Τσίχλες ΣΚΑ-ΣΚΑ

Lord_Makro

RetroMaNiaC
Joined
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
642
Αντιδράσεις
206
Λοιπόν.... ποιός θυμάται τις τσίχλες και τα χαρτάκια Σκα-Σκα;

Κυκλοφορούσαν κάπου μέσα στη δεκαετία του '80 και όταν τις ξετύλιγες έβρισκες μέσα διπλωμένες μικρές ιστορίες κόμικς με χιουμοριστικό περιεχόμενο!

Ευτυχώς ανάμεσα σε τόσα πράγματα, κράτησα και κάποια από αυτά τα χαρτάκια οπότε ορίστε μια γεύση... :cool:

fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και έκανες πολύ καλά, Λορντ Μάκρο! Ήταν ορθογώνιες, πολύ μεγάλες για να χωρούν ολόκληρες στο στόμα και ροζ ή άσπρες;
 
ΝΑΙ!! Τώρα που το λες, κάπως έτσι πρέπει να ήταν, δεν το είχα σκεφτεί καθόλου!
 
Εντάξει, ταξίδεψα και πάλι . . .
 
:clap:

Μπράβο Lord_Makro! Τις είχα ξεχάσει εντελώς αυτές τις τσίχλες! Όντως ήταν μεγάλες και ροζ και το άρωμα από τις ουσίες που είχαν βάλει πρέπει να τις κατατάσσει στις πιο μοσχοβολούσες τσίχλες της εποχής.

Καλά, τα χαρτάκια ήταν άπαιχτα. Κάτι που θυμήθηκα τώρα είναι ότι εκτός από ιστορίες είχαν και χαρτάκια με εικόνες που όταν δίπλωνες το χαρτάκι στα δύο και ένωνες τις άκρες εμφανιζόταν μια καινούργια.

Νομίζω είχε και μια ερώτηση του τύπου "Γιατι ο ψαράς φοβάται να ψαρέψει?" και όταν δίπλωνες το χαρτί και ένωνες τις δυο άκρες με την εικόνα του ψαρά εμφανιζόταν ένας καρχαρίας.
 
ναι οντως το θυμαμαι κι εγω αυτο,επισης κυκλοφορουσαν και καποιες αλλες με χαρτακια με οδικα σηματα μεσα
 
Lord υποκλίνομαι...Ευχαριστούμε!
 
Χαίρομαι που σας άρεσαν και τις θυμάστε! :D :D:D

Dartacan είπε:
:clap: Καλά, τα χαρτάκια ήταν άπαιχτα. Κάτι που θυμήθηκα τώρα είναι ότι εκτός από ιστορίες είχαν και χαρτάκια με εικόνες που όταν δίπλωνες το χαρτάκι στα δύο και ένωνες τις άκρες εμφανιζόταν μια καινούργια.
Φίλε Dartacan, αυτές που λες πρέπει να ήταν άλλες, επίσης υπήρχαν και οι τσίχλες tsik που είχαν χαρτάκια με γρίφους, αν τις θυμάσαι. Υπάρχει σχετικό θέμα εδώ: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=11952
 
Lord_Makro είπε:
Φίλε Dartacan, αυτές που λες πρέπει να ήταν άλλες, επίσης υπήρχαν και οι τσίχλες tsik που είχαν χαρτάκια με γρίφους, αν τις θυμάσαι. Υπάρχει σχετικό θέμα εδώ: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=11952
Κατ'αρχήν respect και για αυτό το θέμα! Και μόνο που τα έχεις ακόμα είναι ανεκτίμητο. ;)

Τα χαρτάκια που που ανέφερα σίγουρα δεν ήταν στις tsik (και δεν είχαν αυτή τη μορφή). Είμαι 99% σίγουρος ότι ήταν στις ΣΚΑ-ΣΚΑ. Για να μην είμαι και λάθος βέβαια #) , οι ΣΚΑ-ΣΚΑ ήταν με άσπρο ή ροζ περιτύλιγμα, ήταν ροζ η τσίχλα και είχε ένα "αυλάκι" σαν επιφάνεια (ή οι άκρες ήταν λίγο πιο εξέχουσες), έτσι δεν είναι?
 
