Τσίγκινα και πλάστικά αυτοκίνητα Σολπακίδης και Papas Bros

donkix2000

Retro Member
Joined
9 Ιουλ 2008
Μηνύματα
113
Αντιδράσεις
13
Θα ήθελα να παραθέσω για τους φίλους του ιστοχώρου μερικές φωτο απο την συλλογή μου με αυτοκίνητα,τσίγκινα και πλαστικά,των εταιριών Απέργης και Solpa(Σολπακίδης).Είναι απο τα αγαπημένα μου και υπάρχουν επείσης ακόμα μερικά μοντέλα της ίδιας σειρά που δέν έχω φωτο.Αν κάποιο μέλος γνωρίζει κάτι παραπάνω... :)

Ελπίζω να σας αρέσουν

18663.jpg18647.jpg



Τα τσίγκινα είναι μπαταρίας και κινούνται κυκλικά μέχρι να βρούν εμπόδιο όπου και αλλάζουν πορεία.Τα πλαστικά είναι κουρδιστά και κινούνται μόνο μπροστά :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουάου! Πολύ όμορφα! :) Ξέρεις κάτι να μας πεις για αυτές τις δύο εταιρίες και τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα?
 
Ναι!Οτι έχω γράψει λάθος το όνομα!Η εταιρία είναι Σολακίδη και όχι Σολπακίδη όπως έχω γράψει κατα λάθος :)

Ας μας λύσει κάποιον το πρόβλημα!είναι Σολακίδη ή Σοπλακίδη?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:) Οχι!Αναγράφει μόνο την φίρμα της εταιρίας-Solpa-made in Greece
 
Προφανώς για να γράφει SOLPA, ο ιδιοκτήτης θα λέγεται Σολπακίδης.

Πολό όμορφες και νοσταλικές φωτό.

Στην εποχή μας, τα αμάξια αυτά μοιάζουν κάπως "χοντροκομένα".

Όμως είναι θλιβερό, ότι τότε υπου "είμασταν φτωχά Βαλκάνια" πήρχαν ελληνικές εταιρίες που κατασκεύαζαν παιδικά παιχνίδια,

ενώ τώρα που "γίναμε Ευρώπη και καλοπερνάμε", δεν υπάρχουν ... :(
 
exetlaios είπε:
Προφανώς για να γράφει SOLPA, ο ιδιοκτήτης θα λέγεται Σολπακίδης.
Πολό όμορφες και νοσταλικές φωτό.

Στην εποχή μας, τα αμάξια αυτά μοιάζουν κάπως "χοντροκομένα".

Όμως είναι θλιβερό, ότι τότε υπου "είμασταν φτωχά Βαλκάνια" πήρχαν ελληνικές εταιρίες που κατασκεύαζαν παιδικά παιχνίδια,

ενώ τώρα που "γίναμε Ευρώπη και καλοπερνάμε", δεν υπάρχουν ... :(
Kι εγω το σκεφτομαι αυτο. Ποσο πολυ λειπουν οι ελληνικες εταιρειες παιχνιδιων. Ακομα και αυτες που στην ουσια αποτελουσαν franchise. Υπηρχαν ανθρωποι που ειχαν επαφη με την τεχνογνωσια και τα υλικα που απαιτουνταν. Μα πανω απο ολα λειπουν οι ελληνικες ιδεες. Η ιδεα ειναι ολο το θεμα. Ακομα και τα playmobil δεν ηταν καποιο τεχνολογικο θαυμα (τα αναπαραγαμε μια χαρα εδω) ηταν μια πολυ ωραια ΙΔΕΑ!
 
Υπήρχαν άνθρωποι που έφτιαχναν ελληνικά παιχνίδια και τους έκαιγαν το εργοστάσιο κάθε λίγο και λιγάκι. Κάποια στιγμή οι ασφαλιστικές δεν τους βηθούσαν άλλο και έκλεισαν οι εταιρείες και τα στόματα. Όλα τα ελληνικά προιόντα πέραν των αγροτικών, πολεμήθηκαν από ξένες εταιρείες και δεν προστατεύτηκαν ποτέ από την πολιτεία. Η οποία είναι ξεπουλημένη βέβαια εδώ και δεκαετίες...
 
Τι ομορφα που ειναι!!!

Αυτα με τα λουλουδακια εχουνε και πολυ πλακα! Ενας μικρος θησαυρος!

Κοιταχτε τι βρηκα εδω!

SOLPA A. SOLAKIDES BROS S.A. Imports and trade of toys, embroideries, straw and seasonal goods, decoratives, giftware and household furniture. :)

[edit] Dead link [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι πολύ όμορφα μολονότι δεν τα "γνώρισα" από κοντά!
 
Εκτός από αυτοκινητάκια η εταιρεία solpa έφτιαχνε παιχνίδια και για κορίτσια.'Εχω δει κάτι σετ ομορφιάς στο ίντερνετ.
 
Με ένα απλό ψάξιμο βρήκα οτι είχαν περάσει και από τα δικά μου χέρια παιχνίδια της Solpa.

Νομίζω οτι αρκετοί από εσάς είχατε στρατιωτάκια της εταιρείας.

solpa.jpeg

zsolp.jpg

Πρέπει να έχω κρατήσει κάποια ακόμη στο πατάρι...

[edit] Off topic. Διαγραφτηκε γιατι ηταν εκτος θεματος! [edit]

Τα Datsun είναι απλά απίστευτα!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι ένα αρκουδάκι της Solpa! :)

s-tb.jpg

Το καρτελάκι του γράφει:

Solpa

A. SOLAKIDIS BROS SA

Piraeus Greece

Produced with safe materials
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα