Τo αγαπημένo 8bit "outsider"

Τo αγαπημένo 8bit "outsider"

  • Bit90

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Dragon

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Enterprise128

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Jupiter ACE

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Newbrain

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Oric

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Ti994A

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    0
Σε σχεση με τους παμφθηνους spectrum οι αγοραστες της amstrad ηταν "νεοπλουτε" αφου σε αναγκαζε να αγορασεις μονιτορ χωρις να υπαρχει ιδιαιτερος λογος (ανεβαζοντας ταυτοχρονα και την τιμη :xm: )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περίεργο, γιατί ναι μεν ακριβότερος σε απόλυτους αριθμούς, καλύτερο value for money όμως - αυτό ήταν και το selling point του...
 
ΟΚ δεν αντιλεγω,value for money ειχε αλλα ποιος ειχε money για να πληρωσει το value?? :D (εγω τοτε οχι) :nono:

Προσωπικα πιστευω οτι χωρις το μονιτορ θα ειχε ακομη μεγαλυτερο value for money και φυσικα μεγαλυτερες πωλησεις..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάσο, αλλά το να το λες νεοπλουτέ είναι σαν να λες τα αυτοκίνητα νεοπλουτέ, κι ας είναι Lada, επειδή μπορείς να πάρεις μόνο παπάκι :)

Σε καμμιά περίπτωση δεν είχαμε λεφτά για περίσευμα στο σπιτικό μας αλλά μου πήραν τον 464... Νομίζω ο πατέρας μου το είχε ψάξει λίγο περισσότερο (αλήθεια, το 2600 που ήθελα, πόσο είχε τότε ;)

Πάντως, ενδιαφέρον σημείο: νομίζω στο σχεδιασμό ξεκινήσανε με το όλα-σε-ένα ώς μέρος της φιλοσοφίας της Amstrad αλλά τελικά τους βγήκε τόσο καλότο μηχάνημα που πιθανώς ναι, να πούλαγε μια χαρά και χωρίς την οθόνη!
 
Η τιμή αγοράς μιας δεύτερης έγχρωμης τηλεόρασης (προκειμένου να μην δεσμευεται η κύρια τηλεόραση ,που λογικά πιθανότατα θα ήταν συνδεδεμένη και με video) το 86-90 στην Ελλάδα της δραχμής σε σχέση με την τιμή αγοράς ενός Amstrad περιελάμβανε την οθόνη στο πακέτο ποια ήταν ?????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kokkiklhs είπε:
@billy & Wally:Κι εγώ ρε παιδιά σπεκτρουμάς αμετανόητος είμαι (...)
Eγώ όμως όχι !! :D (σπεκτρουμάς είναι ο Γουώλλης. Οσο για εμένα, μόνο τρείς λέξεις έχω να πω: AMSTRAD RULES OK! :headbangdude: )

@Νemo:

Στα μέσα των 80s, ακόμα και μικρότερη TV να έπαιρνες (έτσι ώστε να μοιάζει -αισθητικά τουλάχιστον- με μόνιτορ), και πάλι δεν θα είχες την ίδια ποιότητα εικόνας με ένα dedicated monitor...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
@Νemo:

Στα μέσα των 80s, ακόμα και μικρότερη TV να έπαιρνες (έτσι ώστε να μοιάζει -αισθητικά τουλάχιστον- με μόνιτορ), και πάλι δεν θα είχες την ίδια ποιότητα εικόνας με ένα dedicated monitor...
Με πρόλαβες... Μην ξεχνάμε ότι τα CPC πουλιόντουσαν και ώς πιο 'σοβαρά' μηχανήματα. Δεν υπήρχε περίπτωση να δεις mode 2 με modulator... (βέβαια μετά ήρθε το SCART)
 
Και ας επιστρεψουμε στα "αδικημενα" :)
 
Επειδη παρερμηνευθηκα ,θα μου επιτρεψετε -κατ εξαιρεση - να επιμεινω .

Το σχολιο μου πηγαινει στο "νεοπλουτε" σχολιο σε σχεση με τους Amstrad.

angel_grig είπε:
Σε σχεση με τους παμφθηνους spectrum οι αγοραστες της amstrad ηταν "νεοπλουτε" αφου σε αναγκαζε να αγορασεις μονιτορ χωρις να υπαρχει ιδιαιτερος λογος (ανεβαζοντας ταυτοχρονα και την τιμη :xm: )
Στην περιπτωση που αγοραζες Amstrad αντι για Spectrum etc ,ισως να βολευε, σε οσους δεν ειχαν δευτερη εγχρωμη τηλεοραση στο σπιτι και σε σχεση με το κοστος αυτης (της δευτερης εγχρ. τηλεορασης) στην Ελλαδα .

Δηλαδη οτι οι Amstrad απευθυνοταν στον Ελληνα νεο-μικροαστο (η ελλαδα μετα το 86 ειχε ~700000 δημοσιους υπολληλους η μεγαλη πλειοψηφια απο αξιοπρεπως εως καλα πληρωμενοι ).

Οι "νεοπλουτε" συνηθως ειχαν τουλαχιστον Commodore 64 με Disk Drive και συνηθως Amiga και Atari ST

(βεβαια υπηρχαν και καποιοι που δεν ηταν "νεοπλουτε" απλα ειχαν ακρες :p )

Υ.Γ.1 Το "νεοπλουτε" ειναι trademark του angel_grig.

 


Y.Γ.2 Στην περιπτωση του spectrum βολευοσουν και με μια ασπρομαυρη (δευτερη) τηλεοραση , ετσι κι αλλιως συνηθως δεν καταλαβαινες την διαφορα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΒIT90 και ξερο ψωμι. Ο πρωτος μου micro. Εμαθα basic σχεδιασα sprites εφτιαξα εφε για τα πρωτογονα παιχνιδια που σκαρωνα. Επαιζε ολα τα coleco , επαιζε atari ( εχω το interface)  πολλα coleco εχω και σε κασετα. Το πρωτο msx μαζι με sv318 και sord m5 Κριμα που αποσυρθηκε νωρις
 
Πίσω
Μπλουζα