ΥΕΝΕΔ / ΕΡΤ2 / ΕΤ2 Ειδήσεις

FORD231 είπε:
Δελτίο ειδήσεων με τον Αργύρη Κουσούρη
και για όσους εχουν προβλήματα ακοής με τον Βασίλη Πουλάκη



μεταδοθηκε απο την Ε.Τ. 2 το 1988


[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]


Το δελτίο πρέπει να μεταδόθηκε στις 26/12/1988, γιατί λέει ότι η τραγωδία στη Μαλακάσα έγινε "χθες". Βρήκα εδώ:

ότι έγινε τα Χριστούγεννα (λάθος λέει στον ιστότοπο του 1987, αφού το 1988 έγινε ) η τραγωδία. Επειδή όμως λέει για διήμερη εκεχειρία στη Σρι Λάνκα, δεν αποκλείεται να έγινε η τραγωδία στις 26/12 και το δελτίο να μεταδόθηκε στις 27/12/1988.

FORD231 είπε:
Δελτίο ειδήσεων με την δημοσιογράφο Ειρήνη Νικολοπούλου
μεταδόθηκε το 1988 από την Ε.Τ.2


[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]


Αναφέρει την επέτειο απελευθέρωσης της Κοζάνης, άρα 11/10 μεταδόθηκε το δελτίο (1988).

stakovios είπε:
Νομίζω ότι το βίντεο είναι κατά έναν μήνα νεότερο, καθώς γίνεται αναφορά σε δώρα για τον μήνα Ιανουάριο (του 1988 εννοείται) και το σημαντικότερο, στην σύνοδο κορυφής μεταξύ Ρέιγκαν- Γκορμπατσόφ και την συμφωνία που είχε υπογραφεί στις 8/12/1987. Πέρα από αυτά, για πρώτη ίσως φορά βλέπουμε και την αξέχαστη Έμυ Παπαδοπούλου.
Είναι πράγματι από τον Δεκέμβριο του 1987, Μεταδόθηκε στις 11 προς 12/12/1987, καθώς την ημέρα εκείνη έγινε η βομβιστική επίθεση της ΕΤΑ στη Σαραγόσα. Το δελτίο ήταν νυχτερινό.

Όπως λέει στον καιρό για "σήμερα Σάββατο", δεδομένου ότι ήταν μετά τις 12 τη νύχτα, η 12/12/1987 έπεφτε Σάββατο:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Είναι πράγματι από τον Δεκέμβριο του 1987, Μεταδόθηκε στις 11 προς 12/12/1987, καθώς την ημέρα εκείνη έγινε η βομβιστική επίθεση της ΕΤΑ στη Σαραγόσα. Το δελτίο ήταν νυχτερινό.
Όπως λέει στον καιρό για "σήμερα Σάββατο", δεδομένου ότι ήταν μετά τις 12 τη νύχτα, η 12/12/1987 έπεφτε Σάββατο:
Μπράβο φίλε stakovie για την μεθοδική και αναλυτική σου τεκμηρίωση!

Έχω καταλάβει ότι σου αρέσει πολύ να ψάχνεις και να τοποθετείς τα γεγονότα μέσα στο χρόνο, για αυτό και αγαπάς τόσο πολύ το "Σαν σήμερα", σωστά; ;)
 
Μπράβο Στακόβιε!! Πολύ καλή δουλειά! Ευχαριστούμε! :)
 
Τι απεγινε ο Αργύρης Κουσούρης?
 
Wally είπε:
Τι απεγινε ο Αργύρης Κουσούρης?
Έλα ντε! Λογικά πρέπει να συνταξιοδοτήθηκε από την ΕΡΤ (ΕΤ2), διότι κάποια στιγμή τη δεκαετία του '90 χάθηκαν τα ίχνη του...

sunset89 είπε:
Με ένα γρήγορα googling είδα ότι συμμετέχει σε δημοσιογραφικά σεμινάρια ως διδάσκων!
EDIT: Μπράβο sunset89, λαγωνικό! :)

Μπράβο του που είναι ακόμα εν ενεργεία, πρέπει να είναι αρκετά μεγάλης ηλικίας πλέον...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Μπράβο φίλε stakovie για την μεθοδική και αναλυτική σου τεκμηρίωση! Έχω καταλάβει ότι σου αρέσει πολύ να ψάχνεις και να τοποθετείς τα γεγονότα μέσα στο χρόνο, για αυτό και αγαπάς τόσο πολύ το "Σαν σήμερα", σωστά; ;)
Ναι. έχω αυτό το κακό συνήθειο, από το 1992 κατέγραφα σε ημερήσια βάση σημαντικά (και μερικές φορές και μη) γεγονότα από όλο τον κόσμο. Ήταν η εποχή του αρχικού "Σαν σήμερα" (ΕΤ-2), του κυρίου Αλμανάκ (Μέγκα) και αργότερα του "Σαν σήμερα στον 20ό αιώνα". Κάτι η έρευνά μου σε αρχεία εφημερίδων, κάτι κάποιες αναφορές σε εγκυκλοπαίδειες και βιβλία, έχω φτιάξει κάποιο αρχείο ανά ημερομηνία (το οποίο εμπλουτίζω - δόξα τω Θεώ, συνέχεια ανανεώνονται οι πληροφορίες :) και στόχος μου είναι μεταξύ άλλων η διόρθωση σε τυχόν λανθασμένες πληροφορίες - ημερομηνίες- που έχουν περάσει έτσι για τον α ή β λόγο (π.χ. η ημερομηνία θανάτου της Μαίρης Μεταξά είχε περάσει λανθασμένα ως 1991 και όχι 1987 που είναι το σωστό. Ακόμα και σε ένα βιβλίο για τον κινηματογράφο είχε αναγραφεί έτσι.

