Τhanatos walkthrough

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.768
Ποιός δε θυμάται το αριστούργημα της Durell με τα υπερμεγέθη όσο και εντυπωσιακά (τότε) sprites και τον περίεργο χειρισμό;

Μια που το τέλειωσα πριν από μερικές ημέρες στον CCS64, σας γράφω εδώ την λύση, για να το "ξεπαστρέψετε" όσοι σας παίδευε τόσα χρόνια.

Πετάτε με τον δράκο σας διαρκώς προς τα δεξιά μέχρι να συναντήσετε τον πληθυσμό από ανθρωπάκια που σας πετροβολεί και σας πετάει βέλη. Κάψτε μερικούς για διασκέδαση :D , ή γραπώστε τους με τα νύχια σας και κάντε τους σκόνη! :rolleyes:

Συνεχίζετε όλο δεξιά και στις αράχνες πετάτε αργά, αποφεύγοντας όσες μπορείτε και κάνοντας οικονομία στην φωτιά (η εναπομείνουσα απεικονίζεται με την άμμο στην κλεψύδρα κάτω δεξιά).

Βαθύτερα μέσα στη σπηλιά, αρχίζουν οι κατολισθήσεις. Αν παίζετε χωρίς trainer και θέλετε να αποφύγετε την καρδιακή προσβολή πρέπει να βάλετε τον δράκο να περπατά (κι όχι να πετά) όσο γρηγορότερα μπορεί.

Οι σφίγγες στη συνέχεια μπορούν να κάνουν ζημιά σε χρόνο ρεκόρ, γι' αυτό αρχίστε πάλι τους ελιγμούς μέχρι να φτάσετε στον τοίχο του κάστρου.

Εκεί προσγειωθείτε και πλησιάστε περπατώντας προς στην πύλη όσο περισσότερο γίνεται. Κρατήστε πατημένο το fire και κάψτε την μέχρι να λιώσει και να σας ελευθερώσει το πέρασμα (σε αυτό το σημείο κολλούσα μέχρι πολύ πρόσφατα τόσο εγώ όσο κι όσοι γνωρίζω να το έχουν παίξει, γιατί δεν ξέραμε τι να κάνουμε!)

Πετάξτε μέσα στο κάστρο, όπου θα σας υποδεχθούν και πάλι τα γνωστά ανθρωπάκια με άφθονο πετροβόλημα. Θα δείτε μια κοπέλα / μάγισσα να σας γνέφει με τα 2 της χέρια. Προσγειωθείτε δίπλα της κι εκείνη θα καβαλήσει το δράκο.

Συνεχίστε κλασσικά όλο δεξιά. Θα έρθετε αντιμέτωποι με δικέφαλους δράκους, θαλάσσια τέρατα και άλλα όμορφα ζωντανά. Προειδοποιώ ότι σε αυτό το σημείο και χωρίς trainer ή έστω saved memory states το παιχνίδι αγγίζει τα όρια του μαζοχισμού, ειδικά στα μεγαλύτερα skill levels. Αν σε οποιαδήποτε στιγμή σας τελειώσει η φωτιά, στρίβετε και πηγαίνετε όλο αριστερά μέχρι να βρείτε μια άλλη μάγισα κρεμασμένη από δυο δέντρα κι ένα ιππότη να την φρουρεί πηγαίνοντας πέρα-δώθε. Φάτε(!) την μάγισσα και η φωτιά θα αναπληρωθεί ως δια ...μαγείας.

Όταν φτάσετε με το καλό στο επόμενο κάστρο, κάψτε την πόρτα όπως πριν (χρειάζεται περισσότερη φωτιά αυτή τη φορά) και προσγειωθείτε δίπλα από το spellbook που υπάρχει μέσα του. Η κοπέλα θα ξεκαβαλήσει για λίγο για να το μαζέψει και θα επιστρέψει σε εσάς.

Συνεχίζετε γραμμικά δεξιά πυρπολώντας θεούς και δαίμονες μέχρι να φτάσετε στο τελευταίο κάστρο. Ρίξτε την πόρτα και αποτελειώστε τους τελευταίους υπερασπιστές του. Μέσα θα βρείτε έναν βωμό. Προσγειωθείτε δίπλα του και η κοπέλα θα ξεπεζέψει και θα πάει να ακουμπήσει το spellbook επάνω του για να ξεκινήσει το ξόρκι.

Μείνετε προσγειωμένοι δίπλα στο βωμό και απολαύστε το φινάλε του παιχνιδιού!

thanatos.jpg
attachment.php







 
Το ειχα στον 6128 και ηταν ενα απο τα καλύτερα όλων των εποχών...
 
...σίγουρα το Thanatos είναι ένα πολύ διασκεδαστικό παιχνίδι, και το walkthrough του Αeon είναι μία καλή δικαιολογία για να το ξαναπαίξω (μιά και δεν το είχα τελειώσει ποτέ). Προσωπικά δεν έχω δεί ποτέ την έκδοση του C64, αφού το είχα και εγώ σε CPC format (όπου είναι φανερό ότι πρόκειται για άλλη μία απο τις γνωστές σε όλους τους Amstrad users, "μεταφορές" απο Spectrum. Ευτυχώς η έκδοση του Spectrum δεν είναι καθόλου άσχημη !!).
 
Τι απίθανο sprite ήταν αυτός ο δράκος... Από τα πιο εντυπωσιακά γραφικά στα 8-bit.

Εγώ σε Speccy το είχα παίξει.

Παρεπιπτόντως, όπως λέει κι ο φίλος Billy, και το είχα βιώσει κι εγώ όταν είχα τον CPC6128, με τις βιαστικές μεταφορές Spectrum - Amstrad, οι χρήστες Amstrad κατέληγαν να παίζουν σε λιγότερα χρώματα, αλλά χωρίς color clashing, και σε μικρότερη ταχύτητα (λόγω της μεγαλύτερης ανάλυσης του Mode 1) τα παιχνίδια που έπαιζαν οι χρήστες του ταπεινού Spectrum.
 
Poli kalo to Thanatos tis DURELL(onoma kai ayto!)

Ego tha sas rotiso gia to game ABU SIMBEL to thimaste? einai ena cartoon anthropaki mesa se mia piramida.

den mporesa na to termatiso POTE polla nebra sas leo akoma kai prosfata pou to epaiksa sto Spectroumaki mou pali ta idia kai se emulator to dokimasa

ta idia nomizo pos einai to poio diskolo paixnidi
 
Απίστευτο game το Thanatos.

Είναι το αγαπημένο μου και το πρώτο original game που είχα πάρει όταν ήμουν στη δευτέρα γυμνασίου.
 
Τελειο παιχνίδι !

Μακάρι κάποτε νακυκλοφορήσει σε βιντεάκι, όπως το "Manic Miner walkthrough"
 
δυστυχως φιλε exetlaios εχω σε .avi μονο τα τελευταια 40 δευτερολεπτα
 
Γιατί δεν το παίζετε μέ emulator και multiface pokes μέχρι το τέλος να το δείτε?

Το παρακάτω site έχει ότι multiface poke μπορεί να φανταστεί κανείς

http://www.the-tipshop.co.uk/
 
Wally είπε:
δυστυχως φιλε exetlaios εχω σε .avi μονο τα τελευταια 40 δευτερολεπτα
ΠΕΘΑΙΝΩ ΓΙΑ 40 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑΑΑΑΑ !!!!

( τόπιασες το υπονοούμενο, έτσι αγαπητέ ; ) :animrolleyes:
 
ειναι 25mb...μαλλον θα στο δωσω μαζι με καμια 150 άλλα game-ending-videos απο spectrum στην επομενη retroσυναντηση!!
 
Wally είπε:
ειναι 25mb...μαλλον θα στο δωσω μαζι με καμια 150 άλλα game-ending-videos απο spectrum στην επομενη retroσυναντηση!!
Σου είμαι (προκαταβολικά) RETRO-ΥΠΟΧΡΕΟΣ !!! :biglaugh:
 
Που κάνετε retroσυναντήσεις ρε παιδιά και κάθε πότε? Πολύ ενδιαφέρον...

Τα βιντεάκια αυτά Wally που τα βρήκες? υπάρχουν κάπου να τα κατεβάσουμε?

Πρόσφατα τερμάτησα το Tantalus αλλά το remake που βρήκα στο WOS, πολύ μεγάλο παιχνίδι, μου είχε σπάσει τα νεύρα όταν το έπαιζα παλιά στο spectrum.

Στο remake έκανα μια επεμβασούλα στις ζωές με έναν hexeditor και το τελείωσα (μάπα όμως το τέλος).
 
Θα ανακοινωθεί σύντομα η επόμενη αγαπητέ gtsamour και μάλλον θα είναι για μάσα στον φίλο μας τον manos (βλ. 3rd official Retromaniax meeting).

Άπαιχτο το avatar σου!
 
Thanx

Θέλω να το κάνω να δείχνει ότι και καλά φορτώνει το thanatos αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω σε animated gif.
 
Αυτό άστο επάνω μου μισό λεπτό......

*Ο akmakas έφυγε*...............

*Ο akmakas γύρισε*..............

Με γεια το καινούριο σου Logo gtsamour!!! ;)

logo1layer21ms0.gif


Το πρώτο Logo είναι 95 Χ 72

Εδώ

Το δεύτερο Logo είναι 110 Χ 83

Εδώ

Και αν το θες λίγο μεγαλύτερο 130 Χ 99

Εδώ
 
Ουάουυυυ είσαι φοβερός!!!!

Σ'ευχαριστώ πολύ.

Μακάρι να μπορούσα να το βάλω και στην Insomnia αλλά δεν δέχεται animated avatar.

Είναι τέλειο!!

Πάω να το βάλω στο W.O.S
 
Τίποτα ρε σειρά....Να σε καλά! :thumbup:
 
Εχω το Thanatos σε original κασέτα για cpc (όπως και άλλα...) και πρέπει να λειτουργεί ακόμη...!?

Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάφερα ποτέ να το τελειώσω.. Κάπου πριν το τελευταίο κάστρο έχανα :animangry:
 
Πίσω
Μπλουζα