Τσάκα Τσάκα

leykh

RetroActive
Joined
7 Ιαν 2010
Μηνύματα
323
Αντιδράσεις
30
Το τάκα τάκα ήταν ένα κοριτσίστικο παιχνίδι.Αποτελούνταν από ένα ναυλον σωληνάκι ευκαμπτο,φωσφοριζέ,με θηλιά στην μια άκρη και ένα πλαστικό μπαλάκι στην άλλη.Περνούσες την θηλιά στο πόδι σου και ανάγκαζες το σωληνάκι σε περιστροφή, πηδώντας παράλληλα το μπαλάκι.Εκνευριστικό για τους μεγάλους γιατί το πλαστικό μπαλάκι έκανε εκνευριστικό "κλάπ" καθώς έσκαγε στο πάτωμα και εμείς εκνευριστικό "Γκντουπ" πηδώντας το.Συνήθως κατέληγε στα σκουπίδια με την μαμά να βρίζει την ωρα και την στιγμή που μας το αγόρασε... :(
 
Το θυμαμαι αυτο το παιχνιδι που δεν το καταφερνα καλα :( οπως και το χουλα χουπ :(

Ωραιο παιχνιδακι που μας γυμναζε κιολας.

Τωρα που το σκεφτομαι, σαν παιδια, τα παιχνιδια μας ειχαν παντοτε εντονες δραστηριοτητες που μας κραταγαν γυμνασμενους, οχι οπως τωρα
 
Λορένα είπε:
Το θυμαμαι αυτο το παιχνιδι που δεν το καταφερνα καλα :( οπως και το χουλα χουπ :(
Ωραιο παιχνιδακι που μας γυμναζε κιολας.

Τωρα που το σκεφτομαι, σαν παιδια, τα παιχνιδια μας ειχαν παντοτε εντονες δραστηριοτητες που μας κραταγαν γυμνασμενους, οχι οπως τωρα
τα παιχνιδια πια είναι στατικά...εμείς μέναμε ακόμα σε γειτονιές μην το ξεχνάς.Και κυκλοφορούσαμε με τα βρακάκια και χωρίς φανελάκι τα καλοκαίρια...που να διανοηθώ πια να βγάλω την κόρη μου στην γειτονιά(που δεν βγαίνει σε γειτονιά-λέμε τώρα-) με το βρακάκι της...
 
Ναιιιι, το θυμάμαι! :D Ελιωνα με αυτό και το λάστιχο, χωρίς τσόκαρα βέβαια! ;) Γιατί όμως θυμάμαι ότι το λέγανε τσάκα τσάκα???o_O8)
 
mytinyworld είπε:
Ναιιιι, το θυμάμαι! :D Ελιωνα με αυτό και το λάστιχο, χωρίς τσόκαρα βέβαια! ;) Γιατί όμως θυμάμαι ότι το λέγανε τσάκα τσάκα???o_O8)
εγώ Τάκα-Τάκα το θυμάμαι!Πιθανως θα εβγαινε σε παραλλαγές :D
 
leykh είπε:
Το τάκα τάκα ήταν ένα κοριτσίστικο παιχνίδι.Αποτελούνταν από ένα ναυλον σωληνάκι ευκαμπτο,φωσφοριζέ,με θηλιά στην μια άκρη και ένα πλαστικό μπαλάκι στην άλλη.Περνούσες την θηλιά στο πόδι σου και ανάγκαζες το σωληνάκι σε περιστροφή, πηδώντας παράλληλα το μπαλάκι.Εκνευριστικό για τους μεγάλους γιατί το πλαστικό μπαλάκι έκανε εκνευριστικό "κλάπ" καθώς έσκαγε στο πάτωμα και εμείς εκνευριστικό "Γκντουπ" πηδώντας το.Συνήθως κατέληγε στα σκουπίδια με την μαμά να βρίζει την ωρα και την στιγμή που μας το αγόρασε... :(
αυτο ακριβως θυμάμαι και εγω και όχι αυτο με τα δαχτυλα που λενε ...

το επαιξα πολλες φορες μικρή...και εμενα η μαμα μου εκνευριζόταν ...
 
Νομίζω ότι σε αυτό το thread μιλάμε για δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Αυτό που παίζαμε τα κορίτσια με τη μπάλα δεμένη στο πόδι, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι λεγόταν τσάκα τσάκα και όχι τάκα τάκα... :xm:
 
To τσάκα τσάκα το θυμάμαι και εγώ που το έπαιζαν στη γειτονιά. Μάλιστα αντίστοιχο παιχνίδι βρήκα στο imaginarium, με πλαστικό κρίκο όμως για το πόδι, και θα το πάρω στην ανηψιά για το καλοκαίρι....
 
Συγνώμη αλλά είναι κρίμα σε αυτό το thread να συνυπάρχει κι ένα άλλο που δεν έχει καμία σχέση ούτε με τον τίτλο του θέματος, ούτε με το ίδιο το θέμα. Kαι επίσης τα δύο αυτά παιχνίδια απέχουν και χρονικά. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τσακα τσακα ηταν κ ενα ρομποτακι τησ ελ γκρεκο τηλεκατευθυνομενο(με καλοδιο..
 
Ένα τετοιο παιχνίδι κυκλοφόρησε και κάπου στη δεκαετία του 1990 και λεγόταν Skip it.

Ήταν πιο hi tech εκδοχή του συγκεκριμένου, αφού η μπάλα είχε πάνω μετρητή για να μετράει πόσες φορές το έφερνες γύρω!

Για του λόγου το αληθές,ιδου η διαφήμισή του (έστω και η αμερικάνικη).

[edit]Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο.Λυπούμαστε γι'αυτό. [/edit]

Είχε τύχει και είχα κάνει με δαύτο και πραγματικά είχε πλάκα! Αλλά δεν το θυμάμαι και πολύ γιούνισεξ το παιχνίδι, οπότε δεν είχα δικό μου τέτοιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σε φιλικό σπίτι είχα δει ένα τέτοιο παιχνίδι (ίσως ήταν το skip it), δεν γνώριζα την ονομασία του μέχρι που το ανακάλυψα στο παρόν θέμα.

Δεν θυμάμαι πότε κυκλοφόρησε, δεν το είχα αγοράσει...
 
Δυο σελιδες ολο μπλα-μπλα και φωτο καμια.... :p

Ενα βιντεο ειχαμε και αυτο επεσε στον Καιαδα.... :p

Οφθαλμολουτρο απο ebay & pinterest.... :D

fetch


fetch


fetch
 
Πίσω
Μπλουζα