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.
 
Στακόβιε πολύτιμες οι πληροφορίες σου για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις , αλλά και στιγμές της ελληνικής (και όχι μόνο) ειδησεογραφίας που παρέμεναν ασαφείς!!! Να σαι καλά! :)
 
stakovios είπε:
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.
Συμπληρώνοντας την φίλη sunset89, σε ευχαριστούμε πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας στο forum! Η παρουσία σου είναι πάντα ουσιαστική και συνάμα διακριτική.
 
Μια ακόμα παρουσιάστρια αναζητείται! Πιστεύω ότι είναι από ΥΕΝΕΔ και όχι από ΕΡΤ. Είναι Ιανουάριος 1977.

1977 yened parousiastria.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Μια ακόμα παρουσιάστρια αναζητείται! Πιστεύω ότι είναι από ΥΕΝΕΔ και όχι από ΕΡΤ. Είναι Ιανουάριος 1977.
Στη φωτογραφία από το αφιέρωμα της Ραδιοτηλεόρασης του 1977 για τις παρουσιάστριες της ΥΕΝΕΔ, η συγκεκριμνη κοπέλα δεν είναι ανάμεσα στις 5. Θυμίζω πως στο συγκεκριμένο αφιέρωμα αναφέρονταν οι: Σάσα Μανέττα, Ράνια Μιχελή, Ελένη Πάσσου, Όλγα Παπαιωάννου και Μαίρη Χαραλαμπάκη. Από το βιντεάκι πάντως φαίνεται πως δεν πρόκειται για τηλεπαρουσιάστρια προγράμματος αλλά για παρουσιάστρια Ειδήσεων. Δυστυχώς δεν την γνωρίζω. Επίσης φίλε μου συμφωνώ μαζί σου ότι μάλλον πρόκειται για Ειδήσεις της ΥΕΝΕΔ (το σύμβολο πάνω δεξιά περισσότερο σε ΥΕΝΕΔ με παραπέμπει)
 
thanos75 είπε:
Στη φωτογραφία από το αφιέρωμα της Ραδιοτηλεόρασης του 1977 για τις παρουσιάστριες της ΥΕΝΕΔ, η συγκεκριμνη κοπέλα δεν είναι ανάμεσα στις 5. Θυμίζω πως στο συγκεκριμένο αφιέρωμα αναφέρονταν οι: Σάσα Μανέττα, Ράνια Μιχελή, Ελένη Πάσσου, Όλγα Παπαιωάννου και Μαίρη Χαραλαμπάκη. Από το βιντεάκι πάντως φαίνεται πως δεν πρόκειται για τηλεπαρουσιάστρια προγράμματος αλλά για παρουσιάστρια Ειδήσεων. Δυστυχώς δεν την γνωρίζω. Επίσης φίλε μου συμφωνώ μαζί σου ότι μάλλον πρόκειται για Ειδήσεις της ΥΕΝΕΔ (το σύμβολο πάνω δεξιά περισσότερο σε ΥΕΝΕΔ με παραπέμπει)
Ευχαριστώ για τη διόρθωση. Παρακαλώ για μεταφορά του ποστ στο κατάλληλο φόρουμ.
 
thanos75 είπε:
Στη φωτογραφία από το αφιέρωμα της Ραδιοτηλεόρασης του 1977 για τις παρουσιάστριες της ΥΕΝΕΔ, η συγκεκριμνη κοπέλα δεν είναι ανάμεσα στις 5. Θυμίζω πως στο συγκεκριμένο αφιέρωμα αναφέρονταν οι: Σάσα Μανέττα, Ράνια Μιχελή, Ελένη Πάσσου, Όλγα Παπαιωάννου και Μαίρη Χαραλαμπάκη. Από το βιντεάκι πάντως φαίνεται πως δεν πρόκειται για τηλεπαρουσιάστρια προγράμματος αλλά για παρουσιάστρια Ειδήσεων. Δυστυχώς δεν την γνωρίζω. Επίσης φίλε μου συμφωνώ μαζί σου ότι μάλλον πρόκειται για Ειδήσεις της ΥΕΝΕΔ (το σύμβολο πάνω δεξιά περισσότερο σε ΥΕΝΕΔ με παραπέμπει)
Συμφωνώ με τον φίλο thanos75. :) Πρόκεται για παρουσιάστρια Ειδήσεων και όχι για τηλεπαρουσιάστρια προγράμματος (οι οποίες εκείνη την περίοδο ήταν οι 5 που προανέφερε ο thanos75 παραπάνω). Επίσης, συμφωνώ κι εγώ ότι κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για Ειδήσεις της ΥΕΝΕΔ και όχι της ΕΡΤ...

stakovios είπε:
Ευχαριστώ για τη διόρθωση. Παρακαλώ για μεταφορά του ποστ στο κατάλληλο φόρουμ.
"Η επιθυμία σας είναι διαταγή"! ;)
 
Απο τις ειδήσεις του 1984:

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο, Νικ! Η κ. Μένυα Παπαδοπούλου στην αποφώνηση του δελτίου.
 
Μία πιο ευρεία εικόνα (δεν τη λες και πανοραμική) του στούντιο του δελτίου ειδήσεων («Ηχώ των Γεγονότων») της ΥΕΝΕΔ (Υπηρεσία Ειδήσεων και Επικαίρων), από το περιοδικό «Τεχνική Εκλογή».

attachment.php
 
Δελτίο ειδήσεων με την Στέλλα Παπαδοπούλου


μεταδόθηκε το 1989 από την Ε.Τ.2


[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Άλλο ένα απόσπασμα από το ίδιο δελτίο εδώ. Μεταδόθηκε 21/4/1997.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα