Φαινόμενο Μαντέλα και ελληνικές ταινίες

Βρήκα καταπληκτικό! Φαινόμενο Μαντέλα στα Κόκκινα Φανάρια, με την Κατερίνα Χέλμη και το Ντορή της. Η ατάκα φτάνει στις μέρες μας κυρίως ως "Ντορή θα φαρμακωθώ". Βρίσκω την ατάκα σκέτη σε 4 βίντεο και ούτε σε 1 δεν είναι στον τίτλο γραμμένη σωστά!
Στο 1ο το γράφουν Μη μ αφήνεις Ντορή, θα φαρμακωθώ
Στο 2ο Μη φύγεις θα φαρμακωθώ
Στο 3ο σκέτο θα φαρμακωθώ
Στο 4ο Μη φυγεις Ντορή μου, θα φαρμακωθώ
Στην πραγματικότητα η Κατερίνα Χέλμη λέει "Μη φύγεις Ντορή μου, μη φύγεις. Θα φαρμακωθώ Ντορή, θα πέσω στη θάλασσα να πνιγώ".
Πολύ φαρμακείο έπεσε....:biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Πιθανότατα θα διαψευστώ, αλλά παρατηρώ ότι οι ατάκες και οι σκηνές που βάζουμε έχουν 2 χαρακτηριστικά. 1ον είναι πασίγνωστες και 2ον είναι δραματικές. Για το πρώτο έχω μια πρόχειρη εξήγηση. Μπορεί να μη δίνουμε σημασία στα πολύ γνωστά γιατί θεωρούμε πως τα ξέρουμε. Σαν αυτό που είχε πει κάποιος που δε θυμάμαι τώρα ποιος ήταν
" Κλασικό είναι αυτό που όλοι το ξέρουν αλλά κανείς δεν κάθεται να το διαβάσει".
 
Επίσης, χωρίς να το έχω τσεκαρισμένο, πιστεύω πως αν ρωτήσουμε 100 ανθρώπους τι έγινε στο τέλος στην ταινία "Το ξύλο βγήκε απ τον παράδεισο" οι περισσότεροι θα πουν πως παντρεύονται. Αλλά αυτό είναι μόνο μια δικιά μου εικασία.

Αυτή την εντύπωση είχαν κι οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές!!!
Ακου τώρα φλασιά!!!
Δεν θυμάμαι αν ήταν στο "Καλλιτεχνικό καφενείο" ή στην περιβόητη συνέντευξη στο Ζάχο Χατζηφωτίου. Παρόντες κι οι δύο (σ.σ.Βουγιουκλάκη-Παπαμιχαήλ).
Ακολουθεί μεταξύ τους ο διάλογος:
- "Ο γάμος μας ήταν σαν σκηνή απο ταινία, εγώ νύφη, ο Δημήτρης γαμπρός, κόσμος, φωτογράφοι, μηχανές".
-"Πάντα παντρευόμασταν στις ταινίες".
Κι αρχίζουν κι αναφέρουν γάμους από τις ταινίες τους . Λένε "Υπολοχαγό Νατάσσα, "Η Αλίκη στο ναυτικό", "Δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά", "Μανταλένα", "Το ξύλο βγήκε απο τον παράδεισο"...
Κι πετάγεται ο Παπαμιχαήλ:
- "Στη Μανταλένα κι στο Ξύλο, δεν είχαμε δείξει το γάμο, δεν είχες βάλει νυφικό, απλά είχε εννοηθεί..."
 
Στο star wars είναι ίσως το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα του φαινομενου όταν ο νταρκ λέει Λουκ, iam your father και όμως δεν λέει αυτό λέει σκέτη no, iam your father. Εσείς πως το θυμαστε; όμως δεν ταιριάζει περισσότερο το Λουκ, είμαι ο πατέρας σου;
 
Κι εγώ νόμιζα πως έχει πεθάνει ο Μαντέλα και μάλιστα θυμόμουν να το έχω δει στις ειδήσεις... μέχρι που έγινε ο ντόρος με το φαινόμενο Μαντέλα.
Από Star Wars έλεγαν και για το ένα πόδι του C3PO ότι είναι ασημένιο, ενώ όλοι τα θυμούνται χρυσά και τα δύο.
 
Κι εγώ νόμιζα πως έχει πεθάνει ο Μαντέλα και μάλιστα θυμόμουν να το έχω δει στις ειδήσεις... μέχρι που έγινε ο ντόρος με το φαινόμενο Μαντέλα.
Από Star Wars έλεγαν και για το ένα πόδι του C3PO ότι είναι ασημένιο, ενώ όλοι τα θυμούνται χρυσά και τα δύο.
Οπότε και συ το θυμάσαι έτσι...
 
Οπότε και συ το θυμάσαι έτσι...
Ναι, εκτός κι αν ήταν κάποιο πρωταπριλιάτικο των ειδήσεων.
Βέβαια, συνήθως την πρωταπριλιά έλεγαν πως πέθανε ο γιός του Μπρους Λη, σε γυρίσματα ταινίας (και τελικά έπεσαν μέσα)
 
Ναι, εκτός κι αν ήταν κάποιο πρωταπριλιάτικο των ειδήσεων.
Βέβαια, συνήθως την πρωταπριλιά έλεγαν πως πέθανε ο γιός του Μπρους Λη, σε γυρίσματα ταινίας (και τελικά έπεσαν μέσα)
Ε όχι αδύνατον αυτό να ναι πρωτοπριλιατικο ψεμα. Λένε τώρα ότι το cern το δημιούργησε αυτό πράγμα αδύνατον πάλι γιατί θα άλλαζε και άλλα ιστορικά γεγονότα
 
Ένα άλλο παράδειγμα Mandela Effect αλλά με σειρά όχι ελληνική ταινία. Μάλιστα ρώτησα τον αδελφό μου και 6 άτομα απ' την παρέα μου για τον τίτλο μιας σειράς που την έβλεπαν φανατικά τότε. Όλοι μα όλοι την θυμούνται σαν "Της Βαγγελίτσας το κανάλι" και όχι "Το κανάλι της Βαγγελίτσας" . Πολύ παράξενο και αυτό
 
Ένα άλλο παράδειγμα Mandela Effect αλλά με σειρά όχι ελληνική ταινία. Μάλιστα ρώτησα τον αδελφό μου και 6 άτομα απ' την παρέα μου για τον τίτλο μιας σειράς που την έβλεπαν φανατικά τότε. Όλοι μα όλοι την θυμούνται σαν "Της Βαγγελίτσας το κανάλι" και όχι "Το κανάλι της Βαγγελίτσας" . Πολύ παράξενο και αυτό
Το θυμάμαι ως το καναλι της βαγγελιτσας η αλήθεια
 
Πίσω
Μπλουζα