Τρομακτικές σκηνές που δεν είναι από ταινίες τρόμου

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.130
Αντιδράσεις
68.942
Σκηνές με τρομακτικό στοιχείο που όμως δεν είναι από ταινίες τρόμου...

The Godfather (1972). Φυσικά η τιμωρία του απείθαρχου παραγωγού, με το κεφάλι αλόγου...

Προβολή συνημμένου 135722

Deliverance (1971) " Squeal like a Pig . Wheeeee "....

Προβολή συνημμένου 135723

Terminator (1991). Το όραμα της Linda Hamilton για την πυρηνική καταστροφή....

Προβολή συνημμένου 135724


The Burbs (1989)
Το όνειρο του Tom Hanks με το " μπάρμπεκιου " ...

Προβολή συνημμένου 135729


Raiders of the Lost Ark (1981)
Όταν η κιβωτός ανοίγει ....

Προβολή συνημμένου 135725

 

 


Jurassic park (1993).
Οι δονήσεις στο έδαφος , που προέρχονται από τα βήματα του Τυραννόσαυρου....

.

Προβολή συνημμένου 135727

Vertigo ( 1958). Το όνειρο του James Stewart

Προβολή συνημμένου 135726

Dirty Ηarry (1971). Η ανάκριση στον μανιακό Scorpio στο γήπεδο ποδοσφαίρου...

Προβολή συνημμένου 135730

The Predator (1987). O Άρνι κάτω από τον Κορμό γέφυρα και ο Κυνηγός από πάνω να τον ψάχνει....

Προβολή συνημμένου 135728

Star Trek : The Wrath of Khan (1982) . Η σκηνή με το σκουλήκι στο αυτί....

Προβολή συνημμένου 135731
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμ...ενδιαφέρον. Σε αυτήν την κατηγορία θα έβαζα τα παρακάτω:

2001: Α Space Odyssey (1968): Δύο πολύ ωραίες σκηνές cosmic που προκαλούν φόβο, είναι πρώτον με τον αστροναύτη που πέφτει χωρίς τελειωμό στο διάστημα και δεύτερον όλα όσα ακολουθούν από τη στιγμή που ο Keir Dullea καταστρέφει τον υπολογιστή και μπαίνει σε εκείνη την περίεργη διάσταση.

space odyssey.jpg

Conan the Barbarian (1982): Το τεράστιο φίδι που πλησιάζει, γενικά οι σκηνές της οφιολατρείας με τον μάγο, και η μάχη με τα πνεύματα πάνω από το σώμα του Κόναν.

conanbarbarianspirits22.jpg

Conan the Destroyer (1984): O μάγος που μεταμορφωμένος σε γιγάντιο πουλί απαγάγει την πριγκίπισσα και την πηγαίνει στο φρούριό του και η σκηνή με τους καθρέφτες.

Conan2 5.jpg

The 7th Voyage of Sinbad (1958): Οι μάχες με τα τέρατα, ειδικά η μάχη με τον Κύκλωπα και τον σκελετό.

7th-Voyage-of-Sinbad-Ray-Harryhausen-Skeleton-Fight.jpg

Jason and the Argonauts (1963): Όταν ξυπνάει ο Τάλως και η στρατιά των σκελετών.

Jason-and-the-Argonauts-skeletons.jpg

Clash of the Titans (1981): Το τεράστιο όρνιο που αρπάζει την Ανδρομέδα, ο Χάρος που τους περνάει απέναντι, η μάχη με τον Διόσκυλο, η μάχη με τη Μέδουσα, η μάχη με το Kraken.

kraken-clash-of-the-titans.jpg

2001-a-space-odyssey-poole-no-oxygen.jpg

snakes_conan3.jpg

Thulsa_Doom_(Snake).jpg

conanbird.jpg

7th-Voyage-of-Sinbad-cyclop.jpg

talos.jpg

clashoftitansbird.jpg

clashoftitansdeath.jpg

dioskylos.jpg

medusa.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
perlastar είπε:
Conan the Barbarian (1982): Το τεράστιο φίδι που πλησιάζει, γενικά οι σκηνές της οφιολατρείας με τον μάγο, και η μάχη με τα πνεύματα πάνω από το σώμα του Κόναν.
Γενικά έχω ένα θέμα με τα φίδια από μικρός και καθώς είδα την συγκεκριμένη ταινία στα 10 μου (βασικά προσπάθησα να την δω γιατί δεν την άντεξα ως το τέλος) είχα τρομάξει σε αυτές τις σκηνές με περισσότερο τρομακτική για εμένα την σκηνή της μεταμόρφωσης του μάγου σε φίδι.

Μια άλλη σκηνή που θεωρούσα τρομακτική (αλλά βλέποντάς την σήμερα μετά από 25 χρόνια μοιάζει τουλάχιστον αφελής) είναι η σκηνή από το Ο Ηρακλής στο κέντρο της γης του Μάριο Μπάβα όπου ο Ηρακλής (Ρεγκ Παρκ) και ο Θησέας προσπαθούν να περάσουν μια πυρωμένη λίμνη φτιάχνοντας ένα σκοινί από "ζωντανές" κληματσίδες

https://www.youtube.com/watch?v=6dkwbWQZBrI

τίτλος βίντεο: Ercole al centro della terra
 
Όλη η σκηνή από την τελετή θυσίας στο Indiana Jones and the Temple of Doom.

maxresdefault.jpg
 
Οταν στον Αρχοντα των Δαχτυλιδιων τα 4 χομπιτ κρυβονται κατω απο την ριζα ενος δεντρου ενω ο Καβαλαρης φτανει μεχρι την ακρη κι αρχιζουν να "φυτρωνουν" ξαφνικα ζωυφια και μαμουνια πανω τους!!
 
Κι εγώ έτσι ένιωσα με την παραπάνω σκηνή από τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, αλλά για τρίτη φορά μέσα σε λίγες μέρες σας υπενθυμίζω, για να μην ξεφεύγουμε, και αυτή τη φορά θα το βάλω σε bold μπας κι έτσι δοθεί περισσότερη σημασία, όλες οι ταινίες που αναφέρονται πρέπει να τηρούν το χρονολογικό όριο του φόρουμ, μέχρι το 1995.

Thor είπε:
Γενικά έχω ένα θέμα με τα φίδια από μικρός και καθώς είδα την συγκεκριμένη ταινία στα 10 μου (βασικά προσπάθησα να την δω γιατί δεν την άντεξα ως το τέλος) είχα τρομάξει σε αυτές τις σκηνές με περισσότερο τρομακτική για εμένα την σκηνή της μεταμόρφωσης του μάγου σε φίδι.
Κάπως έτσι κι εγώ. (Εδώ που τα λέμε έχω θέμα γενικά με τα περισσότερα που έρπονται, φίδια, σκουλήκια, σαλιγκάρια κτλ :p ) Ενώ δεν με τρομάζουν εύκολα οι ταινίες τρόμου, οι σκηνές οφιολατρείας στον Κόναν με τάραξαν αρκετά.
 
Μολις ειχα γραψει και στειλει το μηνυμα σκεφτηκα οτι: "μωρε οι ταινιες που ανεφεραν ολα τα αλλα παιδια ηταν παλιες...εγω εγραψα για Αρχοντα...πούυυυυσου ρεεεε!!!!! Εδω εχουν και ορια, βλακεια εκανα"!!! Χαχαχα!!! :p

Με συγχωρειτε perlastar και λοιποι... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα