Υποψίες (1977 ΕΡΤ)

Mandrake είπε:
... Βερνάρδε δεν έφτιαξες τα επεισόδια 31 και 32 με τίτλους "Ο Δραπέτης" και "Η Απαγωγή", αντίστοιχα.
Έτοιμα! :)

Σε κάποιες περιπτώσεις δεν έχω κάνει αλλαγές στη RetroDB, διότι η παραπάνω λίστα του ChristosM δεν συμφωνεί με τη λίστα που έχει καταχωρήσει ο nasos kolias στη RetroDB, κυρίως όσον αφορά τίτλους επεισοδίων και ημερομηνίες προβολών. Τις διαφορές αυτές τις αφήνω στο Νάσο να τις μελετήσει, να συμβουλευτεί τις δικές του πηγές και να αποφασίσει.
 
Να δώσω και εγώ λοιπόν τα συμπεράσματα μου σχετικά με τη σειρά.

1. Επεισόδια της σειράς κυκλοφόρησαν σε βιντεοταινίες το 1985 του Σούλη Γεωργιάδη

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A3%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B7%CF%82_%CE%93%CE%B5%CF%89%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%AC%CE%B4%CE%B7%CF%82.

Από βιντεοταινια είναι και το παραπάνω απόσπασμα.

2. Η σειρά φαίνεται να ξεκινησε στις 17-5-77 αλλά δείχνει να καθυστέρησε μια εβδομάδα η έναρξη της.

3. Οι πληροφορίες όπως έχουν καταγραφεί στη retrodb είναι από τα προγράμματα της εφημερίδας "Μακεδονία". Τα προγράμματα είναι του κυριακάτικου φύλλου και ποτέ δεν είμαστε σίγουροι αν η εκπομπή που προγραμματίστηκε είναι και αυτή που προβλήθηκε.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα της σειράς είναι το επεισόδιο "Οι φόβοι της Μίνας" (τρία μέρη ;) που φαίνεται να παρουσιάζεται ταυτόχρονα με "Το καλοκαίρι του φόβου".

Θεωρώ πάντως πως οι καταχωρήσεις της Ραδιοτηλεόρασης έχουν τις πιο μεγάλες πιθανότητες να είναι σωστές.

Έτσι όποιος διαθέτει τα αντίστοιχα περιοδικά ας μας δώσει στοιχεία (Ημερομηνία-Τίτλο-ηθοποιούς και υπόθεση για να συμπληρωθούν τα κενά στον κατάλογο της retrodb.
 
Έψαξα λοιπόν εγώ σε κάποιες Ραδιοτηλεοράσεις που έχω και εκεί λέει τα εξής για τη σειρά:


Τρίτη 17 Μαίου 1977 Επεισόδιο 1ο με τίτλο "Εφιάλτης" με τους Μάνο Κατράκη , Μαίρη Βιδάλη , Καίτη Πάνου , Γιώργο Σίσκο κ.α.



Τρίτη 31 Μαίου 1977 Επεισόδιο 2ο (άρα ενδιάμεσα αναβλήθηκε?) με τίτλο "Ο Δολοφόνος Φορούσε Σμόκιν" σε 2 μέρη , το δεύτερο μέρος -γράφει- την Τρίτη 7 Ιουνίου.



Ενδιάμεσα έχω κενά.


Τρίτη 28 Ιουνίου 1977 Επεισόδιο 7ο με τίτλο "Δίψα για ζωή" με τους Γρηγόρη Βαφιά , Μαίρη Δρακοπούλου , Γιώργο Σίσκο , Παύλο Λιάρο , Έλενα Τσαλδάρη κ.α.


Τρίτη 12 Ιουλίου Επεισόδιο 9ο το ίδιο με το παραπάνω (σε 3 μέρη ήταν???)



Ενδιάμεσα έχω κενά


Τρίτη 2 Αυγούστου Επεισόδιο 12ο με τίτλο "Έγκλημα στο Κολωνάκι" με τους Χαριτίνη Καρόλου , Γιώργο Σίσκο , Κώστα Καραγιώργη , Ρίκα Διαλυνά , Γιάννη Ευαγγελίδη κ.α.


Την Τρίτη 16 Αυγούστου ΔΕΝ μεταδόθηκε


Τρίτη 23 Αυγούστου Επεισόδιο 15ο με τίτλο "Η Φωτογραφία" με τους Νίκο Πόγκα , Μαίρη Δρακοπούλου , Ντίνο Καρύδη , Δημήτρη Ιωακειμίδη , Κώστα Καραγιώργη , Νίκο Κούρο κ.α.


Τρίτη 30 Αυγούστου Επεισόδιο 16ο με τίτλο "Αυτόπτης Μάρτυς Α΄Μέρος" με τους Χαριτίνη Καρόλου , Μαίρη Κυβέλου , Γιώργο Σίσκο , Κώστα Καραγιώργη , Δημήτρη Ιωακειμίδη κ.α.



Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου Επεισόδιο 17ο το Β' Μέρος του παραπάνω...



