Τόλμη και γοητεία (The Bold and the Beautiful)

Εξω επεσε η Τεηλορ. Και της Μπρουκ εγινε, και της Τεηλορ της ιδιας, και της Μπρουκ ξανα, και παλι της Τεηλορ, και της Μπρουκ για αλλη μια φορα, και.................................................................
Μα πως θα βγαιναν, βρε παιδια, τα 600.000 επεισοδια;
Τι μάτια είχε η Τέηλορ, πω πω .
 
Παιδιά είχε πεθάνει η Τέιλορ και μετά παντρεύτηκε Σαουδάραβα πρίγκηπα και μετά ξαναεμφανίζεται στην τόλμη να διεκδικήσει τον Ριτζ;
 
Και εκείνη εκεί η Μάργκο (πως στο καλό την έλεγαν την σχεδιάστρια στα πρώτα επεισόδια) δεν είχε φλερτ με Ριτζ ή δε θυμάμαι καλά;
Πολύ σωστά θυμάσαι Μαργκο την έλεγαν, και την φλέρταρε ο Ριτζ. Νομίζω μαλιστα ότι είχε παίξει και φλερτ μεταξύ Μαργκο κ μπαμπά Ερικ αν θυμάμαι καλά. Εντυπωσιακή γυναίκα και με ιδιαίτερο στυλ θυμάμαι η ηθοποιός που έκανε τη Μαργκο. Πολύ μου άρεσε...
 
μια εκπομπη με τιτλο "αναμεσα σε δυο αιωνες" δειχνει ενα μικρο σποσπασμα με Θορν και Καρολάιν , βλεπουμε ποσο απορροφημενα ειναι τα παιδια που παρακολουθουν τη σειρα

Προβολή συνημμένου 199626Προβολή συνημμένου 199627Προβολή συνημμένου 199628

κατι μου θυμιζουν ...
Και στο θεατρικό έργο "το σιωπητήριο" (απ' τα τελευταία Θέατρα της Δευτέρας του 92) έχει μια σκηνή που η τηλεόραση παίζει Τόλμη και γοητεία
 
Καλοκαίρι 1989 μετά το σχολείο και τις εκλογές γύρω στον Ιούλιο,κατεβαίνουμε 15 μέρες Αθήνα. Το τι γινόταν με αυτή την σειρά κάτω δεν περιγράφεται. Κυκλοφορούσες στον δρόμο,στο λεωφορείο,στο τρόλεϊ, ηλεκτρικό όλο για Τόλμη και Γοητεία άκουγες. Και νομίζω -αν δεν κάνω λάθος -τότε το είχε μεταθέσει σε απογευματινή ωρα. Κάπου τότε ή λίγες μέρες πιο πρίν είχαν έρθει Ριτζ ,Καρολάιν και είχε γίνει χαμός. Για τα φαγητά που κάηκαν είναι πραγματικά γεγονότα και όχι ένας ακόμη αστικός μύθος. Και να φανταστείτε αρχικά τον Νοέμβριο του 88,προγραμματίστηκε για πολύ λίγα επεισόδια που να φαντάζονταν ότι θα γνώριζε τέτοια πρωτόγνωρη επιτυχία.
 
Μέχρι τέλος καλοκαιριού του 1989 το έβλεπα. Μετά το έχασα εντελώς και λόγω διαβάσματος ως μαθητής πρώτης γυμνασίου αλλά και σαν να χάθηκε το ενδιαφέρον μου για την σειρά.
 
Καλοκαίρι 1989 μετά το σχολείο και τις εκλογές γύρω στον Ιούλιο,κατεβαίνουμε 15 μέρες Αθήνα. Το τι γινόταν με αυτή την σειρά κάτω δεν περιγράφεται. Κυκλοφορούσες στον δρόμο,στο λεωφορείο,στο τρόλεϊ, ηλεκτρικό όλο για Τόλμη και Γοητεία άκουγες. Και νομίζω -αν δεν κάνω λάθος -τότε το είχε μεταθέσει σε απογευματινή ωρα. Κάπου τότε ή λίγες μέρες πιο πρίν είχαν έρθει Ριτζ ,Καρολάιν και είχε γίνει χαμός. Για τα φαγητά που κάηκαν είναι πραγματικά γεγονότα και όχι ένας ακόμη αστικός μύθος. Και να φανταστείτε αρχικά τον Νοέμβριο του 88,προγραμματίστηκε για πολύ λίγα επεισόδια που να φαντάζονταν ότι θα γνώριζε τέτοια πρωτόγνωρη επιτυχία.

