Υπάρχουν διαφημίσεις παιχνιδιών arcades;

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Πριν λίγο μου ήρθε αυτή η απορία. Έχει δει κανείς διαφήμιση κάποιου παιχνιδιού στην τηλεόραση όπως αυτές των κονσολών και υπολογιστών για παράδειγμα. Εγώ ποτέ.
 
Ποτε δεν εχω δει διαφημιση για arcades ουτε σε ελληνικο ουτε σε ξενο καναλι και οταν λεω ξενο καναλι ενοω σε RTL και Raidue,Raiuno που πιαναμε εκεινα τα χρονια στο χωριο.
 
Και παρολο που ΔΕΝ διαφημιζονταν, ΤΟΣΟ κοσμο ειχαν!!

Φανταστειτε να διαφημιζονταν κι ολας...
 
viking4a είπε:
Και παρολο που ΔΕΝ διαφημιζονταν, ΤΟΣΟ κοσμο ειχαν!! Φανταστειτε να διαφημιζονταν κι ολας...
Αυτό θα πει εμπορική επιτυχία :thumbup:
 
Γι αυτο ειχαν κοσμο, γιατι εκτος του οτι εκεινη την εποχη το καθε arcade ειχε την καλυτερη εκδοχη του παιχνιδιου, θεωρουνταν και καπως underground, σε τραβουσε το "απαγορευμενο", οπως γινεται παντα..
 
johnny19818 είπε:
Πριν λίγο μου ήρθε αυτή η απορία. Έχει δει κανείς διαφήμιση κάποιου παιχνιδιού στην τηλεόραση όπως αυτές των κονσολών και υπολογιστών για παράδειγμα. Εγώ ποτέ.
Mα, φυσικά !


και πολλές-πολλές ακόμη. Είπαμε, SNK NeoGeo !!! (και μπορεί να πεί κανείς ότι ήταν για το home aes, αλλα και καμπίνες παίζουν και απ΄όλα. Εξάλλου το Neo ήταν full σύστημα και κάθε διαφήμιση αφορούσε ΚΑΙ home ΚΑΙ arcade κυκλοφορία, αφού ήταν το ίδιο παιχνίδι)
 
viking4a είπε:
Και παρολο που ΔΕΝ διαφημιζονταν, ΤΟΣΟ κοσμο ειχαν!! Φανταστειτε να διαφημιζονταν κι ολας...
Δεν διαφημιζοντα αμεσα,αλλα μεσα σε ενα γενικοτερο πλαισιο των παιχνιδιων διαφημιζονταν και τα ακουγαμε παντου,Games ,τα ειχαμε μεσα στο σπιτι μας μεσω των κονσολων ,τα βλεπαμε στον περιοδικο τυπο και τα συζηταγαμε συνεχεια,τι καλυτερη διαφημιση απο το να πας να τα προσκυνησεις στο ναο τους.


Και το παραπανω να μην ισχυε και τα bowling και οι χαρτοπαικτικες λεσχες δεν ειχανε διαφημισεις στην τηλεοραση και αυτα γεματα ητανε,lol.


viking4a είπε:
Γι αυτο ειχαν κοσμο, γιατι εκτος του οτι εκεινη την εποχη το καθε arcade ειχε την καλυτερη εκδοχη του παιχνιδιου, θεωρουνταν και καπως underground, σε τραβουσε το "απαγορευμενο", οπως γινεται παντα..
Αυτο το Underground το μαγκικο μονο στην Ελλαδα ισχυε και ισως και σε καμμια βαλκανικη χωρα,στην Αμερικη και σε αλλες χωρες τα arcades ηταν χωρος συναθροισης παιδιων κατω των 10 ετων,με ποπκορν κοκα κολες και γλυφιτζουρια.

 


 
Στην Ιταλία πάντως όπως μου είπε κάποιος γνωστός, ήταν και εκει υπόκοσμος συνήθως στα ηλεκτρονικά. Ναρκωτικά κι έτσι...Ηταν επικίνδυνο μέρος για παιδιά
 
vasilas432 είπε:
Στην Ιταλία πάντως όπως μου είπε κάποιος γνωστός, ήταν και εκει υπόκοσμος συνήθως στα ηλεκτρονικά. Ναρκωτικά κι έτσι...Ηταν επικίνδυνο μέρος για παιδιά
Una faccia, una razza. Νότιοι κι αυτοί, νότιοι κι εμείς :) .
 
υποκοσμος λοιπον και ναρκωτικαλυπαμαι βαθυτατα .βασιλα εχω στο μαγαζι μου παιδια πελατων που μου τα φερνουν οποτε μπορουν οι ιδιοι οι γονεις τους,πριν 30χρονια ηταν αυτοφωρο η παρουσια και μονονανηλικου στα μαγαΖΙΑ ΑΥΤΑ σημερα οποιοπαιδι εχει το γονιδιο να μιλα με τον ιδιο τον διαολο δεν υπαρχει κανενα προιβλημα,οποτε σε παρακαλω διωρθωσε την αναρτηση σου απο το μαγαζι μου και οχι μονον περασαν χιλιαδες παιδια στην δεκαετια του 80-90 οποτε εαν καποιοι για τους δικους τους λογους ξεφυγαν δεν βαζουμε τους παντες στον ιδιο γουβα,στα μαγαζια αυτα οι σημερινοι 55αρηδες εζησαν φανταστικες στιγμες οποτε κυριε σεβασμος να ζητησεις συγνωμη.....
 
nikosmimosa είπε:
υποκοσμος λοιπον και ναρκωτικαλυπαμαι βαθυτατα .βασιλα εχω στο μαγαζι μου παιδια πελατων που μου τα φερνουν οποτε μπορουν οι ιδιοι οι γονεις τους,πριν 30χρονια ηταν αυτοφωρο η παρουσια και μονονανηλικου στα μαγαΖΙΑ ΑΥΤΑ σημερα οποιοπαιδι εχει το γονιδιο να μιλα με τον ιδιο τον διαολο δεν υπαρχει κανενα προιβλημα,οποτε σε παρακαλω διωρθωσε την αναρτηση σου απο το μαγαζι μου και οχι μονον περασαν χιλιαδες παιδια στην δεκαετια του 80-90 οποτε εαν καποιοι για τους δικους τους λογους ξεφυγαν δεν βαζουμε τους παντες στον ιδιο γουβα,στα μαγαζια αυτα οι σημερινοι 55αρηδες εζησαν φανταστικες στιγμες οποτε κυριε σεβασμος να ζητησεις συγνωμη.....

Συγνωμη που επεμβαινω αλλα...

Δεν υπαρχει λογος για παρεξηγησεις βρε παιδια! :)

Αλλωστε ο Βασιλης εκανε λογο για Ιταλικα μαγαζια και οχι για Ελληνικα! ;)
 
Ναι, σωστα..

Αλλα και για ελληνικα να ελεγε ποιο το προβλημα του Νικου?

Δεν ειπε: στου Νικου το μαγαζι!! :p

Παντως, οτι ηταν underground κι ετσι φαση, ηταν..
 
Πίσω
Μπλουζα