Τροφοδοτικό ZX Spectrum+

Afroditi

RetroN00b
Joined
2 Mαϊ 2009
Μηνύματα
6
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα παιδιά!!!! Πριν λίγες μέρες βρήκα τον παλιό μου ZX Spectrum+ που είχα με τον αδελφό και θα ήθελα να ξαναπαίξω πάλι το αγαπημένο μου arkanoid!!! Δυστυχώς έχει χαθεί το τροφοδοτικό... Ξέρει κανείς πόσα Volt και Ampere είναι??? Τι αλλο χαρακτηριστικο να ζητήσω??? Ευχαριστω πολυ...
 
Μην χρησιμοποιησεις τροφοδοτικο εμποριου.Τα PSU του Spectrum εχουν αναποδη πολικοτητα. Αν δεν σου ποσταρει καποιος specs, θα στα ανεβασω αυριο διοτι τωρα κουτουλαω :(

EDIT

Tα αντεγραψα απο το δικο μου

Input: 240V AC, 50Hz

Output: 9V DC, 1.4A

Centre Polarity: -ve
 
Α Ωραία θα πάω αύριο κιόλας!!!! ;) Ευχαριστώ!!!!! :D
 
Ελπίζω να κατάλαβες τι σημαίνει ανάποδη πολικότητα...
 
Εγώ??? :D ο ηλεκτρονικός που θα του ζητήσω τροφοδοτικό!!! :cool:
 
Τροφοδοτικό από Sega Megadrive Ι ή Master system Ι κάνει μια χαρά.
 
Afroditi είπε:
Εγώ??? :D ο ηλεκτρονικός που θα του ζητήσω τροφοδοτικό!!! :cool:
Καλό είναι να ελέγξεις τι θα σου πουλήσουνε, γιατί σε αυτή την χώρα οι "ειδικοί" είναι πιό επικίνδυνοι από τους μη ειδικούς πολλές φορές. ;)
 
Ευχαριστώ πολύ όλους σας!!!! Αύριο θα το έχω στα χέρια μου!!!! Ελπίζω να προλάβω να ποσταρω και φωτογραφίες!!!! :D (αλήθεια τα Sega Megadrive Ι ή Master system Ι τι είναι????)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ανάσταση του thread για ένα παρόμοιο πρόβλημα

έχω και εγώ ένα zx spectrum+ χωρίς τροφοδοτικό,αποφάσισα να ασχοληθώ μαζί του οπότε πήγα στο ράδιο κατουμά και ζήτησα ένα τροφοδοτικό με τα χαρακτηριστικά που γράφει ο wally .ο υπάλληλος μου έδωσε ένα από αυτά με τα εναλλασόμενα βύσματα θεωρώντας ότι για την ανάποδη πολικότητα έπρεπε να βάλει την πλευρά -Ο)+ του,κατάλληλου,βύσματος να κοιτάει το βελάκι της υποδοχής.επειδή όμως δεν ήταν 100% σίγουρος δεν τόλμησα να το συνδέσω ακόμα.

ρωτάω λοιπόν,είναι όντως η ανάποδη πολικότητα η αρνητική? να το βάλω άφοβα?
 
@krem13:Κοιτα,κανονικα στο κουτακι του τροφοδοτικου πρεπει να γραφει πως ειναι το σωστο(και μαλλον φαινεται οτι αυτος στο μαγαζι το εβαλε σωστα).Για να εισαι 100% σιγουρος παρε ενα ψηφιακο πολυμετρο(ετσι κι αλλιως ειναι πολυ φτηνα ) ωστε να δεις την πολικοτητα (αυτο κανω παντα εγω)
 
angel_grig είπε:
@krem13:Κοιτα,κανονικα στο κουτακι του τροφοδοτικου πρεπει να γραφει πως ειναι το σωστο(και μαλλον φαινεται οτι αυτος στο μαγαζι το εβαλε σωστα).Για να εισαι 100% σιγουρος παρε ενα ψηφιακο πολυμετρο(ετσι κι αλλιως ειναι πολυ φτηνα ) ωστε να δεις την πολικοτητα (αυτο κανω παντα εγω)
το κουτί γράφει ότι στις περισσότερες περιπτώσεις η σωστή τοποθέτηση είναι το βελάκι να δείχνει στο +Ο)- του βύσματος άρα με αυτή τη λογική είναι όντως ανάποδα.απλώς με προβληματίζει το γεγονός ότι πχ στη wikipedia αναφέρει θετική και αρνητική πολικότητα,δηλαδή αρνητική=ανάποδη πολικότητα ή είναι κάτι εντελώς διαφορετικό;
 
αργκ,δεν αντέχω άλλο,πρέπει να το βάλλω!!!!

τι να κάνω? να το ρισκάρω ή να ρωτήσω και αλλού μπας και βρω άκρη?

EDIT

τελικά ρίσκαρα,άναψε κανονικά και...ανακάλυψα ότι χρειάζεται νέα μεμβράνη μιας και ελάχιστα πλήκτρα ανταποκρίνονταν.

οπότε όλα οκ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα