ΤV PLUS Πειραιάς

Vag

RetroActive
Joined
8 Οκτ 2006
Μηνύματα
448
Αντιδράσεις
27
Ένα άλλο retro (και ποιοτικό) κανάλι ήταν το TV Plus του Πειραιά.

Μάλιστα ήταν συνδρομητικό κανάλι, και χρειαζόταν αποκωδικοποιητή για το μεγαλύτερο μέρος του προγράμματός του. Έδειχνε και δωρεάν ταινίες, με πιο χαρακτηριστική μία με τίτλο νομίζω "Ζίνα, η βασίλισσα της ζούγκλας".

Α, και για να μην ξεχνιόμαστε, το δεύτερο συνδρομητικό κανάλι στην Ελλάδα έλεγε στα trailer του ότι είναι το πρώτο συνδρομητικό κανάλι στην Ελλάδα (επειδή το TV Plus είχε πια κλείσει)!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΤV PLUS Πειραιά

Θυμαστε το πρωτο συνδρομητικο καναλι?Τελικα αν καποιος ηταν συνδρομητης του θα μας πει τις εντυπωσεις του?Κρατησε πολυ λιγο αν θυμαμαι καλα.
 
Θυμαμαι οτι για καποιο καιρο,ειχε μερικες ταινιες ελευθερες προς θεαση (τo Blue Lagoon και τo Sheena το εβαζε συνεχεια!)

Τι να απεγινε αραγε?
 
Θα σας ενημερωσω λιαν συντομως .

Υπομονη. :D
 
Σε αυτο το καναλι δεν ειχε παιξει αρκετες φορες το Christine?

ChristinePoster.jpg
 
Το "TV Plus Πειραια" ηταν το πρωτο Ελληνικο συνδρομητικο καναλι και εξεπεμπε απο τον Προφητη Ηλια στον Πειραια.

Στις αρχικες μερες λειτουργιας του ειχε δωρεαν προγραμμα για διαφημιστικους λογους,αργοτερα εβαλε συνδρομη και μοιρασε κουτια και λογικα η επιτυχια του ηταν περιορισμενη για αυτο δεν κρατησε και πολυ.

Αν εχω και αλλες πληροφοριες θα τις βαλω. :xm:
 
Αφου ανοιξε μαζι με την ανοιξη της ιδιωτικής τηλεόρασης, το tvplus πειραιας σαν εγχειρημα δεν ειχε ελπίδας επιτυχίας.

Ξεκίνησε στο 33 κανάλι και ειχε φτάσει η χάρη του μεχρι και την κρήτη.

η κωδικοποιηση του ηταν απλουστατη, καθως προσθετε απλά μια κυματομορφή στο αρχικό σημα εικόνας την οποια αφαιρουσε ο αποκωδικοποιητης.
 
potis21 είπε:
η κωδικοποιηση του ηταν απλουστατη, καθως προσθετε απλά μια κυματομορφή στο αρχικό σημα εικόνας την οποια αφαιρουσε ο αποκωδικοποιητης.
τι εννοείς με αυτό?????επίσης ξεκίνησε το 89??????δεν το θυμάμαι καθόλου,δεν θυμάμαι να το είχαν ρυθμίσει οι γονείς μου στη μνήμη της tv
 
οτι σε συγκριση με την κωδικοποιηση του φιλμνετ (οπου οι παλμοι οριζοντιου συγχρονισμου αντικαθιστωνται με ψηφιακό ηχο και του καθετου με απαρίθμηση συνδρομητών, η φωτεινότητα της εικόνας αναστρεφεται ανα τακτά διαστήματα (και η πληροφορία αναστροφής ή οχι ενσωματώνεται στους παλμους καθετου συνχρονισμου μαζι με τους κωδικους συνδρομητών) και το χρωμα μενει σταθερό,

Στο τιβι πλας, η φωτεινότητα επεφτε στο μισο πριν την μεταδοση και ενα αναλογικό σήμα κυμάτωνε το σήμα εικόνας. Ετσι, ο αυτόματος ελεγχος κερδους της τηλεορασης τρελαινοτανε και εδειχνε το πάνω μερος της εικόνας κάπως σταθερο ενω οπως κατεβαινε η σαρωση, η εικόνα γεμιζε νερα και κυλουσε προς τα δεξια. με την προσθήκη του αναποδου σηματος (αναποδης φάσης) και την ενισχυση του σηματος κατα 3ντεσιμπελ η εικόνα επανερχότανε.

τελη του 88 ξεκίνησε, μου φαινεται.
 
Παιδια έχασα επεισόδια! Δε γνώριζα καν για την ύπαρξη του καναλιού:[
 
Ναι εγώ το θυμάμαι το κανάλι, αν δεν κάνω λάθος πρέπει να ήταν τοδεύτερο μη κρατικό κανάλι που άνοιξε (παράνομα) μετά το TV 100 στη Θεσσαλονίκη. (το οποίο υπάρχει φυσικά ακόμα). Μάλιστα είχε υποστεί και πόλεμο από την τότε κυβέρνηση επειδή ακόμα δεν είχε επιτραπεί η ύπαρξη ιδιωτικών καναλιών και πολλές φορές του έβαζαν παράσιτα, ειδικά στις αρχές.
 
Εγω θυμαμαι οτι εβαζε συνεχεια διαφιμησεις των ταινιων που εβαζε (δεν χρειαζοταν συνδρομη για αυτο) και επαιζε συνεχεια την ιδια (κλασσικη) μουσικη. Ακομα θυμαμαι τα τρειλερ της κουκλας του σατανα αλλα και της γαλαζιας λιμνης
 
Έπαιζε και ξένα μουσικά βιντεοκλίπ κατά τη διάρκεια τού ελεύθερου προγράμματος, τα ίδια κάθε ημέρα. Ήξερα για παράδειγμα ποια περίπου ώρα θα πετύχω το Bed Of Nails τού Alice Cooper. Από κάτω ρόλαραν συνεχώς τα τηλέφωνα τού καναλιού για τις συνδρομές.

Θυμάμαι έντονα τα trailers του καναλιού για τις ταινίες James Bond. Ήταν με ξένο σχολιασμό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"TV PLUS ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ, ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ, ΧΩΡΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ"... και να παίζει "χαλί" κλασική μουσική.
 
[edit] Dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
brees21 είπε:
Λιγα δευτερολεπτα απο βιντεοκλιπ που προβαλλε πριν αρχισει στις 5 το απογευμα το κανονικο του προγραμμα. Ισα για να θυμηθειτε το σημα του
Μπράβο brees21 - χρόνια έψαχνα το logo του....! Σε ευχαριστούμε πολύ!!
 
πρωτη φορα βλεπω σε βιιντεο αυτο το λογοτυπο μπραβο φιλε που το ανεβασες
 
stam1370 είπε:
Το σήμα του, το είχα ανεβάσει πέρυσι από έντυπη διαφήμιση (δικό μου αρχείο). Βλέπω, όμως, ότι πλέον δεν φαίνεται. Να φανταστώ, admins, ότι το ίδιο έχει συμβεί και με τα σήματα άλλων σταθμών που έχω δημοσιεύσει;
 
stam1370 είπε:
Το σήμα του, το είχα ανεβάσει πέρυσι από έντυπη διαφήμιση (δικό μου αρχείο). Βλέπω, όμως, ότι πλέον δεν φαίνεται. Να φανταστώ, admins, ότι το ίδιο έχει συμβεί και με τα σήματα άλλων σταθμών που έχω δημοσιεύσει;
Όχι με όλα stam. Εδώ που ανέβηκαν και αυτές πέρυσι είναι οκ. Αλλού Πχ στο ποστ 39 στο θέμα Το σήμα της ΕΡΤ / ΕΤ1 έχω βρει τις 19 από τις 30 που έχεις ανεβάσει σε imageshack και θα τις αποκαταστήσω. Σε άλλα ποστ που χάθηκαν οι εικόνες δεν μπορώ να τις βρω. Ιδίως αυτές που έχεις ανεβάσει σε εξωτερικό σερβερ.

Αν θες ανέβασέ τες πάλι σε άλμπουμ στο προφίλ σου, κάνε ποστ στο αντίστοιχο θέμα και γω θα τις αποκαταστήσω :)
 
Πίσω
Μπλουζα