[Τonka] Steel Monsters

Deathshadow

RetroAdept
Joined
19 Σεπ 2012
Μηνύματα
849
Αντιδράσεις
205
Kαπου το 87-88 ειχα αγορασει ενα σετ με τρεις φιγουρες απο ενα ζαχαροπλαστειο!!!

Δεν εγραφε ομως πουθενα την ονομασια του παιχνιδιου με αποτελεσμα να νομιζω οτι ειναι καποιο bootleg των gigoe.

Υστερα απο χρονια εμαθα την ονομασια τους και οι πληροφοριες που βρηκα λενε οτι το concept εχει βασιστει στις ταινιες Μad Max.

Hταν πολυ καλης ποιοτητας με μονη διαφορα οτι δεν λυγιζαν οι αγωνες,η μεση και τα γονατα οπως στα gijoe.

Ειχαν και πολυ καλα οχηματα που μαλλον δεν ηρθαν εδω.Ειχε αγορασει ποτε κανεις απο εσας;

http://www.toymania.com/334archives/steel/index.htm

 
Τη θυμάμαι τη σειρά, στην Ελλάδα πρέπει να βγήκε τέλη 88 ή και 89 (γιατί ήταν μετά το θάνατο του θείου μου).

Θυμάμαι να αγοράζω καρτέλες με φιγούρες και mini comics (όπως οι MOTU) και χαρακτηριστικά έναν ξανθό ήρωα με μούσια.
 
Για κομιξ οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα τιποτα.Και η αληθεια ειναι πως σε οσα παιχνιδαδικα της εποχης εψαξα παλι δεν τα ειχα δει πουθενα.

Συγκεκριμενα αυτη τη συσκευασια ειχα παρει:http://www.ebay.com/itm/VINTAGE-STEEL-MONSTERS-TONKA-DRIVERS-FIGURES-3-MOC-HALF-TRAK-METAL-FACE-RETREAD-/251261014557?pt=US_Action_Figures&hash=item3a8052d21d

Oπως βλεπεις δεν εχει καμια πληροφορια και το package ειναι τρισαθλιο.

$T2eC16d,!)UE9s3wDcWSBR,7Rv8k)!~~60_35.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτά είναι bootlegs που είχαν κυκλοφορήσει παντού, αλλά κυρίως σε πανηγύρια. Περιέργως φαίνονται σαν αυθεντικά, οι βαφή είναι πιστή στα original.

Το ποσό που ζητάει ο τυπάς, ασχολίαστο. 3-5 ευρώ αξίζουν, το γράφει άλλωστε και η τιμή από όπου το αγόρασε.

Γενικά οι φιγούρες χωρίς AFA grading δεν αξίζουν τίποτα, πόσο μάλλον κάποια bootlegs σε κακής κατάστασης καρτέλα.
 
Deathshadow είπε:
Υστερα απο χρονια εμαθα την ονομασια τους και οι πληροφοριες που βρηκα λενε οτι το concept εχει βασιστει στις ταινιες Μad Max.
Πλακα μου κανεις???????!!!!!!!!:burn:

Αυτες ηταν βασισμενες στο Mad Max?????!!!!! :eek:

Deathshadow είπε:
Ειχα τις δυο απο αυτες (τον μουστακια και τον σιδεροπροσωπο) και εναν ακομα με ξανθα μαλλια και μουσι,

παραλλαγη παντελονι και μπλε αμονικη μπλουζα ο οποιος θυμιζε λιγο Βιγκινκ με το κρανος που φοραγε...

Ουτε που θυμαμαι απο τις ειχα παρει,τις ειχα αρκετα χρονια...ωσπου ενα καλοκαιρι

τα εδωσε η μανα μου μαζι με αλλα παιχνιδια στα ανηψακια μου.... :rant: :rant:

Που να το ηξερα.... :banghead: :banghead: :banghead:

EDIT

Βρηκα φωτο απο την τριαδα που ειχα... :d@redevil

Ας ειναι καλα ο μπεης.... :D

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να γινω πιο συγκεκριμενος τα παιχνιδια ειχαν post apocalyptic concept οπως ΚΑΙ το Μad Max.Δεν ειχαν σχεση με την ταινια.

Απλα δεν κοπιαραν το μιλιταριστικο concept των gijoe.
 
Πίσω
Μπλουζα