδη δωρων.
 
δεν γνώριζα αυτά τα τρικάκια...

...μπράβο Σταυρο που τα...εφερες στν επιφάνεια!
 
Πίσω
Μπλουζα