dsc02879-jpg.107970


Πηγή φωτογραφίας: Post #72

Τα Likes στον Aardy!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ίσως ένα από τα πιο επιδραστικά σήριαλ στην ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης που είχε φαν σε όλες τις ηλικίες με τηλεθέαση που χτύπαγε κόκκινο και κατα την ώρα προβολής της είχε επικρατήσει τριάντα χρόνια πριν το lockdown στην ελληνική επικράτεια. Ειδάλλως δεν υπάρχει άλλη εξήγηση στα όσα τραγελαφικά και ευτράπελα συνέβαιναν εκείνη την εποχή ανά την χώρα με κάψιμο φαγητών, ρούχων στο σιδέρωμα, κοπάνες από την δουλειά και το σχολείο που τόσο γλαφυρα και παραστατικά αναφέρθηκαν από τους φίλους του φόρουμ πριν. Μόνο εγκατάλειψη σκοπιών από φαντάρους για να πάνε στο ΚΨΜ να δουν την Καρολάιν δεν άκουσα.
Από την μανία αυτή φυσικά δεν μπορούσε να ξεφύγει και ο γράφων που ήταν μανιώδης θεατής του εν λόγω σήριαλ, που το θυμάται με νοσταλγία γιατί τυχαίνει να ταυτίζεται χρονικά με την πιο όμορφη περίοδο της ζωής του την φοιτητική. Πόσοι και πόσες από μας ταυτιστήκαμε με τον Ρίτζ, την Μπρούκ, την Καρολάιν και τον Θόρν. Ιδίως όταν οι δύο από τους προαναφερθέντες ήρθαν στην Ελλάδα η υποδοχή που τους επιφυλάχθηκε ηταν κατά τι μικρότερη από του...Καραμανλή το 1974 από το Παρίσι. Σημεία των καιρών θα πείτε που τα θυμόμαστε όλοι με νοσταλγία και ενίοτε με συγκίνηση. Ίσως από την έμφυτη ανάγκη των ανθρώπων για διασκέδαση έστω και μέσω της μικρής οθόνης ταυτιζόμενοι με τούς ήρωες του σήριαλ αναζητώντας μια κάποια σίγουρα ματαιόδοξη διέξοδο από τον μικρόκοσμο τους. Προσωπικά προτιμώ εκείνη την εποχή με την καθημερινή εμμονή 45 λεπτών στην τηλεόραση για την ΄΄Τόλμη'' από την σημερινή εμμονή επι 24ώρου βάσεως μπροστά σε ένα κινητό και ένα Η/Υ. Εξαίρεση φυσικά αποτελεί το Retromaniax.
 
Τα ονοματα λιγο τα σκοτωσε παντως.

Ο Χρήστος Οικονόμου ειχε μια πορωση με τη σειρά, ειχε κανει καμποσα ρεπορταζ και αφιερωματα.

Προσφατα ετυχε και διαβασα στη wikipedia εξελιξεις στις προσφατες σεζον της σειρας
 
εγώ θυμάμαι σαν χθες που η σειρά είχε παγκόσμια πρεμιέρα στις 23/3/1987, δηλαδή και εδώ στην Ελλάδα πρωτοπροβλήθηκε Μάρτιο του 1987 και μάλιστα λόγω της τεράστιας τηλεθέασης η ΕΡΤ πρόβαλε τα επεισόδια ξανά και ξανά σε επανάληψη, δηλαδή μετά την 1η προβολή δύο π.χ. επεισοδίων τα ξαναπρόβαλε το απόγευμα, το βράδυ κλπ
 
Τι ωραιος αντρας αυτος ο Κλαρκ! (Καλα ναι, Κλαρκ τον ελεγαν στο εργο...:)) Σαν σταρ της παλιας εποχης!
Εχει κατι απο Ροκ Χαντσον και θα μπορουσε να επαιζε και στις ταινιες του Σουπερμαν, ετσι οπως τον βλεπω.
Ναι όντως είχε παρουσιαστικό για δεκαετίες 40 και 50 αυτός ο ηθοποιός. οταν τον είδα πρώτη φορά στην σειρά, ακριβώς αυτό σκέφτηκα.
 
Ναι όντως είχε παρουσιαστικό για δεκαετίες 40 και 50 αυτός ο ηθοποιός. οταν τον είδα πρώτη φορά στην σειρά, ακριβώς αυτό σκέφτηκα.
Μολις μου ήρθε μια φλασια: ο ηθοποιός που έκανε τον Κλαρκ Γκαρισον (Daniel McVicar) κάπου στα 1992-1993 τον είχαν καλέσει από τον ΑΝΤ1 (aka Μαστορακης) και έκανε την παρουσίαση κάποιων καλλιστειων, αλλά δεν θυμάμαι ποια ακριβώς καλλιστεία (όχι σιγουρα τα Σταρ Ελλας/Μις Ελλας). Να ήταν ίσως τα Μις Ευρώπη? Ωραίος άντρας πραγματικά
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα