Υπολογιστική ισχύ σύγχρονων κινητών σε σχέση με υπολογιστές

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.332
Αντιδράσεις
1.356
Προσπάθησα σήμερα να κάνω μία σύγκριση στην ισχύ του S3 με τον παλιό μου pentium 4 3.0Ghz. Για να το κάνω αυτό χρησιμοποίησα το mame 139 στο pc μιας και είναι η ίδια έκδοση που έχει το android. Εβαλα το mortal kombat 3 το οποίο στην έκδοση αυτή τρεχει με ταχύτητα 110-115% στο pc αυτό αν το βάλω να τρέξει με ξεκλήδωτο frame rate. Εκανα λοιπόν το ίδιο και στο S3 και το αποτέλεσμα ήταν αρκετά κοντινό αφού τρέχει το παιχνίδι με ταχύτητα 90% περίπου.

Αρα υπολογίζω ότι η cpu του S3 πρέπει να είναι στα ίδια επιπεδα με έναν pentium 4 στα 2ghz πάνω κάτω. Είναι όμως αυτή αξιόπιστη μέθοδος για να κάνω τέτοιου είδους συγκρίσεις έστω και στο περίπου? Δεν εχω βρει αρκετές πληροφορίες για το θέμα αυτό και με ενδιαφέρουν πολύ αυτές οι συγκρίσεις...
 
Τα GHz δε παιζουν τοσο ρολο πλεον αλλά η σχεδίαση του τσιπ, το μέγεθος του και ποσο ρεύμα καταναλώνει για να παράγει ανάλογο έργο. Τα τσιπ για κινητά είναι μικρότερα, φτιαγμένα για power saving κλπ και τρώνε 4 watt περιπου ενω η desktop CPU 50 watt.

Για να γινει κατανοητο είναι σαν να συγκρινουμε τη μηχανή απο ενα παπακι στις 6000 στροφές με μια μηχανή απο φορτηγό στις 3000 στροφές και να πούμε οτι είναι ισχυρότερη η μηχανή που έχει το παπί επειδή τρέχει στις 6000 ενω η αλλη 3000.

Οσον αφορά το θέμα, η CPU του s3 είναι μάλλον αρκετά ισχυρότερη απο ένα pentium 3 ghz. Μάλλον σαν dual core i3.
 
O καλυτερος τροπος ειναι με τα MIPS (million instructions per second)-αν και οχι τοσο ακριβης σε διαφορετικες αρχιτεκτονικες,αλλα παιρνεις μια ιδεα...εχουμε λοιπον

Ζ80=0.58 ΜΙPS

68000=1.58 MIPS

Pentium 4 @ 3,2 Ghz=9.726 MIPS

Cortex A9 (dual core) @1,5GHz=7500 MIPS

nVIDIA TEGRA3 -Cortex A9 (QUAD core)@1,5GHz=13.800 MIPS

Αρα κοντα το πετυχες..περισσοτερα/πηγη πληροφοριων εδω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O pentium 4 3GHz αναλογα το μοντελο ηταν απο 70 εως 90W, οχι 50.
 
angel_grig είπε:
O καλυτερος τροπος ειναι με τα MIPS (million instructions per second)-αν και οχι τοσο ακριβης σε διαφορετικες αρχιτεκτονικες,αλλα παιρνεις μια ιδεα...εχουμε λοιπον
Ζ80=0.58 ΜΙPS

68000=1.58 MIPS

Pentium 4 @ 3,2 Ghz=9.726 MIPS

Cortex A9 (dual core) @1,5GHz=7500 MIPS

nVIDIA TEGRA3 -Cortex A9 (QUAD core)@1,5GHz=13.800 MIPS

Αρα κοντα το πετυχες..περισσοτερα/πηγη πληροφοριων εδω
Σωστότατος ο Γρηγόρης! :)

Ο πιο αντικειμενικός τρόπος να αξιολογήσεις την πραγματική "δύναμη" ενός επεξεργαστή είναι όντως το MIPS, δεδομένου ότι οι συγκρινόμενοι επεξεργαστές έχουν διαφορετικές υλοποιήσεις, αλλά το ίδιο σύνολο εντολών... (σε κάποιο βιβλίο του πανεπιστημίου έχω και σχετικό κειμενάκι... δε θυμάμαι σε ποιο έτος όμως...)
 
Οι επιδόσεις του τσιπ δηλαδη σε MIPS ειναι κοντά στον athlon 64 3800+ x2 (dual core) αρκετά πανω απο τον pentium 4 EXTREME edition 3.2 ghz.
 
Στη θεωρία τα MIPS στην πράξη... δεν. Κανείς δεν μετράει πλέον (bogo)mips. Το λέει άλλωστε και στο link που έδωσε ο Γρηγόρης παραπάνω.

Δεν είναι εύκολη η σύγκριση με desktop CPUs, άλλωστε οι επεξεργαστές των κινητών δεν έχουν sustained performance, μετά από κάποια δευτερόλεπτα ρίχνουν τα ρολόγια τους και φυσικά την ταχύτητα τους. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο η κατανάλωση ρεύματος αλλά η θερμοκρασία. Όλοι σχεδόν, πλην A8 και A8X δεν μπορούν να κρατήσουν την ταχύτητα τους για ένα εύλογο χρονικό διάστημα, κάτι που κάνουν με άνεση οι desktop με τη βοήθεια ανεμιστήρα βέβαια!

Όταν ακούω για 8πύρηνους και 4πύρηνους με 2+ Ghz ρολόγια απλά γελάω. Οι επεξεργαστές αυτοί δεν είναι έχουν "πλάτος" όπως ένας ι3 για παράδειγμα που μπορεί να εκτελεί πολλές εντολές ταυτόχρονα γεμίζοντας τα pipelines του πιο αποδοτικά. Άσε που τα 2Ghz πέφτουν κατακόρυφα μετά από λίγο.

Αν σας ενδιαφέρει η τεχνολογία των επεξεργαστών των κινητών ρίξτε μια ματιά στον Α8 και A8X, είναι αρχιτεκτονικά αλλά και σε ταχύτητα ότι πιο κοντινό σε desktop CPU υπάρχει.

6 ops ταυτόχρονα, 4 ακέραιες ALUs, 3 FP ALUs.
 
Τι μου θυμίσατε με τα MIPS.. Εκείνες τις αθάνατες συγκρίσεις τότε Amiga-PC, που οι Amiga users πρόβαλλαν τα MIPS ενάντια στα Mhz των pc users.
 
...Τι εποχές, αλλά και πόσο πιο απλοί ήταν οι επεξεργαστές τότε. Ο 68000 είχε...68000 τρανζίστορς, που ήταν ΠΟΛΛΑ για την εποχή εκείνη, το Α8Χ SOC έχει 3 δισεκατομμύρια!
 
Shock είπε:
Στη θεωρία τα MIPS στην πράξη... δεν. Κανείς δεν μετράει πλέον (bogo)mips. Το λέει άλλωστε και στο link που έδωσε ο Γρηγόρης παραπάνω.
To αυτό και για τα MFLOPS... Λογικό δεν είναι? Πλέον έχουν ξεφύγει τα μεγέθη στα πάντα!

Εκτός από τη δουλειά μου, πλέον σπανίως ανοίγω υπολογιστή. Όλα τα κάνω από το κινητό.....
 
Το οποίο dare παραμένει το gs4?
 
Ναι. Είμαι τρελλά ευχαριστημένη από την εν λόγω συσκευή. Δε βλέπω να την αλλάζω σύντομα! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα