Υπερήφανοι Αετοί (1971)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.459
Αντιδράσεις
49.754
Υπερήφανοι Αετοί (1971)


RetroDB: http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A5%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AE%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%B9_%CE%B1%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%AF

Η κατηγορία που ανήκει η συγκεκριμένη ταινία θα την έλεγε κανείς "κατασκοπευτική περιπέτεια" , κάτι λίγο σπάνιο για τον Ελληνικό κινηματογράφο. Γυρισμένη το 1971 σε σενάριο και σκηνοθεσία Φίλιππα Φυλακτού και με πρωταγωνιστές την Άννα Φόνσου , τον Φαίδωνα Γεωργίτση , τον Ανδρέα Μπάρκουλη , τον Στέφανο Στρατηγό , την Άννα Βαγενά , τον Γιώργο Σίσκο κ.α. Η υπόθεσή της με δυο λόγια είναι η ιστορία ενός αξιωματικού της Ελληνικής Αεροπορίας ο οποίος ερωτεύεται μια κατάσκοπο...

 


Ένα απόσπασμα από την ταινία...


 


[yt deadlink]

 


Αφίσα της ταινίας...


 


163760_1739398772235_4186790_n.jpg
Προβολή συνημμένου 102919

Και ένα διαφημιστικό της ταινίας...

 


203.jpg
Προβολή συνημμένου 102920
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί αυτή η ταινία σε καλή ποιότητα?
 
mmaker είπε:
Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί αυτή η ταινία σε καλή ποιότητα?
Δύσκολο. Έχει να παιχτεί χρόνια στην τηλεόραση (δεν ξέρω καν αν παίχτηκε και ποτέ να είμαι ειλικρινής) και δε ξέρω και ποια εταιρεία έχει τα δικαιώματά της πλέον...
 
Πονεμένη ιστορία αυτή η ταινία, έτσι Αντώνη; ;)
 
Μακάρι να βρεθεί αυτή η ταινία! Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη, που να έχει πλάνα από αεροσκάφη της πολεμικής αεροπορίας, της δεκαετίας του '70...
 
Βασικά την έχω,απλά θα την ήθελα σε καλύτερη ποιότητα...
 
[edit] υπόδειξη σε copyrighted υλικό [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά την είδα. Εντάξει συμπαθητική ταινία ήταν, με μεγαλύτερο ενδιαφέρον τις εικόνες από τα αεροδρόμια και τα πλάνα αρχείου, από ασκήσεις της αεροπορίας. Το κακό ήταν η κόπια ( όπως και στην άλλη ταινία του Φυλακτού, τον Παύλο Μελά), που ήταν σε κακά χάλια. Έλειπαν σκηνές και αρκετοί διάλογοι κόβονταν απότομα...
 
Είχε ωραίες και σπάνιες πιστεύω λήψεις με μαχητικά F-102 της εποχής. Δυστυχώς είναι και αυτή εξαφανισμένη, οι πατριωτικές ταινίες είναι εδώ και δεκαετίες υπο διωγμό!
 
Michel Vaillant είπε:
οι πατριωτικές ταινίες είναι εδώ και δεκαετίες υπο διωγμό!
και που'σαι ακομα...

τωρα που θα ξανανοιξει η ΕΡΤ θα δειχνει τον "Ανθρωπο με το γαρυφαλο" 3 φορες την ημερα :D
 
Πίσω
Μπλουζα