ΦΑΝ-ΤΑ-ΣΤΙ-ΚΟ άρθρο του 1982 για τα Ούφο :D

Gryzor

Human RetroDatabase
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.759
Αντιδράσεις
69
Το λοιπόν, χθες το πρωί καθώς ψάχναμε για Pixel στο μοναστηράκι με το φίλο Plink (τζίφος...), το μάτι μου έπεσε στον τίτλο ενός εξωφύλλου:

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΦΥΧΟΦΘΟΡΑ Η ΨΥΧΑΓΩΓΙΚΑ;

Το περιοδικό, ΦΑΝΤΑΖΙΟ , 12/10/1982. Δεν είχα ξαναδεί ποτέ το περιοδικό αλλά το βούτηξα με τη μία με σκοπό να το σκανάρω για εδώ. Απολαύστε!

Για να σας πείσω να το διαβάσετε, ιδού ένα μικρό απόσπασμα:

Πώς άρχισε το κακό

...Λίγο μετά το 1974, φτάσανε στην Αθήνα κάτι μηχανήματα στα οποία πάταγες κάτι κουμπιά κι έπεζες κάτι σαν πιγκ πογκ. Ήταν μια ασπρόμαυρη οθόνη προσαρμοσμένη σ'ένα κιβώτιο, έριχνες ένα τάλιρο κι έκανες "χαβαλέ".

[...]

Μετά τα πράγματα εξελίχθηκαν ταχέως. Τ'ασπρόμαυρα μηχανήματα θεωρήθηκαν παλιολιθικά. Τη θέση του άρχισαν να παίρνουν άλλα. Αμερικανικής πάντα τεχνολογίας, πολύπλοκα, πολύχρωμα, πολύμορφα και με μουσική υπόκρουση, με ήχους διαστημικούς, με χειροκροτήματα, με "ντλιν ντλον", τελείως καραφλά πράγματα, να στη δίνουν κατακούτελα. Κι άσε που άμα γινόσουν εξπέρ και κέρδιζες στο τέλος είχες τη δυνατότητα να γράψεις ό,τι ήθελες. Λόγου χάρη, Toula I love you ή Janis Joplin Jimi Hendrix - Bacouros K. ή Kopse tis trixes κλπ. κλπ.

Είναι φοβερό το απόσταγμα της μαγκιώρικης ηλίθιας δημοσιογραφίας 80s που διαπνέει το περιοδικό, και το συγκεκριμένο άρθρο είναι όλα τα λεφτά...















 
βιντεο γκαιημς :D

Oλο και καποιος GRM-ας θα ειναι σε καποια απο τις φωτο...
 
Ακόμα θέλω να πω ότι τα Ούφο αφήνουν δεκαπλάσιο κέρδος και ψάχνεις με το φανάρι να βρεις ποδοσφαιράκι της προκοπής μόνο κάτι παλιά και σαράβαλα υπάρχουν
Ε, ρε καημοί...
 
Τελικά, αυτό έφταιγε για την κατάντια μας.
 
Η ηλιθιομάρα της Ελλάδος , σε όλο της το μεγαλείο.

Επιτρέπει την Πρέζα (οι χρήστες δεν τιμωρούνται) αλλά απαγορεύει τα ηλεκτρονικά.

Φυσικά επιτρέπει και το τζόγο στα καζίνα , που κλείνει σπίτια , βγάζει κόσμο στο δρόμο , οδηγεί χρεωκοπημένους παίκτες στην αυτοκτονία αλλά ... απαγορεύει τα ηλεκτρονικά!
 
"Ένας διαστημικός πόλεμος, μία παραλλαγή του pacman" ;?;?; :D
 
Το ένα αφορά τη μία φωτογραφία και το pacman την άλλη.
 
PAK MAN!!!!

Κορυφαίο..

"Οι γονείς θέλουν τα παιδιά τους να πηγαίνουν Κατηχητικό"

Ναι ρε.... και τα Ούφο τους απασχολούν από το θεάρεστo έργο.

Μήπως είδατε παραλληλισμούς με τα σημερινά δημοσιεύματα;

Βάλτε όπου "ούφο" τη λέξη "Ιντερνετ", βγάλτε το πολυτονικό και αλλάξτε ελαφρώς το εκίμενο. Στέκεται άνετα σε δελτίο ειδήσεων σήμερα. Ε ρε σανίδα που τους χρειάζεται. Φταίνε οι κονσόλες ε; Κατά τα άλλα για τα καζίνα βάζουμε και διαφήμηση στην τηλεόραση.

ΟΥΣΤ ΡΕ.........
 
Συμφωνώ και εγώ με τον Pooky... μια ζωή τα ίδια και τα ίδια μας σερβίρουν οι ''καταστροφολόγοι'' δημοσιογράφοι...απλά τότε το μέσω για την καταστροφολογία ήταν τα περιοδικά και οι εφημερίδες... ενώ σήμερα αυτό γίνεται κυρίως μέσα από τα ιδιωτικά κανάλια (όχι ότι τα κρατικά πάνε πίσω... αλλά μάλλον τα βλέπουν λιγότεροι)
 
Ντροπή σας!!! :what:Με τέτοια μηχανήματα του διαβόλου μεγαλώσατε;;; :shake:

 


:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: Αχτύπητο άρθρο!!!

 
 
Stanfromgreece είπε:
... μια ζωή τα ίδια και τα ίδια μας σερβίρουν οι ''καταστροφολόγοι'' δημοσιογράφοι...απλά τότε το μέσω για την καταστροφολογία ήταν τα περιοδικά και οι εφημερίδες... ενώ σήμερα αυτό γίνεται κυρίως μέσα από τα ιδιωτικά κανάλια
Και σήμερα η "δουλειά" αυτή των δημοσιογράφων γίνεται πολύ πιο αποτελεσματικά , με τα ιδιωτικά κανάλια της &*$@τηλεόρασης .

Και φυσικά κίνητρό τους δεν είναι μόνο η βλακεία όπως τότε, αλλά και τα συμφέροντα των αφεντικών τους, αφού όλα ανήκουν σε μεγαλοεργολάβους δημοσίων έργων , που απορροφούν μεγάλο ποσοστό των χρημάτων που πληρώνουμε σε φόρους ...
 
Μπράβο Gryzor για το σκανάρισμα...

Πολλές νοσταλγικές φωτογραφίες...
 
Η λέξη "μαγκιόρικη" που έβαλες ήταν πραγματικά τέλεια για να το περιγράψει... Βλέπουμε με τι μεγάλωσαν οι δημοσιογράφοι του τώρα και πόσο (δεν) έχουν αλλάξει το στυλ τους!
 
O PAC-MAN είναι του διαβόλου !
 
!!

ΦΟΒΕΡΟ αρθρο και thread!!΄

Ο δημοσιογράφος είναι απαράδεκτος..το κείμενο του δεν έχει καμία απολύτως δομή και συνοχή, αλλάζει συνεχώς θέμα και γενικά απαράδεκτο συντακτικό και γλώσσα για γραπτό λόγο. Εντωμεταξύ, εμένα μου φάνηκε ή όντως το άρθρο δεν εκφράζει κάποια άποψη για το θέμα που πραγματεύεται; Ποιο είναι το συμπέρασμα τελικά;

Ο καημένος ο Steve, έπαιξε 16 ώρες dedender..τι να πούμε για το DOTA και το Lineage δηλαδή σήμερα.

Πάντως παιδιά η αλήθεια είναι οτί η τεχνολογία και η ψυχαγωγία εξελίσεται και ευτυχώς οι "απαγορεύσεις" και τα σκουριασμένα μυαλιά ορισμένων δεν είναι ικανά να σταματήσουν την εξέλιξη..

Φανταστείτε να είχαν υπερισχίσει αυτές οι απόψεις τότε. Θα είχαμε παραμείνει στο PAC-MAN...και στα ποδοσφαιράκια που την βρίσκω αμα λαχει να ουμ :cool:
 
exetlaios είπε:
O PAC-MAN είναι του διαβόλου !
Συμφωνώ και επαυξάνω... Στην πυρά!

Πέραν της πλάκας, φοβερό, πραγματικά το άρθρο σου Gryzor. Σούπερ ρετρό περιεχόμενο και σούπερ ρετρό φωτογραφίες :thumbup:
 
Thamonas, η περιγραφή για το άρθρο σου είναι πολύ ακριβής. Μένεις με το ερωτηματικό, τόσο για το νόημα του άρθρου όσο και για τον ειρμό του 'δημοσιογράφου'. Μάλλον είχε παίξει πολλά ούφα και τα έχασε...
 
Να συμπληρώσω πως το... αγοράκι :precry: στην πρώτη φωτό θυμίζει εμένα στα νιάτα μου (μα... στα ποοοοοοοοοοοοοολύ νιάτα μου ).

Είχαν στενάξει οι τσέπες της γιαγιάς μου από τα κέρματα που βούταγα...

(δεν τρυπούσαν κι όλας.... :diablotin: )

Ειδικά το Carnival και το Space Invaders μόνο το όνομά μου είχαν...
 
Axxxx είδες η διαφθορά που αποκάλυπτε ο ανταποκριτής; Παιδάκι πράμα και να κλέβεις από τη σύνταξη της γιαγιούλας... :D
 
Gryzor είπε:
Axxxx είδες η διαφθορά που αποκάλυπτε ο ανταποκριτής; Παιδάκι πράμα και να κλέβεις από τη σύνταξη της γιαγιούλας... :D


ΔΕΝ ΕΚΛΕΒΑ... :sure:

Απλά ζητούσα συνεχώς... :D

(και μερικές φορές μάζευα από το πάτωμα όσα κέρματα της έπεφταν όοοοοοοοολως τυχαίως :diablotin: όταν τακτοποιούσα τα ρούχα της... )

Το μόνο παρήγορο για τη γιαγιά μου ήταν που όταν έγινα εξπέρ έπαιζα με τις ώρες με ένα κέρμα μόνο... ::)

(μετά ζητούσα λεφτά για σουβλάκια, σοκολάτες πατατάκια για να ξαναπάρω δυνάμεις... :zip: )

Αχχχχ.. καημένη γιαγιάκα μου... :(
 
Πίσω
Μπλουζα