Υπαρχει ελληνική ταινία noir?

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
Ομολογω οτι δεν εχω καταλαβει ακριβως τι περιγραφει ο κινηματογραφικος ορος noir (νουάρ). Ολοι μας εχουμε καποιες αισθητικές εικόνες που προσεγγίζουν το νουάρ, όπως: ασπρόμαυρη ταινία με πολύ σκοτάδι, πρώτο μισό 20ου αιώνα, καπαρντίνες και καπέλα, μυστήριο, έρευνα, κυνικούς πρωταγωνιστές, μοιραίες γυναίκες και διαφθορά.

Ο Ελληνικός κινηματογράφος έπαιξε καθόλου με αυτό; :)

Κατι ειχα ακουσει οτι η ταινια "ειναι πολλα τα λεφτα Αρη" (ουτε που ξερω πώς λέγεται :D ) μπορει να θεωρηθεί νουάρ, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, νομίζω υπήρχαν μερικές που μπορείς να τις χαρακτηρίσεις "noir".. Όμως δεν θυμάμαι τίτλους. Περισσότερο σαν εικόνες μου έρχονται στο μυαλό.

Υ.Γ.: ΜΕ λίγο ψάξιμο βρήκα αυτό..

http://cinefil.pblogs.gr/2011/03/to-xehasmeno-ellhniko-astynomiko-film-noir-toy-1960-meros-1o.html

http://cinefil.pblogs.gr/2011/03/to-xehasmeno-ellhniko-astynomiko-film-noir-toy-1960-meros-2o.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυσδιακριτα τα ορια αναμεσα σε νουαρ, θριλερ, μυστηριου, κ.λ.π. γιατι στο ιδιο καζανι βραζουν ολα αυτα.....

Η ταινια στην οποια αναφερθηκες ειναι η Λολα, με Καρεζη - Κουρκουλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
υπαρχει η δημοσκοπηση της bambinella ,θα βρεις πολλα και ενδιαφεροντα στοιχεια εκει

bambinella 100 είπε:
Δε γινοταν να μην αναφερθω στη μεγαλη μου αγαπη: Τις ταινιες μυστηριου και αγωνιας, η αλλιως το ελληνικο φιλμ νουαρ.Αν και η χωρα μας δεν τιμησε ιδιαιτερα το ειδος αυτο σε ποσοτητα, ειχαμε λιγες αλλα πολυ καλες παραγωγες. Και εννοω τις ασπρομαυρες ταινιες του '50 και του '60 και οχι τα αστυνομικα των επομενων δεκαετιων γιατι μονο τα πρωτα ειχαν την πρεπουσα ατμοσφαιρα.

......

Αποφασιστε λοιπον, ποια απ' ολες σας αρεσει περισσοτερο.

Έγκλημα στο Κολωνάκι

Έγκλημα στα παρασκήνια


.......
Btw σημερα το βραδυ στις εντεκα στην Ετ3 θα εχει το "'Eγκλημα στα παρασκήνια" ,

που επικρατησε με υπερδιπλασιους ψηφους απο το δευτερο στο σχετικο poll της bambinella(ς)

http://tv.pathfinder.gr/et3/et31206122300.html
 
cloud είπε:
Εκτός από τα εξαιρετικά θέματα που υπάρχουν στο φόρουμ, να σταθώ λίγο στα link που παρέθεσες! :)

Είναι τρομερά ενδιαφέροντα - ευχαριστούμε που τα μοιράστηκες! :thumbup:

@Nemo: Ευχαριστούμε για το tip! ;) Την έψαχνα την ταινία!
 
Θυμαμαι μια ταινια (παλια ασπρομαυρη εννοειται) που ειναι η κλασσικη ιστορια τυπου Αγκαθα Κριστι,

κατα την οποια ειναι μια ομαδα ανθρωπων καλεσμενοι σε μια επαυλη στην Κυπρο, και γινεται ενας φονος.

Το κλασσικο "Ο δολοφονος ειναι ενας απο εμας."

Πολυ μυστηριο, καμπαρντινα κοκ.

Αληθεια, πως λεγεται;
 
DoctorGalifrean είπε:
Θυμαμαι μια ταινια (παλια ασπρομαυρη εννοειται) που ειναι η κλασσικη ιστορια τυπου Αγκαθα Κριστι,κατα την οποια ειναι μια ομαδα ανθρωπων καλεσμενοι σε μια επαυλη στην Κυπρο, και γινεται ενας φονος.

Το κλασσικο "Ο δολοφονος ειναι ενας απο εμας."

Πολυ μυστηριο, καμπαρντινα κοκ.

Αληθεια, πως λεγεται;
ο τιτλος ειναι "ο θανατος θα ξαναρθει"
 
Τα πρώτα ελληνικά "νουάρ" ήταν και τα καλύτερα: "Έγκλημα στο Κολωνάκι", "Έγκλημα στα παρασκήνια", "Εφιάλτης", "Ο θάνατος θα ξανάρθει", "Αμφιβολίες".
 
απο παλιες το "Εγκλημα στα παρασκηνια"

απο τις νεες το "μπιγκ χιτ" του καρολου ζωναρα
 
Από εκτός ρετρό νέες ταινίες, και μάλιστα μόλις του 2015, η ταινία "Τετάρτη, 04:45".

Σε παλιές ταινίες, πολύ έντονο noir στοιχείο είχε η ταινία "Ο θάνατος θα ξαναρθεί".

Αρκετά καλό noir και η "Kραυγή...", του Κώστα Ανδρίτσου, σε σενάριο του "μετρ" Νίκου Φώσκολου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα