Τυχερό 13άρι

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
287
Το θυμάται κανεις? Ούτε το ονομά του δεν θυμάμαι...

Παιζόταν την εποχή του '80, με παρουσιάστρια την Δημητρα Παπαδοπούλου, και αντιπαλους δυο παιχτες που καλουνταν να βρουν ποιο γνωστό ατομο (καλλιτέχνες , πολιτικοί κτλ) είχαν πει μια φράση.

Δεν ηταν δηλαδη παιχνιδι γνωσεων, αλλά το να μαντεψεις ποιος απο τους 3-4 υποψηφιους που κατεδειχνε, ειχε πει μια συγκεκριμενη φράση.

Όπως ειχε χαρακτηριστικά η Δημητρα : δεν καλουμαστε εδω, να βρουμε γιατι γερνει ο πυργος της Πιζας, αλλά ποιος ειπε, τι.
 
Το παιχνίδι καθεαυτό δεν το θυμάμαι, αλλά θυμάμαι πολύ καλά ένα πρωτοχρονιάτικο σόου (πρέπει να ήταν πρωτοχρονιά του '90 ή '91) όπου συνέβαιναν ακριβώς αυτά που λες! Η Δήμητρα Παπαδοπούλου παρουσιάστρια, και δύο αντίπαλοι, εκ των οποίων ο ένας ήταν ο Γιάννης Μπέζος, του οποίου την ύπαρξη αγνοούσα μέχρι εκείνη τη στιγμή (ίσως δεν ήμουν ο μόνος).

Βέβαια δεν ήταν το πραγματικό τηλεπαιχνίδι, αλλά μία σκηνοθετημένη χιουμοριστική εκδοχή του για να προβληθεί ως σόου. Και μάλιστα πάρα πολύ πετυχημένο! Η αδελφή μου κι εγώ γελούσαμε ασταμάτητα με τις απαντήσεις του Μπέζου, και είπαμε "αυτός ο ηθοποιός έχει πολύ ταλέντο για κωμικός"! Πόσο χαρήκαμε που σύντομα τον είδαμε στην πρωταγωνιστική τετράδα των "Απαράδεκτων"!!! :)

Το μοναδικό σημείο που θυμάμαι κάπως ξεκάθαρα:

Παπαδοπούλου: Λοιπόν, πείτε μας κύριε Χ ποιός έχει τραγουδήσει το "Δώδεκα κι ούτ' ένα τηλεφώνημα".


Μπέζος: Εεεμμμμ.... Δεν έχω ιδέα.


Παπαδοπούλου: Να σας βοηθήσω: είναι γυναίκα και είναι από την Κύπρο.


Μπέζος: Χμμμ..... Ο Βιολάρης!


Παπαδοπούλου: Μα ο Βιολάρης δεν είναι γυναίκα!


Μπέζος: Ναι, αλλά είναι από την Κύπρο, μπορώ να κερδίσω τη μισή απάντηση!

Θυμάται κανείς το συγκεκριμένο σόου; Ήταν πραγματικά άπαιχτο!...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μηπως λετε το τυχερο 13αρι?
 
Μήπως ήταν το prequel του "Πως τον λεν τον ποταμό"????????Επειδή άκουσα πως ο Ποταμός ήταν remake άλλου παιχνιδιού
 
john1981 είπε:
Μηπως λετε το τυχερο 13αρι?
Ναι, αυτό ήταν, τώρα το θυμήθηκα. Υπήρχε και μια ρουλέττα (σαν καζίνο ένα πράγμα) που σχετίζονταν με τις ερωτήσεις του παιχνιδιού, που έκανε η Δήμητρα στους παιχτες, και από εκει μαλλον και το όνομα του παιχνιδιού.

john1981 :thumbup:
 
Τηλεπαιχνίδι με την Δήμητρα Παπαδοπούλου


μεταδόθηκε το 1990 από την ΕΤ-2


[video=youtube_share;mozdUTikgrI]

 
Από τα πρώτα τηλεπαιχνίδια που θυμάμαι σαν όνομα μόνο βέβαια. Το έπαθλο ήταν ένα SEAT Marbella :eek: ;
 
Πίσω
Μπλουζα