Των Τριών Ιεραρχών εορτή

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.969
Τους τρεις μεγίστους φωστήρας, της Τρισηλίου Θεότητος, τους την οικουμένην ακτίσι, δογμάτων θείων πυρσεύσαντας τους μελιρρύτους ποταμούς της σοφίας,τους την κτίσιν πάσαν θεογνωσίας νάμασι καταρδεύσαντας Βασίλειον τον μέγα,και τον θεολόγον Γρηγόριον, συν τω κλεινώ Ιωάννη, τω την γλώτταν χρυσορρήμονι πάντες οι των λόγων αυτών ερασταί, συνελθόντες ύμνοις τιμήσωμεν αυτοί γαρ τη Τριάδι, υπέρ ημών αεί πρεσβεύουσιν.

 




Σήμερα ως γνωστόν 30 Ιανουαρίου η εκκλησία μας γιορτάζει τη μνήμη των τριών Ιεραρχών δηλαδή το Μέγα Βασίλειο, το Γρηγόριο Ναζιανζηνό (ή Θεολόγο) και τον Ιωάννη Χρυσόστομο.

Την ημέρα εκείνη έχει καθιερωθεί να γιορτάζεται από τα σχολεία η μνήμη τους. Έτσι μαζευόμασταν όλα τα παιδιά στο σχολείο και πηγαίναμε συνοδεία των δασκάλων στην εκκλησία. Ξεχυνόμασταν στους δρόμους μέχρι την εκκλησία με φωνές και χαρές καθώς μετά την λειτουργία, μας περίμενε ένα μικρό αρτίδιο (όπως έλεγε μια δασκάλα μας) αλλά και φυσικά μετά δεν κάναμε μάθημα οπότε είχαμε την ημέρα ελεύθερη. Και εννοείται πως είχαμε μάθει απ'έξω το απολυτίκιο των Τριών Ιεραρχών και το σιγοτραγουδούσαμε.

Εσείς πως θυμάστε την ημέρα εκείνη;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμάς μας μοίραζαν αρτουλάκια (τα οποία φυσικά τα είχαμε προπληρώσει στο Δημοτικό. Στο Γυμνάσιο και το Λύκειο μάλλον λεφτά υπήρχαν γιατί μας τα μοίραζαν τζάμπα). Μετά ο καθιερωμένος εκκλησιασμός με την εκκλησία να γεμίζει μαθητές και χήρες με τους μαθητές να την κάνουν σιγά-σιγά για τις γύρω καφετέριες και να μένουν μόνο οι χήρες. Καλά ήταν
 
Υπήρχε και σχολικό τραγούδι, "Των τριων Ιεραρχών τη γιορτή, ας γιορτάσουμε αδέρφια και πάλι".Το ποίημα έχω βρει ότι είναι του 1958.


Των Τριών Ιεραρχών την γιορτή,


ας γιορτάσουμε αδέλφια και πάλι,

ειν' ημέρα του έθνους αυτή,

των γραμμάτων ημέρα μεγάλη.

Στον αμπελώνα του Χριστού

εργάτες τιμημένοι,

έργα θεία σκορπίσατε

σʼ όλη την οικουμένη,

και δώσατε στους Χριστιανούς

να γεύονται γλυκείς καρπούς.
 
Thor είπε:
Εμάς μας μοίραζαν αρτουλάκια (τα οποία φυσικά τα είχαμε προπληρώσει στο Δημοτικό. Στο Γυμνάσιο και το Λύκειο μάλλον λεφτά υπήρχαν γιατί μας τα μοίραζαν τζάμπα).
Τα οποία ήταν σαν αυτά από τα μνημόσυνα,σωστά; Δε θυμάμαι όμως να πληρώνουμε τίποτα. Σε ποιο σχολείο πήγαινες Thor;
 
ναι σαν των μνημοσύνων (στο χωριό μου πήγαινα σχολείο, στο Δημοτικό ειδικά ήμασταν γύρω στα 200-210 παιδιά. Δεν αποκλείεται να υπήρχε κονδύλι για την αγορά τους αλλά αυτό να πήγαινε σε άλλες ανάγκες -είτε του σχολείου είτε των δασκάλων-οπότε μας λέγαν να φέρουμε λεφτά για να καλυφθεί το κόστος αγοράς τους.)
 
Thor είπε:
ναι σαν των μνημοσύνων (στο χωριό μου πήγαινα σχολείο, στο Δημοτικό ειδικά ήμασταν γύρω στα 200-210 παιδιά. Δεν αποκλείεται να υπήρχε κονδύλι για την αγορά τους αλλά αυτό να πήγαινε σε άλλες ανάγκες -είτε του σχολείου είτε των δασκάλων-οπότε μας λέγαν να φέρουμε λεφτά για να καλυφθεί το κόστος αγοράς τους.)
Ρώτησα για το σχολείο γιατί κι εγώ στον Άγιο Νικόλαο Λασιθίου έβγαλα το σχολείο. Όπως βλέπω κλασσικό κομμάτι το αρτουλάκι πάντως! :D
 