Δεν αποκλείεται να ήταν και αυτά που λες στις σκα-σκα, δεν έχω δυστυχώς κάποιο δείγμα...

Πάντως η περιγραφή που έκανες είναι ακριβέστατη, μου θύμησες όλες τις λεπτομέρειες του πώς ήταν!! ;)
 
Dartacan είπε:
:clap: Νομίζω είχε και μια ερώτηση του τύπου "Γιατι ο ψαράς φοβάται να ψαρέψει?" και όταν δίπλωνες το χαρτί και ένωνες τις δυο άκρες με την εικόνα του ψαρά εμφανιζόταν ένας καρχαρίας.
Πολύ σωστά !! :clap:

Φοβερή ανάμνηση !!!
 
Άλλη μία φορά που παραλίγο να βάλω τα κλάμματα απο την συγκίνηση.
 
jimdemer είπε:
Άλλη μία φορά που παραλίγο να βάλω τα κλάμματα απο την συγκίνηση.
Εγώ μόλις το έκανα... Πού πήγαν τα νιάτα μας ρε παιδιά....; :S /emoticons/wacko@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
πολυ καλα εκανες και κρατησες τα χαρτακια που ειχαν οι τσιχλες!! το πρωτο που εβαλες το θυμαμαι κι εγω...
 
Το θεωρώ πραγματικά απίστευτο Lord_Makro να έχεις κρατήσει για 30 σχεδόν χρόνια αυτά τα χαρτάκια από τις τσίχλες!!!!!!!!!!!

:bow:

Πόση αξία πήραν μετά από τόσα χρόνια και πόση συγκίνηση μας έφεραν αυτά τα χαρτάκια, ενώ θα μπορούσες (εσύ ή μάλλον η μαμά σου!!!) να τα είχες πετάξει στον κάλαθο με μια απλή κίνηση (όπως άλλωστε κάναμε όλοι εμείς οι υπόλοιποι :cry: )...

Για άλλη μια φορά συγχαρητήρια!!!
 
Είχα κι εγώ μερικά σε ένα παλιό πορτοφόλι (ρετρό κοκκινο διαφημιστικό πορτοφόλι κοκα κολα) και δυστυχώς πρέπει να τα πέταξα λίγα χρόνια πριν....

:(

Τα είχα αυτά, φαίνεται επαναλαμβανόντουσαν συχνά :D Και είχε μείνει και η μυρωδιά!!
 
VAGBITH είπε:
Το θεωρώ πραγματικά απίστευτο Lord_Makro να έχεις κρατήσει για 30 σχεδόν χρόνια αυτά τα χαρτάκια από τις τσίχλες!!!!!!!!!!!:bow:

Πόση αξία πήραν μετά από τόσα χρόνια και πόση συγκίνηση μας έφεραν αυτά τα χαρτάκια, ενώ θα μπορούσες (εσύ ή μάλλον η μαμά σου!!!) να τα είχες πετάξει στον κάλαθο με μια απλή κίνηση (όπως άλλωστε κάναμε όλοι εμείς οι υπόλοιποι :cry: )...

Για άλλη μια φορά συγχαρητήρια!!!
Ευτυχώς φίλε μου που δύσκολα πετούσα πράγματα... και είχα αυξημένη συλλεκτική μανία από τότε χαχαχα!

Θα προσπαθήσω να ανεβάζω πιο συχνά κι άλλα τέτοια ενδιαφέροντα :)
 
Lord_Makro είπε:
Λοιπόν.... ποιός θυμάται τις τσίχλες και τα χαρτάκια Σκα-Σκα;
Χρησταρα...εισαι αρχηγος!!!!!! :bow:

Ειχα καμποσα τετοια αλλα που μυαλο τοτε να τα κρατησω.... :banghead:

Δεν θυμαμαι αν ηταν στις ιδιες τσιχλες,αλλα υπηρχαν καποια χαρτακια

τα οποια σου εδειχναν μια εικονα...αλλα αν διπλωνες τις δυο ακρες προς το κεντρο

εμφανιζοταν η "κρυφη" εικονα. :)
 
Σωστος ο stayros!

Οριστε 2 χαρτακια

fetch


fetch


fetch


fetch


& μια που πλησιαζει το μουντιαλ....

TSIK America χαρτακια για το μουντιαλ του 1986

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα