Υπάρχει τρόπος μετατροπής απο ADF σε 3,5" για AMIGA???

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
72
Φίλοι μου γειά σας...

Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που σίγουρα έχετε ασχοληθεί με αυτό το θέμα πολύ περισσότερο απ'όσο εγώ. Την Amigoula μου την πήρα πρόσφατα και έχω εκεί ελάχιστα παιχνίδια. Εχω όμως άπειρα μέσα στο PC μου σε μορφή ADF και τα παίζω από Emulators. Ξέρει κανείς από εσάς εάν υπάρχει κάποιο software που να τρέχει κάτω από Windows και να μπορεί να γράψει αυτά τα adf σε δισκέτες 3,5" για να μπορούν να παίζουν κατευθείαν στην Amiga? Πολύ καλός ο Emulator, αλλά δεν σου δίνει δυστυχώς την απόλυτη εμπειρία του να τρέχεις ένα παιχνίδι κατ'ευθείαν από την ίδια την Amigoula μας!

Ευχαριστώ πολύ #)
 
Άν κάνεις λίγο search σε αυτό το Forum σίγουρα θα βρείς αρκετούς τρόπους για να το κάνεις αυτό.

Ξεκίνα απο εδώ...

ADF απο PC σε δισκέτα AMIGA

Transfer Kit. To έχει δοκιμάσει κανείς??

Άν η Amiga σου έχει CD ή σκληρό (για να περνάς με το...κιλό τα adf), τότε θα σου πρότεινα το ADFblitzer, το οποίο και μου σύστησαν τα παιδιά εδω μέσα (ο pontium συγκεκριμένα τον οποίο και ευχαριστώ δημόσια -sic-). Eίναι μακράν το πανευκολότερο software, και όντως σε 40 sec έχεις δισκέττα !!! Επίσης, μήν ξεχάσεις να αγοράσεις και DD δισκέττες, γιατί οι παλιές και χιλιογραμμένες έχουν μπόλικα προβλήματα, το Amigakit πουλάει σφραγισμένες.
 
Ευχαριστώ πολύ φίλε για την άμεση απάντησή σου! Είχα διαβάσει πάνω κάτω για αυτά, αλλά θέλω να αποφύγω τα καλώδια και την σύνδεση με το PC γιατί η Amiga είναι στην tv στο σαλόνι και το PC είναι στην κρεββατοκάμαρα. Ηθελα αν υπάρχει κάτι σε περιβάλλον windows που να χρησιμοποιεί το floppy του PC... αλλά απ'ότι βλέπω δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. :cry:
 
πήγαινε στο amigakit.com και βρες μια PCI κάρτα που λέγεται Catweasel MK3 . Με αυτή μπορείς μέσα από τα windows να γράψεις κανονικές δισκέττες amiga. Στην ουσία είναι ένας ειδικός floppy controller και του συνδέεις floppy δικό του. Δουλεύει καλύτερα (με λιγότερα conflicts δηλαδή) σε win9x/winME
 
Δε διευκρινίζεις τι Amiga έχεις. Εαν έχεις 1200, τότε μια αλλη λυση,ειναι να βάλεις ενα σκληρό δίσκο 2.5" στο PC να τον κάνεις Mount στο Winuae, ξεκινας και με OS3.1 και τον κάνεις format και εγκαθιστάς και το OS, μεταφέρεις όλα τα ADFs εκεί μέσα, και μετά συνδέεις το δίσκο στο αμιγκάκι. Μετά με το πρόγραμμα ADFBlitzer, που λέει πιο πάνω ένα παληκάρι, φτιάχνεις τις δισκέτες μια μια. Εάν έχεις Α500, η μόνη λύση είναι το καλώδιο.

Η λύση του Keropi είναι ανεξάρτητη από την Amiga που έχεις. Κοστίζει περίπου 90 ευρώ.
 
Μία 500αρούλα έχω μωρέ... σκέτη νέτη χωρίς πολλά πολλά...

Το καλώδιο πού μπορώ να το βρώ?

Αυτή η κάρτα δουλεύει καλύτερα σε Win98 και Me??? Χλωμό το κόβω να βάζω κάτι από αυτά στο Pc μου!!! Τετραπύρινος με 8800gt και 500gb sata h.disk! Στην τιμή αυτή είναι και το Floppy μαζι? Πάντως τόσο... αγόρασα την Amiga :p

Χίλια συγνώμη ρε παιδιά για τις ερωτήσεις μου... αλλά στον χώρο της Amiga... είμαι πολύ νέος ακόμα! #)
 
Θες nullmodem καλώδιο. Διάβασε ΟΛΟ το 1ο θρεντ που σου έχει δώσει ο Other_Reality(το 2ο ξέχασέ το, είναι για Α1200!!). Ειναι ενδιαφέρον. Πάντως δε θα χρειαστείς πάνω από 15 ευρώ για πρόγραμμα και καλώδιο μαζί. Περισσότερο πρόβλημα είναι η απόσταση PC<->Amiga, παρά αυτό. Εκτός και αν έχεις φορητό....
 
Ναι έχεις δίκιο... το διάβασα και μάλλον όπως είπες το μόνο μου πρόβλημα είναι η απόσταση σαλονιού-κρεβατοκάμαρας! Μάλλον με βλέπω να βάζω μία καρτούλα TV TUNER που έχω παραπεταμένη και να συνδέω εκεί την Amigoula για να κάνω τις μεταφορές! :p
 
Thank you Pontium... κατατοπιστικότατο το link!

χμμ... βλέποντας το avatar σου θυμήθηκα το εξής τραγουδάκι:

Avanti popolo,pantiera rossa... κτλ κτλ...

Επειδή όμως είμαι μέγιστος γκαντέμης...θα σας πω άλλο ένα πρόβλημα που προέκυψε! Ενώ το ηλίθιο το PC μου έχει της παναγιάς τα μάτια επάνω...

ΔΕΝ έχει ούτε σειριακή... ούτε παράλληλη θύρα!

Ετσι μου έρχεται να τον κάψω... το κέρατό μου...

Και να υπάρχουν σειριακές σε pci... δεν έχω ελεύθερα slot! :angry:
 
Παρεπιπτόντως,για οποιαδήποτε απορία περί οδηγού στείλε μου ένα pm(εγώ τον έχω γράψει ;) )

Υπάρχουν κάρτες pci γι 'αυτήν τη δουλειά.

Λογικά στο manual της μητρικής σου θα αναφέρει ότι έχει πάνω interface για serial.Άν έχεις κανένα παλιό pc pentium,cyrix βγάλει ένα serial καλώδιο και κούμπωσε το πάνω στο δικό σου και έπειτα ενεργοποίησε την απο το bios
 
Ευχαριστώ πολύ Pοntium θα το κοιτάξω... δεν είναι παλιό το PC, ολοκαίνουριο είναι με MB Intel... αν ήταν παλιό θα είχε και σειριακή!
 
Όχι,ενοούσα αν είχες κανένα παλιό καβάτζα για να βγάλει το καλωδιάκι της σειριακής που πάει στην mobo και να το βάλεις στο καινούργιο
 
ααα! χμμ... δεν ξέρω... θα κοιτάξω στην αποθήση στο σπίτι...μπορεί κάτι να έχω. Θα δώ και στην αποθήκη της δουλειάς... όλο και κάτι θα υπάρχει!
 
Πίσω
Μπλουζα