Τσίχλες μακαρονάκια

misha

RetroActive
Joined
24 Φεβ 2010
Μηνύματα
390
Αντιδράσεις
345
Θυμάται κανείς φίλος η φίλη που η Big Babol (η κάποια άλλη φίρμα) έβγαζε σε συσκευασία σακουλάκι τσίχλες μακαρονάκια?Αυτές οι τσίχλες ήταν λεπτές σα μακαρονάκια και είχαν περίπου τρια εκατοστά μήκος στο σακουλάκι είχε εκατό τέτοια μάλιστα το έγραφε το σακουλάκι απέξω.Μια φορά ήμουν στο σπίτι της θείας μου και μασουλαγα το ένα μετά το άλλο ώσπου απ' την πολλή ζάχαρη κόντεψα να πνιγώ...Απ 'οσο θυμάμαι δεν κυκλοφόρησαν για πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημένη παιδική junk συνήθεια,είχε βγει και παραλλαγή σε πράσινο χρώμα(και καλά το σπανάκι του Popeye).Η ζάχαρη τους ήταν υπερβολικά πολλή(ένιωθες τρελό sugar rush).

P.S.Το avatar σου είναι θεικό.
 
Αυτες με τον Ποπαυ μου ηρθαν και εμενα στο μυαλο κατευθειαν.Ηταν και καλα σπανακι .
 
Επικίνδυνες θα ήταν, εφόσον υπήρχε κίνδυνος πνιγμονής. Τα παιδικά προϊόντα θα πρέπει να πληρούν κάποιες προδιαγραφές ασφαλείας. Πιθανότατα να απαγορεύτηκαν και να σταμάτησαν τόσο απότομα.
 
Τσίχλες μακαρονάκια θυμάμαι αλλά όχι μάρκας Big Babol. Η συσκευασία νομίζω είχε ένα παιδάκι.
 
Της ειχα ξεσκισει αυτες της μαστιχες και υπηρχαν και κατι αλλες τετοιου στυλ αλλα δεν μπορω να θυμηθω το ονομα τους.
 
Αυτές του Ποπαϋ ήταν θείκές!!!!Όποιος τις είχε ήταν άρχοντας......
 
Της Big Babol δεν είχαν βγει ένα καλοκαίρι; Ή 1994, ή 1995 τις θυμάμαι. Είχαμε πάρει κι εμείς με τον αδερφό μου ένα τέτοιο σακουλάκι στο χωριό. Βέβαια, επειδή ήταν μικρούλες, φαγώνονταν και σχετικά γρήγορα, γιατί σε ξεγελούσαν και έτρωγες αρκετές μαζεμένες, οπότε ήταν καλύτερο να πάρεις ένα πακετάκι Big Babol.
 
Κι εγω θυμαμαι αυτες του Ποπαυ. Νομιζω το σακουλακι ειχε και ενα κομικσακι αλλα ητανε στα ξενα και ειχα περιεργεια να το διαβασω :ρ
 
nwntas είπε:
Της Big Babol δεν είχαν βγει ένα καλοκαίρι; Ή 1994, ή 1995 τις θυμάμαι. Είχαμε πάρει κι εμείς με τον αδερφό μου ένα τέτοιο σακουλάκι στο χωριό. Βέβαια, επειδή ήταν μικρούλες, φαγώνονταν και σχετικά γρήγορα, γιατί σε ξεγελούσαν και έτρωγες αρκετές μαζεμένες, οπότε ήταν καλύτερο να πάρεις ένα πακετάκι Big Babol.
οι τσιχλες big babol ήταν οι αγαπημένες μου!

θυμαμαι ήταν η μεγαλη συσκευασία με 5 τσιχλες (?) και πωλούνταν και μεμονωμένα σε σχήμα σαν λεπτό ραβδάκι...
 
Οι Big Babol στην κανονική "μπάρα" με τις διάφορες γεύσεις κυκλοφορούσε ήδη από τη δεκαετία του '80. Νομίζω μέσα είχε 6 τσίχλες η κάθε "μπάρα", και η κάθε τσίχλα ήταν ένα χοντρό και μαλακό κυβάκι (όχι σαν σήμερα που είναι ένα σκληρό κυβάκι που του λείπει κομμάτι, σαν σχήμα πι). Η συσκευασία που εννοώ παραπάνω είναι τα "μακαρονάκια" Big Babol, δηλαδή ένα σακουλάκι με "τρίμματα" τσίχλας (σαν τριμμένη γκούντα από το σούπερ μάρκετ). Επίσης, Big babol κυκλοφορούσαν και σε στικ, δηλαδή σε μακρόστενο μέγεθος, τυλιγμένο σαν καραμέλα, που υποτίθεται ότι μπορούσες να το φας σε δύο δόσεις, αλλά φυσικά το κάναμε μια χαψιά!
 
Πίσω
Μπλουζα