Τρισδιάστατη φωτογραφία

Eagle 1

RetroMasteR
Joined
31 Ιαν 2016
Μηνύματα
1.298
Αντιδράσεις
4.569
Η τρισδιάστατη φωτογράφιση ξεκίνησε πολύ νωρίς (~ 1830), όπου με στερεοσκόπια που είχαν ειδική οπτική διάταξη δίδεται η ψευδαίσθηση του τρισδιάστατου. Από τους πρώτους στην Ελλάδα που φωτογράφιζαν συστηματικά σε 3D ήταν ο Δημήτριος Κωνσταντίνου (~1865). Προσωπικά με ενδιέφερε η τρισδιάστατη φωτογράφιση και δημιούργησα μία μικρή συλλογή με φωτογραφίες και στερεοσκόπια από το 1897 και μετά.

Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα για να παραθέσουν όσοι έχουν παλιές τρισδιάστατες φωτογραφίες με ελληνικά θέματα (πλην View Master που είναι σε άλλη ενότητα). Νομίζω ότι είναι πολύ ενδιαφέρον να βλέπει κανείς το Παναθηναικό Στάδιο σε μέρες δόξας με τους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της νέας εποχής ή παγκάκια για τους επισκέπτες μέσα στον Παρθενώνα, αλλά το σπουδαιότερο: Πως ήταν δημογραφικά και πολεοδομικά οι πόλεις τότε, ή το ιστορικό πλαίσιο της κάθε εποχής. Πολύ ενδιαφέρον θα ήταν ένα "Τότε και Τώρα (Then and Now)" κάτι που πήγα να ξεκινήσω με καλό φίλο και μεγάλο συλλέκτη, αλλά ......

Αν το θέμα είναι σε λάθος ενότητα ή υπάρχει ήδη και δεν το εντόπισα, ας το αλλάξουν/διαγράψουν ελεύθερα οι διαχειριστές.

Αρχίζω με τη δική μου μικρή συλλογή από την περίοδο 1897 (Σημείωση: Η τελευταία φωτογραφία είναι από τη Σμύρνη της Μ. Ασίας):

































 
Αγνοουσα οτι υπαρχει κατι τετοιο.... :sleep:

Τα σεβη μου και παλι για την πολυποικιλη συλλογη σου!!! :worship:

Μην αγχωνεσαι στη σωστη ενοτητα το ανοιξες το θεμα. ;)
 
Πραγματικος θησαυρος!

Ειναι απο τις τεχνολογιες που προσωπικα θεωρω "steampunk", δηλαδη που δεν τις ξερει ο πολυς κοσμος, και οταν τις μαθαινουμε ακουγονται πολυ προχωρημενες για την εποχη τους. Εννοω οτι πχ. ολος ο κοσμος ξερει για παλιες φωτογραφικες μηχανες, γραμμοφωνα, παλια αυτοκινητα κλπ, αλλα οτι υπηρχαν στερεοσκοπικες φωτογραφιες, οχι. Για καποιο λογο δεν τις εχω δει/διαβασει σε κανενα βιβλιο του Ιουλιου Βερν η του Σερλοκ Χολμς.
 
stayros είπε:
Αγνοουσα οτι υπαρχει κατι τετοιο....

Rakeesh είπε:
Πραγματικος θησαυρος!Ειναι απο τις τεχνολογιες που προσωπικα θεωρω "steampunk", δηλαδη που δεν τις ξερει ο πολυς κοσμος, και οταν τις μαθαινουμε ακουγονται πολυ προχωρημενες για την εποχη τους. Εννοω οτι πχ. ολος ο κοσμος ξερει για παλιες φωτογραφικες μηχανες, γραμμοφωνα, παλια αυτοκινητα κλπ, αλλα οτι υπηρχαν στερεοσκοπικες φωτογραφιες, οχι. Για καποιο λογο δεν τις εχω δει/διαβασει σε κανενα βιβλιο του Ιουλιου Βερν η του Σερλοκ Χολμς.
Σας ευχαριστώ πολύ!