Τρίτη 20 Σεπτεμβρίου Επεισόδιο 18ο (άρα αναβλήθηκε ενδιάμεσα?) με τίτλο "Η Τελευταία Άνοιξη" με τους Μπέττυ Λιβανού , Γρηγόρη Βαφιά , Παύλο Λιάρο κ.α.



Τρίτη 27 Σεπτεμβρίου Επεισόδιο 19ο με τίτλο "Το Κόκκινο Βάζο Α' Μέρος" με τους Χαριτίνη Καρόλου , Γιώργο Σίσκο , Νίκο Σκιαδά , Δημήτρη Ιωακειμίδη κ.α.



Τρίτη 4 Οκτωβρίου Επεισόδιο 20ο το Β' Μέρος του παραπάνω...



Τρίτη 11 Οκτωβρίου Επεισόδιο 21ο με τίτλο "Ποιος Σκότωσε Τη Ρόζα Α' Μέρος" με τους Γιώργο Σίσκο , Νάσο Κεδράκα , Κώστα Καραγιώργη , Δημήτρη Ιωακειμίδη , Μπέττυ Βαλάση , Γιώργο Κοτανίδη , Νίκο Κούρο , Μαρία Μαρτίκα κ.α.



Τρίτη 18 Οκτωβρίου Επεισόδιο 22ο το Β' Μέρος του παραπάνω...



Τρίτη 25 Οκτωβρίου Επεισόδιο 23ο με τίτλο "Ζήτημα Συνειδήσεως" και δεν αναφέρει συντελεστές...
:(

Ως εκεί φτάνουν οι πηγές μου. Λογικά μετά η σειρά τελείωσε...Το 23ο επεισόδιο αναφέρεται στο τεύχος 402 , ενδιάμεσα έχω κενά , και μετά στο τεύχος 405 που ψάχνω και μετά δεν την αναφέρει. Τέλος , να πω πως από τη Ραδιοτηλεόραση (για όσους ψάξουν) , η σειρά ξεκινάει από το τεύχος 379. Αυτά!

Γράψτε λάθος και συνεχίζω!!!! Η σειρά άλλαξε μέρα κατόπιν και πήγε Κυριακή. Οπότε έχουμε και λέμε...


(πριν συνεχίσω να πω πως δυστυχώς από δω και πέρα δεν αναφέρει αριθμό επεισοδίου...)

 


Τεύχος 402 το ΄παμε. Τα 403 και 404 μου λείπουν. Το 405 ΔΕΝ την έχει τη σειρά στο πρόγραμμά της.


Τεύχος 406 Κυριακή 19 Νοεμβρίου επεισόδιο με τίτλο "Το Καλοκαίρι Του Φόβου Α Μέρος" με τους Γιώργο Σίσκο , Κώστα Καραγιώργη , Νάσο Κεδράκα , Μπέττυ Βαλάση , Ντίνο Καρύδη , Τρύφων Καρατζά , Νίκο Τσαχιρίδη κ.α.



Δυστυχώς τα τεύχη 407 - 414 μου λείπουν.



Στο τεύχος 415 η σειρά ΔΕΝ αναφέρεται πουθενά στο πρόγραμμα (21-27 Ιανουαρίου 1978).



Τεύχος 416 και η σειρά αλλάζει πάλι μέρα και μεταφέρεται Σάββατο αυτή τη φορά! Σάββατο 28 Ιανουαρίου λοιπόν , επεισόδιο με τίτλο "Ο Δραπέτης" με τους Γιώργο Σίσκο , Νίκο Δενδρινό κ.α.



Το τεύχος 417 μου λείπει. Τεύχος 418 Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 1978 επεισόδιο με τίτλο "Εκβιασμός" με τους Γιώργο Σίσκο , Μαίρη Κυβέλου , Νίκο Δενδρινό , Γιώργο Κοτανίδη , Δημήτρη Ιωακειμίδη , Πέτρο Ζαρκάδη κ.α.



Τεύχος 419 Σάββατο 18 Φεβρουαρίου επεισόδιο με τίτλο "Το Ναυάγιο" με τους Γιάννη Βόγλη , Γιώργο Σίσκο , Μαρία Αλιφέρη , Κώστα Καραγιώργη , Νίκο Κούρο κ.α.



Τα τεύχη 420-421 μου λείπουν Τεύχος 422 (εβδομάδα 11-17 Μαρτίου η σειρά ΔΕΝ αναφέρεται πουθενά στο πρόγραμμα).



Το τεύχος 423 μου λείπει.





Απο κει και πέρα η σειρά σταματάει να προβάλλεται (έψαξα ένα προς ένα τα τεύχη που είχα και δεν αναφέρεται πουθενά) και ξαναρχίζει στο τεύχος 450 της Ραδιοτηλεόρασης , την Τρίτη 26 Σεπτεμβρίου 1978 , επεισόδιο με τίτλο "Προσωπικός Λογαριασμός" με τους Γιώργο Σίσκο , Κώστα Κλεφτογιάννη , Ειρήνη Μαρκογιάννη , Πέπη Οικονομοπούλου κ.α.


Τα τεύχη 451-453 μου λείπουν. Τεύχος 454 Τρίτη 24 Οκτωβρίου 1978 , επεισόδιο με τίτλο "Το Έγκλημα Που Δεν Έγινε" με τους Γιώργο Σίσκο , Νικηφόρο Νανέρη , Ελένη Μαυρομάτη , Πέτρο Ζαρκάδη κ.α.



Από κει και πέρα , το επόμενο τεύχος που διαθέτω είναι το 471 που πλέον έχει τελειώσει η σειρά...



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony, τι να πω; Για άλλη μια φορά, "έγραψες" (κυριολεκτικά και μεταφορικά!!) :)

Σε ευχαριστούμε πολύ - συμπλήρωσες αρκετές πληροφορίες για τα επεισόδια της σειράς, ιδίως για τα τελευταία.

Οι περισσότερες πληροφορίες περάστηκαν και στη RetroDB, αλλά χρειάζονται και κάποιες αλλαγές από τον Νάσο (και "ανοίγματα" ξεχωριστών σελίδων για τα επιμέρους επεισόδια) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε αυχαριστούμε Τοny - Tony για το απόσπασμα. Περιττό να σου πώ οτι είναι η πρώτη φορά που το βλέπω. Διακρίνω οτι παίκτηκε απο το κανάλι 5;Να υποθέσω οτι είναι τοπικό;
 
nick είπε:
Σε αυχαριστούμε Τοny - Tony για το απόσπασμα. Περιττό να σου πώ οτι είναι η πρώτη φορά που το βλέπω. Διακρίνω οτι παίκτηκε απο το κανάλι 5;Να υποθέσω οτι είναι τοπικό;
Όχι πανελλαδικό ήτανε. Του Κουρή νομίζω...
 
tonytony είπε:
Όχι πανελλαδικό ήτανε. Του Κουρή νομίζω...
Ναι, το "Κανάλι 5" (ή σκέτο "5") ήταν ο "απόγονος" του "Καναλιού 29" και ο "πρόδρομος" του "ALTER 5" (μετέπειτα, σκέτο "ALTER").
 
Η στήλη "TV Νοσταλγία" της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ αυτής της εβδομάδας έχει αφιέρωμα στη σειρά "ΥΠΟΨΙΕΣ"! :)
 
bernard.c είπε:
Η στήλη "TV Νοσταλγία" της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ αυτής της εβδομάδας έχει αφιέρωμα στη σειρά "ΥΠΟΨΙΕΣ"! :)
Eπιτέλους η στήλη επανήλθε με σήριαλ από τα 70s!!!!!!! Ορίστε και το αφιέρωμα

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα από το 1ο επεισόδιο της σειράς , που μεταδόθηκε στις 17 Μαίου 1977 , με τίτλο "Εφιάλτης"! Εδώ βλέπουμε τη Μαίρη Βιδάλη με τη Ρίκα Διαλυνά... Την υπόθεση του συγκεκριμένου επεισοδίου μπορείτε να τη δείτε στο #1 post εδώ...

 


[video=youtube_share;Jw3tuR8pSlM]http://youtu.be/Jw3tuR8pSlM
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Eπιτέλους η στήλη επανήλθε με σήριαλ από τα 70s!!!!!!! Ορίστε και το αφιέρωμα
Σε ευχαριστούμε tsalk! Ωραίες (όπως πάντα) οι φωτογραφίες του, αλλά θα θέλαμε περισσότερες!

tonytony είπε:
Ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα από το 1ο επεισόδιο της σειράς , που μεταδόθηκε στις 17 Μαίου 1977 , με τίτλο "Εφιάλτης"! Εδώ βλέπουμε τη Μαίρη Βιδάλη με τη Ρίκα Διαλυνά...
Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται - σε ευχαριστούμε πολύ! :)
 
Ο δολοφονος φορουσε σμοκιν, αποψε τα μεσανυχτα στη ΝΕΡΙΤ.
 
Η σειρά που ανέδειξε, καταξίωσε και έκανε ευρύτερα γνωστό και αγαπητό στο ευρύ τηλεοπτικό κοινό τον πολύ καλό και σημαντικό κατά την γνώμη μου ηθοποιό τον Γιώργο Σίσκο .Πραγματικά εκπληκτικός ηθοποιός με ωραίο παρουσιαστικό, αρχοντικό στυλ, ήρεμη φυσιογνωμία, σωστή εκφορά του λόγου και χροιά φωνής που σε καθηλώνει να τον ακούσεις με προσοχή. Και στις απαιτήσεις του ρόλου του αντεπεξήλθε με απόλυτη επιτυχία, δίνοντας ακόμα ένα ισχυρό συστατικό επιτυχίας στην σειρά που έγινε ιδιαίτερα αγαπητή στο κοινό.
 
Πίσω
Μπλουζα