Ε ναι (εγώ ήμουν στον Νομό Ηρακλείου. Αγία Βαρβάρα λέγεται το χωριό). Και στο χωριό της γυναίκας μου πάντως το αρτουλάκι είναι μαστ. Ακόμα λόγω του ότι σαν αγροτική περιοχή που είμαστε αυτήν την περίοδο υπάρχει δουλειά στις ελιές και ειδικά στο λύκειο που ήμασταν και πιο μεγάλοι πολλοί μαθητές προτιμούσαν να πάνε να βοηθήσουν τους γονείς τους απ' το να πάνε να παρακολουθήσουν τη λειτουργία (οι γονείς τους πάντως το προτιμούσαν σίγουρα) και πάντα υπήρχε η απειλή ότι θα μπουν απουσίες σε όσους λείπουν (που πάντα έμενε απλά απειλή)
 
Πολύ γνωστό το χωριό σου :) . Ευτυχώς μέχρι εμείς τότε, τις ελιές τις είχαμε μαζέψει οπότε δεν είχαμε τέτοια θέματα.:sweat:
 
Παιδιά όσο κι αν προσπαθήσω,στύβω το μυαλό μου να θυμηθώ δε μου έχει μείνει-όχι μία χρονιά-αλλά ούτε μία στιγμή από αυτή τη μέρα.Δεν ξέρω γιατί,δε θυμάμαι καθόλου τι κάναμε εμείς στο σχολείο.Φαίνεται ότι ήταν μέρα που θα θελα νε ξεχάσω σύντομα κάθε χρόνο,δεν εξηγείται αλλιώς η αμνησία :D
 
Στο δημοτικο δεν πηγαινα καθολου αυτη την μερα στο σχολειο παντα τον αρωστο επαιζα κλπ γιατι βαριομουνα οσο τιποτα να πηγαινω στην εκκλησια.Γυμνασιο και λυκειο δεν πατουσα καθολου αν και μας εβαζαν απουσιες κανονικα αλλα δεν με ενοιαζε.Αραχτος με φιλαρακια η με της εκαστοτε κοπελες που ημουνα μαζι τετοια μερα τα πρωινα αραχτοι για καφε και για μπυρα ημασταν αλλα και περασια απο τα arcades.
 
Μου γεννήθηκε μία απορία με όσα διαβάζω, εσείς δηλαδή πηγαίνατε κανονικά στο σχολείο την ημέρα αυτή; Εμείς την προηγούμενη μέρα αφιερώναμε μία-δυο ώρες το πρωί για την εκκλησία, μετά κάναμε κανονικά μάθημα, ενώ ανήμερα των Τριών Ιεραρχών δεν είχαμε καθόλου σχολείο. Ίσως έτσι να γινόταν και στον SurvivalHorror, μπορεί γι'αυτό να μη θυμάται τίποτα.
 
perlastar είπε:
Μου γεννήθηκε μία απορία με όσα διαβάζω, εσείς δηλαδή πηγαίνατε κανονικά στο σχολείο την ημέρα αυτή; Εμείς την προηγούμενη μέρα αφιερώναμε μία-δυο ώρες το πρωί για την εκκλησία, μετά κάναμε κανονικά μάθημα, ενώ ανήμερα των Τριών Ιεραρχών δεν είχαμε καθόλου σχολείο. Ίσως έτσι να γινόταν και στον SurvivalHorror, μπορεί γι'αυτό να μη θυμάται τίποτα.
Kαι μεις την προηγούμενη μέρα πηγαίναμε εκκλησία, όχι των ίδια.
 
Εμείς την ίδια μέρα πηγαίναμε (εκτός και δεν βρίσκαν καθηγητές/δασκάλους για να τους χώσουν για τον εκκλησιασμό οπότε δεν πηγαίναμε καθόλου)
 
Εφιαλτική μέρα! Ούτε θέλω να τη σκέφτομαι!

Πηγαίναμε στην εκκλησία των 3 Ιεραρχών (Βούλγαρη) που ακόμα χτίζονταν και αναγκαστικά ο εκκλησιασμός γίνονταν στο υπόγειο! Ο απίστευτος συνωστισμός! Αποπνιχτική ατμόσφαιρα καθώς μαζεύονταν 3-4 σχολεία της περιοχής και όλες οι γιαγιάδες. Οι καρέκλες δεν έφταναν για να καθίσουμε όλοι. Πολλές φορές καθόμουν στην ένωση των καρεκλών... ή έπρεπε να την βγάλουμε στο όρθιο. Και τότε ούτε σκέψη να βγούμε στο προαύλιο... έπεφτε σφαλιάρα!
 
Στο σχολείο μου η μέρα της εορτής των Τριών Ιεραρχών ήταν άργία, δεν πηγαίναμε σχολείο. Στο Δημοτικό τις προηγούμενες ημέρες κάναμε εκκλησιασμό, μοιράζονταν έντυπα για την προσφορά των Τριών Ιεραρχών στην παιδεία και στο μάθημα των Θρησκευτικών κάναμε, αν υπήρχε, ενότητα για τους Τρεις Ιεράρχες. Θυμάμαι στην Ε' τάξη είχαμε κάνει το τροπάριο (βλ. πρώτο μήνυμα) το οποίο βέβαια δυσκολεύτηκα να μάθω...το είχαμε τραγουδήσει και στο μάθημα της Μουσικής. Στο Γυμνάσιο και Λύκειο είχαμε εκκλησιασμό παραμονή της εορτής. Και τα φροντιστήρια είχαν αργία. Αν η αργία ήταν Δευτέρα ή Παρασκευή συνδεόταν με το Σαββατοκύριακο αλλά και ενδιάμεσα καλά ήταν αφού ''διαλυόταν'' η εβδομάδα...
 
Πίσω
Μπλουζα