Παρά την ηλικία τους είναι πολύ καλά τυπωμένες σε χοντρό χαρτόνι το δε τρισδιάστατο εφφέ με το στερεοσκόπιο του 1907 είναι καταπληκτικό!!!! Μπορώ να πω καλύτερο από το σύγχρονο που έχω και παρουσίασα στο θέμα με τις φωτογραφικές μηχανές. Σε αυθεντικές έχω μόνο αυτές, αλλά από φίλο συλλέκτη που ειδικεύεται στο θέμα έχω πολλά αντίγραφα. Πράγματι δεν έχει διαδοθεί αρκετά και κρύβουν θησαυρούς! Είναι εκπληκτικό το να βλέπεις "ζωντανά" την πολεοδομική εξέλιξη της Αθήνας.

Θα συνεχίσω με στερεοσκοπικές φωτογραφίες στην Ελλάδα από τις γερμανικές δυνάμεις κατοχής.
 
Πολύ ωραία συνέχισε. Σχετικά και στο ποστ από τις φωτογραφικές
 
μπράβο κι από μένα αετέ 1!! που να το φανταστεί κανείς ότι υπήρχε τρισδιάστατη φωτογραφία από τον 19ο αιώνα!!Όσο για το χοντρό χαρτί εκτύπωσης, στα '90ς έπαιρνα κι εγώ, όταν είχα ακόμα σκοτεινό θάλαμο, λέγεται baryta (Agfa) h double weight αν δεν κάνω λάθος. Ήταν πάρα πολύ ωραίο και όντως έδινε μια "steampunk" εντύπωση στις φωτογραφίες μου. σε σχέση με τις πλαστικούρες πχ της ILFORD.Αν δεν κάνω λάθος έβγαινε σε ένα "grade" δηλ. δεν ήταν multigrade πράγμα που δυσκόλευε λίγο την χρήση του. Ήθελε όμως πολύ πλύσιμο σχεδόν μισή ώρα!
 
Uskoke είπε:
μπράβο κι από μένα αετέ 1!! που να το φανταστεί κανείς ότι υπήρχε τρισδιάστατη φωτογραφία από τον 19ο αιώνα!!Όσο για το χοντρό χαρτί εκτύπωσης, στα '90ς έπαιρνα κι εγώ, όταν είχα ακόμα σκοτεινό θάλαμο, λέγεται baryta (Agfa) h double weight αν δεν κάνω λάθος. Ήταν πάρα πολύ ωραίο και όντως έδινε μια "steampunk" εντύπωση στις φωτογραφίες μου. σε σχέση με τις πλαστικούρες πχ της ILFORD.Αν δεν κάνω λάθος έβγαινε σε ένα "grade" δηλ. δεν ήταν multigrade πράγμα που δυσκόλευε λίγο την χρήση του. Ήθελε όμως πολύ πλύσιμο σχεδόν μισή ώρα!
Ευχαριστώ πολύ! Ήταν και για μένα έκπληξη το χρονικό υπόβαθρο όταν το πληροφορήθηκα και άρχισα να συλλέγω (τέλη του '80) αυτές τις φωτογραφίες. Είχες εμφανιστήριο λοιπόν!!! Πάντα ήθελα να κάνω και εγώ ένα, αλλά δεν τα κατάφερα τελικά. Θεωρούσα μαγευτικό το θέαμα της εμφάνισης από το πουθενά της φωτογραφίας, με διορθώσεις και εφφέ..... Δημιουργικότητα στο έπακρο. Μπράβο σου που το κατάφερες. Εγώ επαναπαύθηκα τελικά στην Polaroid, ωστόσο η διαδικασία απέχει παρασάγκας από το εμφανιστήριο..............
 
ναι αετέ ήταν πολύ ωραίο αλλά για νεανικά και φοιτητικά χρόνια και θες, φυσικά τον κατάλληλο χώρο. έκανα και έγχρωμα (εμφάνιση φιλμ, εκτύπωση έγχρωμων φωτογραφιών) και slides (το ίδιο) ψώνιζα και από τον Κούνιο Θεσ/νίκη και από Αθήνα ήταν ένας Ακαδημίας και ένα Photo Market στα Εξάρχεια. Έπαιρνα και φιλμ χύμα γιατί συνέφερε. Όλο τον εξοπλισμό μου τον χάρισα σε μια φίλη της αδερφής μου μιας και είναι αδύνατον να στήσω σκοτεινό θάλαμο στο τωρινό μου σπίτι, και δεν έχω πια όρεξη για κάτι τόσο κουραστικό πια, άσε που δεν βρίσκω υλικά πια (ένα μαγαζί καταπληκτικό με είδη φωτογραφικά μόλις 5 λεπτά με τα πόδια απ' το σπίτι μου έκλεισε με την ψηφιακή επανάσταση). Τώρα μόνο ψηφιακά (έχω φωτογραφικό εκτυπωτή Canon).
 
Uskoke είπε:
ναι αετέ ήταν πολύ ωραίο αλλά για νεανικά και φοιτητικά χρόνια και θες, φυσικά τον κατάλληλο χώρο. έκανα και έγχρωμα (εμφάνιση φιλμ, εκτύπωση έγχρωμων φωτογραφιών) και slides (το ίδιο) ψώνιζα και από τον Κούνιο Θεσ/νίκη και από Αθήνα ήταν ένας Ακαδημίας και ένα Photo Market στα Εξάρχεια. Έπαιρνα και φιλμ χύμα γιατί συνέφερε. Όλο τον εξοπλισμό μου τον χάρισα σε μια φίλη της αδερφής μου μιας και είναι αδύνατον να στήσω σκοτεινό θάλαμο στο τωρινό μου σπίτι, και δεν έχω πια όρεξη για κάτι τόσο κουραστικό πια, άσε που δεν βρίσκω υλικά πια (ένα μαγαζί καταπληκτικό με είδη φωτογραφικά μόλις 5 λεπτά με τα πόδια απ' το σπίτι μου έκλεισε με την ψηφιακή επανάσταση). Τώρα μόνο ψηφιακά (έχω φωτογραφικό εκτυπωτή Canon).
Πράγματι τα υλικά αυτά (στις μέρες μας) είναι πλέον ανασταλτικός παράγοντας. Αν λείπει και ο χώρος. ..... Έζησες πάντως τη δημιουργική αυτή εμπειρία! Και εγώ μπήκα στην ψηφιακή εποχή το 2004 με μία Cannon Ixus 430, η οποία έμεινε πλέον από μπαταρία και όσα φτηνά υποκατάστατα δοκίμασα δεν κράτησαν πάνω από μήνα. Έτσι πριν 1 μήνα η οικογένεια μου χάρισε μία Sony DSC-HX400V με εκπληκτικό zoom. Περιστασιακά πάντως φωτογραφίζω ειδικά θέματα στην τρισδιάστατη με φιλμ που περιέγραψα αλλού. Φίλμ και εμφάνιση όμως πανάκριβα πλέον. Τέλος εποχής......
 
Μία χαρακτηριστική περίπτωση "τότε και τώρα" (Then and Now) από φίλο συλλέκτη που ειδικεύεται σε αυτές τις φωτογραφίες. Μόνο οι Στύλοι του Ολυμπίου Διός και το Στάδιο έμειναν ίδια μεταξύ 1900 και 2011. Όλα τα άλλα.......

3D Athens 1900-2011.jpg
 
Συνεχίζω με ελληνικά θέματα που περιέχονται στο γερμανικό τρισδιάστατο φωτογραφικό λεύκωμα "Fliegen und Siegen" (=πετάμε και νικάμε) που εκδόθηκε το 1942 για τη γερμανική πολεμική αεροπορία. Τα λευκώματα στη μορφή αυτή πρωτοεμφανίσθηκαν το 1936 με θέμα τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Βερολίνου, όταν ο προσωπικός φωτογράφος του Χίτλερ (στο φωτογραφείο του οποίου γνώρισε την Εύα Μπράουν) εξέδωσε το πρώτο τρισδιάστατο άλμπουμ. Στη συνέχεια έως το 1939 εκδόθηκαν και άλλα τρισδιάστατα άλμπουμ με θέματα από τη Γερμανία ή και άλλες χώρες και με την έναρξη του πολέμου δημιουργήθηκαν άλμπουμ με πολεμικά θέματα, όπως το συγκεκριμένο για τη γερμανική αεροπορία (επίσης άλλα, όπως: Επίθεση στην Πολωνία, Δυτικό Μέτωπο).

