ΦΑΝΤΑΖΙΟ

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
529
Περιοδικό ποικίλης ύλης (1969-1982?) με εκπληκτικές φωτογραφήσεις ελλήνων ηθοποιών

24 Απριλίου 1973,εξώφυλλο και συνέντευξη Νόρας Βαλσάμη

getphoto.php


getphoto.php
 
johnalepou Ένα κολληματάκι με την Βαλσάμη το έχουμε έτσι; :)
 
Και ένα και δύο μπορώ να σου πω...Έχω γεμίσει το retromaniax !!!
 
Τ

Τηλεοπτικο προγραμμα 1970 και 1982 απο το Φανταζιο.
tv-progam-fantazio-1970-plus-adv.jpg
tv-program-fantazio-1982.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλεποντας τις πολυ χαρουμενες, γεματες χρωμα φωτογραφιες το ματι μου επεσε στο ονμα της φωτογραφου. Ευσταθια Ναυπλιωτου.

Κανοντας μια ψακτικη ειδα οτι ειναι η φωτογραφος που αποθανατισε το εσωτερικο του θρυλικου διαμερισματος της Βουγιουκλακη στη Στησιχωρου αλλα και που την επεισε να κανει "τολμηρη" (για την εποχη) φωτογραφιση.

Βρηκα εδω ενα κειμενο του Αρη Τερζοπουλου που μεταξυ αλλων λεει

Οι μηχανικοί που ήταν συγκεντρωμένοι στην έξοδο της εκτυπωτικής μηχανής έτριβαν τα μάτια τους μʼ αυτό που έβλεπαν. Το κεντρικό 16σελιδο του Φαντάζιο έβγαινε από τη μηχανή της εκτύπωσης με μια φωτογραφία που δεν είχε ξαναγίνει. Η Αλίκη Βουγιουκλάκη πόζαρε με τη γνωστή ναζιάρικη πόζα της, φορώντας κάτι σαν εσάρπα από την οποία πρόβαλε γυμνό το δεξί της στήθος. Ήταν μερικές δεκαετίες πριν και το Φαντάζιο, ήταν κάτι σαν ένα υβριδικό μοντέλο των περιοδικών λάιφ στάιλ που θα έκαναν την εμφάνισή τους λίγα χρόνια αργότερα. Η Ευσταθία Ναυπλιώτου που ήταν η φωτογράφος του περιοδικού, δεν ξέρω με ποιο τρόπο είχε καταφέρει να πείσει την εθνική σταρ, να φωτογραφηθεί με το στήθος γυμνό. Έτσι αυτό που έβγαινε τυπωμένο πάνω στο χαρτί, ήταν κάτι πρωτάκουστο για την εποχή. Οι γυμνές φωτογραφήσεις στα περιοδικά όχι μόνο δεν ήταν συνηθισμένες, απλώς δεν υπήρχαν. Μια φωτογραφία της Αλίκης, έστω και τόσο λίγο γυμνής, ήταν πολύ πέρα από τα όρια. Μετά από λίγες ώρες όλα ήταν έτοιμα για να πάει το περιοδικό για βιβλιοδεσία, μια και την μεθεπόμενη θα κυκλοφορούσε. Το μεσημέρι εκείνης της ημέρας η Αλίκη πήρε τον πατέρα μου τηλέφωνο.
Γνωριζόντουσαν από παλιότερα και πρέπει να της είχε κάνει πιθανόν το πρώτο της εξώφυλλο στη Γυναίκα, στις αρχές της δεκαετίας τουʼ50, πριν η Αλίκη γίνει η Αλίκη. Η Αλίκη είχε μετανιώσει για τη φωτογράφιση. Φοβόταν ότι αυτή η ολίγον γυμνή φωτογραφία θα μπορούσε να της προκαλέσει προβλήματα με τη επιμέλεια του γιού της. Τι να κάναμε όμως; Το Φαντάζιο ήταν έτοιμο για βιβλιοδεσία και μια αλλαγή του περιεχομένου θα σήμαινε μέρες καθυστέρησης και πολύ μεγάλη οικονομική ζημιά. Τελικά βρέθηκε η λύση. Υπήρχε ένα υγρό που έσβηνε το τυπωμένο μέρος μιας φωτογραφίας. Έτσι λίγο αργότερα καμιά διακοσαριά άτομα, οι εργάτες του λιθογραφείου και οι δημοσιογράφοι της Γυναίκας και του Φαντάζιο βρεθήκαμε μʼ ένα μικρό στουπάκι στο χέρι, να σβήνουμε από τη μικρή φωτογραφία τη μικρή επίμαχη λεπτομέρεια. Κι έτσι τη μεθεπόμενη το Φαντάζιο κυκλοφόρησε με μια μικρή μουντζούρα στο στη θέση του γυμνού στήθους της Αλίκης. Ήταν μια διαφορετική, πολύ πιο σεμνή ή σεμνότυφη εποχή. Μετά από λίγα χρόνια θα άρχισαν να έρχονται τα πάνω, κάτω.
 
Χεχε τέλεια η ιστορία! Νομίζω ότι ξέρω σε ποιες φωτό αναφέρεται...Πράγματι φαίνεται η ρώγα της Αλίκης κανονικότατα
 
Αυτό ήταν το τεύχος ενδεχομένως...οι φωτό με τη γυμνή ρώγα και τη μωβ εσάρπα υπάρχουν πάντως και στο νετ

getphoto.php
 
johnalepou είπε:
Και ένα και δύο μπορώ να σου πω...Έχω γεμίσει το retromaniax !!!
Νόρα παντού! Δεν μας πειράζει φίλε johnalepou (κάθε άλλο), διότι όλοι είμαστε φαν! :)

bambinella 100 είπε:
Τηλεοπτικο προγραμμα 1970 και 1982 απο το Φανταζιο.
Φίλη bambinella 100, δυστυχώς είναι πολύ μικρές οι φωτογραφίες των τηλεοπτικών προγραμμάτων και δεν μπορούμε να τα διαβάσουμε... :(

Μήπως έχεις τη δυνατότητα/διάθεση να τα ξανα-ανεβάσεις με μεγαλύτερη ανάλυση;
 
bernard.c είπε:
Φίλη bambinella 100, δυστυχώς είναι πολύ μικρές οι φωτογραφίες των τηλεοπτικών προγραμμάτων και δεν μπορούμε να τα διαβάσουμε... :(

Μήπως έχεις τη δυνατότητα/διάθεση να τα ξανα-ανεβάσεις με μεγαλύτερη ανάλυση;
Συμφωνώ και επαυξάνω!
 
Wally είπε:
Οι μηχανικοί που ήταν συγκεντρωμένοι στην έξοδο της εκτυπωτικής μηχανής έτριβαν τα μάτια τους μʼ αυτό που έβλεπαν. Το κεντρικό 16σελιδο του Φαντάζιο έβγαινε από τη μηχανή της εκτύπωσης με μια φωτογραφία που δεν είχε ξαναγίνει. Η Αλίκη Βουγιουκλάκη πόζαρε με τη γνωστή ναζιάρικη πόζα της, φορώντας κάτι σαν εσάρπα από την οποία πρόβαλε γυμνό το δεξί της στήθος. Η Ευσταθία Ναυπλιώτου που ήταν η φωτογράφος του περιοδικού, δεν ξέρω με ποιο τρόπο είχε καταφέρει να πείσει την εθνική σταρ, να φωτογραφηθεί με το στήθος γυμνό. Έτσι αυτό που έβγαινε τυπωμένο πάνω στο χαρτί, ήταν κάτι πρωτάκουστο για την εποχή. Οι γυμνές φωτογραφήσεις στα περιοδικά όχι μόνο δεν ήταν συνηθισμένες, απλώς δεν υπήρχαν. Μια φωτογραφία της Αλίκης, έστω και τόσο λίγο γυμνής, ήταν πολύ πέρα από τα όρια.Το μεσημέρι εκείνης της ημέρας η Αλίκη πήρε τον πατέρα μου τηλέφωνο.
Η Αλίκη είχε μετανιώσει για τη φωτογράφιση. Φοβόταν ότι αυτή η ολίγον γυμνή φωτογραφία θα μπορούσε να της προκαλέσει προβλήματα με τη επιμέλεια του γιού της. Τι να κάναμε όμως; Το Φαντάζιο ήταν έτοιμο για βιβλιοδεσία και μια αλλαγή του περιεχομένου θα σήμαινε μέρες καθυστέρησης και πολύ μεγάλη οικονομική ζημιά. Τελικά βρέθηκε η λύση. Υπήρχε ένα υγρό που έσβηνε το τυπωμένο μέρος μιας φωτογραφίας. Έτσι λίγο αργότερα καμιά διακοσαριά άτομα, οι εργάτες του λιθογραφείου και οι δημοσιογράφοι της Γυναίκας και του Φαντάζιο βρεθήκαμε μʼ ένα μικρό στουπάκι στο χέρι, να σβήνουμε από τη μικρή φωτογραφία τη μικρή επίμαχη λεπτομέρεια. Κι έτσι τη μεθεπόμενη το Φαντάζιο κυκλοφόρησε με μια μικρή μουντζούρα στο στη θέση του γυμνού στήθους της Αλίκης.
Νάτο το εν λόγω παιδιά...αργότερα πάντως δημοσιεύτηκαν φωτό από αυτό το session οπου φαίνεται η ρώγα κανονικά

7220_181521433384_108956318384_3746675_8366713_n.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα