Φεύγα (2002 MEGA)

Pulp

RetroN00b
Joined
3 Σεπ 2011
Μηνύματα
4
Αντιδράσεις
1
Οι περιπέτειες μια παρέας φίλων, από τα εφηβικά τους χρόνια σε ένα μικρό χωριό της Μακεδονίας έως την φοιτητική τους ζωή στη Θεσσαλονίκη και την συνέχεια της ζωής τους στην Αθήνα. Μία πραγματικά πολύ δυνατή σειρά όπου οι περισσότεροι γνωρίσαμε σημαντικούς ηθοποιούς όπως η Ιωάννα Παππά, η Φαίη Ξυλά, ο Αργύρης Ξάφης και ο Γιώργος Καραμίχος. Σειρά που δημιουργεί έντονα συναισθήματα στο θεατή χάρις το πολύ καλό σενάριο της Μανίνας Ζουμπουλάκη (προσαρμογή από μυθιστόρημα της ιδίας), τις δυνατες ερμηνείες των ηθοποιών και την εκπληκτική μουσική του Δημήτρη Παπαδημητρίου.

Συντελεστές




Πρωταγωνιστούν: Ιωάννα Παππά (Χαρά), Φαίη Ξυλά (Ρέα), Αργύρης Ξάφης (Χρήστος), Γιώργος Καραμίχος (Λουκάς), Μάρα Γιώτη (Μαρία), Νίκη Παλληκαράκη (Μαριάννα), Θέμις Μπαζάκα (Αντωνία), Ειρήνη Ιγγλέση (Λένα), Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Παντελής), Κωστής Καλλιβρετάκης (Νίκος)


Σενάριο:
Μανίνα Ζουμπουλάκη


Σκηνοθεσία:
Λάμπης Ζαρουτιάδης


Διεύθυνση φωτογραφίας:
Σταμάτης Γιαννούλης

Σκηνογράφος: Βαγγέλης Γιαννάκος


Ενδυματολόγος:
Κατερίνα Παπαδημητρίου


Μουσική:
Δημήτρης Παπαδημητρίου

Διεύθυνση παραγωγής: Θανάσης Δαλμάτσος

Εκτέλεση παραγωγής: ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ
 
Αδερφε συγνωμη που θα σε στεναχωρησω αλλα θα το κλειδωσουν οι διαχειριστες

γιατι η σειρα πολυ εκτος οριων του φορουμ που ειναι το 1995! :)
 
stayros είπε:
Αδερφε συγνωμη που θα σε στεναχωρησω αλλα θα το κλειδωσουν οι διαχειριστες γιατι η σειρα πολυ εκτος οριων του φορουμ που ειναι το 1995! :)
οκ δε το ηξερα

καπου ειχα διαβασει νομίζω οτι μπαίνουν θέματα μέχρι το 2004
 
Οντως, θα κλειδωθει το θεμα απο τους διαχειριστες, αλλα δεν μπορω να μη σταθω στο πανεμορφο αβαταρ σου, Pulp.

Κλασικη δημιουργια της δεκαετιας του '50. Το εχω και στο εξωφυλλο του βιβλιου της Αγκαθα Κριστι, Σταχτη στα ματια (Dead man's mirror) απο τις εκδοσεις Λυχναρι.

a206.jpg
 
bambinella 100 είπε:
Οντως, θα κλειδωθει το θεμα απο τους διαχειριστες, αλλα δεν μπορω να μη σταθω στο πανεμορφο αβαταρ σου, Pulp.Κλασικη δημιουργια της δεκαετιας του '50. Το εχω και στο εξωφυλλο του βιβλιου της Αγκαθα Κριστι, Σταχτη στα ματια (Dead man's mirror) απο τις εκδοσεις Λυχναρι.

a206.jpg
Τι λες τώρα! δεν το ήξερα καν bambi

Και η πλάκα είναι ότι έχω καμία 40 απο τη σειρά του λιχναριού. Δε το πηρε πουθενα το ματι μου. Μήπως δεν κυκλοφορεί πλέον?
 
Πραγματι, ειδα στο σαϊτ του Εκδοτικου Οικου πως ειναι εξαντλημενο, καθως και πολλα ακομα της Αγκαθα.

Ειναι μια συλλογη πεντε διηγηματων, αλλα τα υπολοιπα θα τα πουμε σε λιγο στο θεμα που εχω ανοιξει για τη συγγραφεα... :)
 
Πίσω
Μπλουζα