Κοινό τους χαρακτηριστικό είναι ότι έχουν ίδιες διαστάσεις, περιέχουν 100 τρισδιάστατες φωτογραφίες με σημειώσεις πίσω τους (τόπος, πολεμικός ανταποκριτής κλπ.), έχουν χοντρά εξώφυλλα πάχους 1 εκατοστού, όπου σε σκαφτές θήκες στο εσωτερικό είναι οι φωτογραφίες και το πτυσσόμενο στερεοσκόπιο. Αφού το βγάλει κανείς και το εκτείνει, τοποθετεί τη φωτογραφία σε ειδική θέση και κοιτά από τους δύο φακούς που προσαρμόζουν πολύ καλά στο πρόσωπο (υπάρχει πρόβλεψη για τη μύτη). Η μυωπία διορθώνεται με τη ρύθμιση της έκτασης του στερεοσκοπίου, οπότε δεν χρειάζεται να φορά κανείς γυαλιά. Η στερεοσκοπική εικόνα είναι εξαιρετική!!!

Επίσης τα άλμπουμ έχουν και επεξηγηματικά κείμενα που δίδουν το ιστορικό πλαίσιο, καθώς επίσης σε ειδικό χαρτί έγχρωμες φωτογραφίες, σπάνιες για την εποχή.

Παραθέτω φωτογραφίες του λευκώματος με τη διάρθρωσή του και το ενσωματωμένο στερεοσκόπιο, καθώς επίσης την πρώτη φωτογραφία από την Ελλάδα. Πάρθηκε κατά την παρέλαση των Γερμανών στην Αθήνα στις 3 Μαίου 1941, όταν κατέλαβαν την ηπειρωτική Ελλάδα και πριν τη μάχη της Κρήτης (όπου έπαθαν πανωλεθρία...). Ο φωτογράφος ευρίσκετο στην Πλατεία Συντάγματος και φωτογράφισε σμήνος από Ju-87 (Stuka) που πετούσαν πάνω από το ξενοδοχείο της Μεγάλης Βρεταννίας (το οποίο τότε είχε 3 ορόφους!). Έπεται συνέχεια με τις επόμενες.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg
 
Εξαιρετικό όπως πάντα Αετέ 1, είδες οι Γερμανοί;Fliegen und Siegen!:Ήθελα να πω, εγώ έχω μια ψηφιακή Nytech την οποία πρέπει να έχω σχεδόν 10 χρόνια και έχω αλλάξει 3 φορές μπαταρίες τις οποίες παίρνω από ένα γαλλικό site που έχει μόνο μπαταρίες (about batteries.com) και βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες. Επίσης έχω ένα φωτογραφικό πολυμηχάνημα Canon (Kyanon στα γιαπωνέζικα) το οποίο τυπώνει εξαιρετικές φωτογραφίες και είναι φαξ, αντιγραφικό, σκάνερ και έχει αυτόματο τροφοδότη και δυο κασέτες (για απλό και φωτογραφικό χαρτί). Το φωτογραφικό, το γνήσιο βγαίνει σε γυαλιστερό ματ κλπ. και σε διάφορα μεγέθη μέχρι Α4. (10 Χ 15, 13 Χ 18, 20 Χ 25, Α4). Επίσης γνωστή αλυσίδα ΙΤ έχει μαγνητικό, αυτοκόλλητο, καμβάς και σιδερότυπο! Δηλ. μπορείς να τυπώσεις οποιαδήποτε φώτο σε αυτά τα υλικά! Ο εκτυπωτής έκανε 135 ? από γνωστό online κατάστημα. Όποιος θέλει να ασχοληθεί με την ψηφιακή φώτο να έχει αυτό σοβαρά υπ' όψιν του.
 
Uskoke είπε:
Ήθελα να πω, εγώ έχω μια ψηφιακή Nytech την οποία πρέπει να έχω σχεδόν 10 χρόνια και έχω αλλάξει 3 φορές μπαταρίες τις οποίες παίρνω από ένα γαλλικό site που έχει μόνο μπαταρίες (about batteries.com) και βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες. Επίσης έχω ένα φωτογραφικό πολυμηχάνημα Canon (Kyanon στα γιαπωνέζικα) το οποίο τυπώνει εξαιρετικές φωτογραφίες και είναι φαξ, αντιγραφικό, σκάνερ και έχει αυτόματο τροφοδότη και δυο κασέτες (για απλό και φωτογραφικό χαρτί). Το φωτογραφικό, το γνήσιο βγαίνει σε γυαλιστερό ματ κλπ. και σε διάφορα μεγέθη μέχρι Α4. (10 Χ 15, 13 Χ 18, 20 Χ 25, Α4). Επίσης γνωστή αλυσίδα ΙΤ έχει μαγνητικό, αυτοκόλλητο, καμβάς και σιδερότυπο! Δηλ. μπορείς να τυπώσεις οποιαδήποτε φώτο σε αυτά τα υλικά! Ο εκτυπωτής έκανε 135 ? από γνωστό online κατάστημα. Όποιος θέλει να ασχοληθεί με την ψηφιακή φώτο να έχει αυτό σοβαρά υπ' όψιν του.
Με τις μπαταρίες εγώ είχα ατυχία, δεν κρατούσαν πάνω από μήνα. Έτσι μου πήραν την καινούργια. Από πολυμηχάνημα με φωτογραφικές δυνατότητες εκτύπωσης έχω κάτι αντίστοιχο της Epson που κάνει αυτά που λες. Το θέμα είναι ότι αν πέσει στη φωτογραφία λίγο υγρό (ακόμα και από την ομιλία) αμέσως κάνει κηλίδα... Εγώ τις προβάλλω πλέον με media player στην τηλεόραση, όταν είναι να στείλω κάτι τότε βολεύει ο εκτυπωτής.
 
Συνεχίζω με τις φωτογραφίες από το Άλμπουμ με θέμα:

- Την Ακρόπολη (στην πρώτη φωτογραφία η πληροφορία πίσω αναφέρει ότι είναι η πρώτη πτήση μετά την παράδοση των Αθηνών και στη δεύτερη ότι στήθηκε για λίγο αντιαεροπορικό στην Ακρόπολη για το φόβο επιδρομών αγγλικών αεροσκαφών. Η Κρήτη ήταν ακόμη σε ελληνικά/αγγλικά χέρια....).

- Τη Θεσσαλονίκη (Η πρώτη φωτογραφία είναι από το αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης με κατεστραμένα ελληνικά αεροπλάνα και η δεύτερη είναι αεροφωτογραφία ατου λιμανιού της πόλης με τις κατεστραμένες από Stuka δεξαμενές καυσίμων.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg
 
Σειρά έχει η Μάχη της Κρήτης με τρισδιάστατες φωτογραφίες από: το αεροδρόμιο του Μάλεμε, το ημιβυθισμένο από Ju-87 Stuka καταδρομικό York στον κόλπο της Σούδας, αποβίβαση καταδρομέων και τις τελευταίες 2 με αλεξιπτωτιστές στα Χανιά που μόλις είχαν καταληφθεί. Φίλος Κρητικός εντόπισε τις θέσεις του γερμανού φωτογράφου (πολεμικός ανταποκριτής Weixler) και έβγαλε αντίστοιχες φωτογραφίες το 2013 για σύγκριση "Τότε και Τώρα". Είναι στο Παλιό Λιμάνι και στην οδό Ελ. Βενιζέλου (αλεξιπτωτιστές με γαιδουράκι).

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.JPG

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.JPG
 
Ιστορικά ντοκουμέντα οι φωτογραφίες από την επιχείρηση Ερμής...

Πολύ ενδιαφέρον το φωτογραφικό time slip των 72 ετών και ιδιαίτερα ευχάριστο ότι τα περισσότερα παλιά κτήρια στην οδό Βενιζέλου, υπάρχουν ακόμα...
 
NIOBH είπε:
Ιστορικά ντοκουμέντα οι φωτογραφίες από την επιχείρηση Ερμής...Πολύ ενδιαφέρον το φωτογραφικό time slip των 72 ετών και ιδιαίτερα ευχάριστο ότι τα περισσότερα παλιά κτήρια στην οδό Βενιζέλου, υπάρχουν ακόμα...
Η διατήρηση σε μεγάλο βαθμό των κτηρίων εξέπληξε θετικά και εμένα ΝΙΟΒΗ, περίμενα πολυκατοικίες, αλλά ευτυχώς.... Η δε τρισδιάστατη απεικόνιση της εποχής είναι εκπληκτική και δεν μπορεί δυστυχώς να αποδοθεί σωστά στην παρούσα ανάρτηση των φωτογραφιών. Η ιστορική βαρύτητα φυσικά είναι μεγάλη!
 
Και να κλείσω το θέμα των φωτογραφιών ελληνικού ενδιαφέροντος που περιέχει το άλμπουμ με τις υπόλοιπες φωτογραφίες. Είναι με σειρά:

- Μεταφορά τραυματιών από την Κρήτη

- Συναγερμός σε αντιαεροπορική μονάδα στην Ελλάδα

- Η επίδραση της ζέστης στην Ελλάδα στην ένδυση σε αντιαεροπορική μονάδα

- Συναγερμός σε αντιαεροπορική μονάδα στην Ελλάδα/μέτρηση δεδομένων πτήσεως εχθρικών αεροσκαφών

- Κατεστραμένο Hurricane σε ελληνικό αεροδρόμιο.

- Κατεστραμένα ελληνικά αεροπλάνα στο Τατόι

- Βυθισμένα πλοία στο λιμάνι της Χαλκίδας

- Πτήση στο βουνό των Θεών, Όλυμπο

- Το αεροδρόμιο του Τατοίου στις 27.4.1941, αμέσως μετά την προσγείωση του πρώτου γερμανικού αεροπλάνου. Διακρίνονται τα εμπόδια που είχαν τοποθετηθεί στο διάδρομο για να εμποδίσουν προσγειώσεις.

- Απογείωση Stuka για αποστολή στην Κρήτη από προκεχωρημένο αεροδρόμιο στη Ν. Ελλάδα. (Σημείωση: εικάζω ότι είναι το αεροδρόμιο των Μολάων).

Όπως είναι φανερό, το Άλμπουμ με τις 100 φωτογραφίες από όλη τη δράση της Luftwaffe μέχρι το 1942 δίνει ιδιαίτερη έμφαση στην Ελλάδα. Να τονίσω ότι υπάρχουν και άλλες φωτογραφίες του Weixler με τοποθεσίες που ταιριάζουν πολύ στα ελληνικά δεδομένα (μορφολογία, κλίμα κλπ.) αλλά επειδή δεν αναφέρεται ότι τραβήχθηκαν στην Ελλάδα δεν τις συμπεριέλαβα στην παρουσίαση.

Να σημειώσω επίσης ότι από ότι έχω διαβάσει σε ελληνικές και γερμανικές πηγές, ο Weixler ήταν αυτός που τράβηξε τις φωτογραφίες της εκτέλεσης Κρητικών στο Κοντομαρί για αντίποινα και ότι είχε αντιτεθεί στην εκτέλεση με επιχειρήματα, ωστόσο ο Trebes που ήταν επικεφαλής του εκτελεστικού αποσπάσματος δεν άκουγε τίποτε. Λέγεται ότι ο Weixler έσωσε μερικούς κατοίκους λέγοντάς τους να φύγουν. Στη συνέχεια επειδή οι εκθέσεις του ήταν απαξιωτικές για τα εγκλήματα των δυνάμεων κατοχής στην Κρήτη τον αποστράτευσαν και μάλιστα τον φυλάκισαν.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα