Φιγούρες του Καραγκιόζη

katerinak είπε:
ωραιες οι φιγουρες που εδιναν,αν δεν κανω λαθος τις εστελναν στα σχολεια με την προϋποθεση τα παιδια να "ανεβασουν" μια παρασταση του Καραγκιοζη
Όχι μόνο στα σχολεία, αλλά και σε παρέες παιδιών που θα μαγνητοσκοπούσαν ή θα ηχογραφούσαν μια παράσταση και θα έστελναν υλικό στην εκπομπή!

katerinak είπε:
Προβολή συνημμένου 86727

στην τελευταια φωτογραφια βλεπουμε οτι προκειται για χαρτοκοπτικη του εκδοτικου οικου "Αγκυρα"
Αυτές οι φιγούρες ήταν η πρώτη μου "ενεργητική" ενασχόληση με τον Καραγκιόζη. Τις αγόραζα φανατικά (πολλές φορές τις ίδιες) από ένα βιβλιοπωλείο της περιοχής μου που τις έφερνε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
ευχαριστουμε και παλι για τις πληροφοριες!φαινεται ευκολο τελικα να μπορεις να ξεχωρισεις τις φιγουρες χαρτοκοπτικης των διαφορων εκδοτικων οικων :) ψαχνοντας στο διαδικτυο βρηκα τις παρακατω φωτογραφιες

Προβολή συνημμένου 86722Προβολή συνημμένου 86723
Τελικα αν περιμενεις λιγο, βρισκεις απαντησεις για ολα στο retromaniax!!!

Αυτες τις φιγουρες τις εχω, τις βρηκα μεσα στα κουτια με τα κομικ...

Κομμενες, κολλημενες σε χαρτονι και ετοιμες για παρασταση...

Φωτο θα ανεβουν συντομα...
 
Τις εχω και αυτες τις φιγουρες που ανεβασε στο τελευταιο της ποστ η katerinak, θα κατεβω στην αποθηκη που εχω το υπολοιπο αρχειο για να τσεκάρω πληροφοριες σχετικα με τον εκδοτικο οικο που τις τυπωσε, θυμαμαι οτι τον αναγραφει απλα ειναι με πολυ μικρα γράμματα..

Πολλες απ'αυτες τις χαρτοκοπτικες μπορειτε να δειτε και στο παρακατω βίντεο:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Jackie dragon πολυ ωραιο το βιντεο!!!ολες αυτες οι φιγουρες,τα βιβλια κλπ που βλεπουμε προερχονται απ τη συλλογη σου,σωστα;

δεν ειχα ξαναδει τον Καραγκιοζη να φοραει παπουτσι :eek:

Παρατηρησα οτι καποιες φιγουρες χαρτοκοπτικης του βιντεο τις ειδαμε στη σειρα "Το καπλανι της βιτρινας"

Ειδα κι ενα βιβλιο με τιτλο "ΑΝΤΙΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ",τι περιγραφει το βιβλιο αυτο;
 
Στο διαδικτυο βρηκα και μια φιγουρα του Μολλα μεσα στη συσκευασια της

1.jpg

2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς το scanner θέλει εντελώς κλειστό αλλιώς δημιουργεί σκιές. Παρόλα αυτά....

Προσωπική χαρτοκοπτική δεκαετίας 80

76996.jpg77001.jpg77000.jpg76999.jpg76998.jpg76997.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια χαρά! :)

Δεν φτάνει που έκανες τόσο κόπο - many thanks! :flower:
 
Εξαιρετικο ποστ greekeagle12! Τα θερμα μου συγχαρητήρια για το ανεβασμα του υλικου!

Εχω βρει αρκετα σχέδια και απ'αυτη τη σειρά χαρτοκοπτικής, να'ναι καλα το Μοναστηράκι!
 
greekeagle12 είπε:
Δυστυχώς το scanner θέλει εντελώς κλειστό αλλιώς δημιουργεί σκιές. Παρόλα αυτά....Προσωπική χαρτοκοπτική δεκαετίας 80
greekeagle12 ευχαριστουμε πολυ!πολυ ομορφες και καλοδιατηρημενες οι φιγουρες :)

αυτα τα "καρφακια" τα χρησιμοποιησα κι εγω στις χειροτεχνιες Καμπανα για τις κατασκευες του Καραγκιοζη :flower:

Βρηκα κι αλλες φιγουρες χαρτοκοπτικης στο διαδικτυο

3.jpg

1.jpg

2.jpg
 
katerinak είπε:
Βρηκα κι αλλες φιγουρες χαρτοκοπτικης στο διαδικτυοΠροβολή συνημμένου 87150
Αυτη την εικονα την θυμαμαι.....απο διαφημισεις σε κομικ???

Να και τα δικα μου....τα περισσοτερα κομμενα και ετοιμα...

Ειχαμε κανει παραστασεις στο σπιτι μου...ο πατερας μου μας εφτιαχνε τα φωτα και λοιπα

και βαζαμε λευκα σεντονια για μπερντέ...

Και μαλιστα ισως με αυτο το σετ που εβαλε η Κατερινα τελευταιο...δεν ειμαι σιγουρος..

P1090599.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
drspiros είπε:
Αυτές οι φιγούρες ήταν η πρώτη μου "ενεργητική" ενασχόληση με τον Καραγκιόζη. Τις αγόραζα φανατικά (πολλές φορές τις ίδιες) από ένα βιβλιοπωλείο της περιοχής μου που τις έφερνε.
(off-topic) ...το οποίο δυστυχώς κλείνει!
 
Να πληροφορήσω οτι οι φωτογραφιες απο τις φιγούρες που πόσταρε ο greekeagle21 ειναι απο τις εκδόσεις "Υδρόγειος"!
 
pardalotzatziki είπε:
Αυτη την εικονα την θυμαμαι.....απο διαφημισεις σε κομικ???
Να και τα δικα μου....τα περισσοτερα κομμενα και ετοιμα...

Ειχαμε κανει παραστασεις στο σπιτι μου...ο πατερας μου μας εφτιαχνε τα φωτα και λοιπα

και βαζαμε λευκα σεντονια για μπερντέ...

Και μαλιστα ισως με αυτο το σετ που εβαλε η Κατερινα τελευταιο...δεν ειμαι σιγουρος..
τωρα ειδα οτι προσθεσες και τις δικες σου φιγουρες :) πολυ ωραιες!!ευχαριστουμεεεεεεε

πολλα χρονια ειχα να δω την "Αγλαΐα":flower: ιδεα μου ειναι ή σπανιως εμφανιζοταν στις παραστασεις; :wait2:

Jackie dragon είπε:
Να πληροφορήσω οτι οι φωτογραφιες απο τις φιγούρες που πόσταρε ο greekeagle21 ειναι απο τις εκδόσεις "Υδρόγειος"!
ευχαριστουμε!!πώς φαινεται το εμπειρο ματι που ξεχωριζει τις εκδοσεις :)
 
Η αλήθεια ειναι οτι τη πληροφορια για το ονομα των εκδοσεων που τυπωνε τις φιγουρες που ποσταρε ο greekeagle21 την ανακαλυψα πριν λιγο καιρο απο ενα βιβλιοπωλειο που πωλουσε το συγκεκριμενο σετ χαρτοκοπτικης! Στη κατω εικονα ειναι το πακετο με τη συγκεκριμενη χαρτοκοπτικη οπου φαινεται και η σημειωση για τις εκδοσεις "Υδρόγειος"..

DSCN0541.jpg

BR.jpg

BR.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nα πω πάντως ότι από ότι θυμάμαι δεν είναι αγορασμένες φιγούρες αλλά το πιθανότερο από κάποιο περιοδικό. Και αν το καλοσκεφτώ χαρτοκοπτικές θυμάμαι ότι έβαζε το Μεγάλο Μίκυ στην τελευτάία σελίδα.... αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος.
 
Jackie dragon είπε:
Η αλήθεια ειναι οτι τη πληροφορια για το ονομα των εκδοσεων που τυπωνε τις φιγουρες που ποσταρε ο greekeagle21 την ανακαλυψα πριν λιγο καιρο απο ενα βιβλιοπωλειο που πωλουσε το συγκεκριμενο σετ χαρτοκοπτικης! Στη κατω εικονα ειναι το πακετο με τη συγκεκριμενη χαρτοκοπτικη οπου φαινεται και η σημειωση για τις εκδοσεις "Υδρόγειος"..
απ οτι βλεπω σε δυο φιγουρες των εκδοσεων "Υδρογειος" ο Καραγκιοζης φοραει παπουτσια

Σε οσες παραστασεις ειδα στην τηλεοραση τον θυμαμαι παντα ξυπολητο
 
katerinak είπε:
τωρα ειδα οτι προσθεσες και τις δικες σου φιγουρες :) πολυ ωραιες!!ευχαριστουμεεεεεεεπολλα χρονια ειχα να δω την "Αγλαΐα":flower: ιδεα μου ειναι ή σπανιως εμφανιζοταν στις παραστασεις; :wait2:

Η γυναικα του Καραγκιοζη ειναι η Αγλαϊα? Ναι, δεν τη θυμαμαι και σε πολλες παραστασεις...
 
pardalotzatziki είπε:
Η γυναικα του Καραγκιοζη ειναι η Αγλαϊα? Ναι, δεν τη θυμαμαι και σε πολλες παραστασεις...
Ναι, Αγλαΐα τη λενε

Μου φαινεται οτι η Βεζυροπουλα εμφανιστηκε περισσοτερες φορες απ οτι η Αγλαΐα
 
katerinak είπε:
Ναι, Αγλαΐα τη λενε Μου φαινεται οτι η Βεζυροπουλα εμφανιστηκε περισσοτερες φορες απ οτι η Αγλαΐα
Ισως, παντως μια παρασταση που ειχαμε μαθει απ'εξω και παιζαμε ειχε στον τιτλο την Βεζυροπουλα.

Δεν τη θυμαμαι ομως..

Μολις βρηκα και αυτο απο Τομο Μπλεκ..

P1090001.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pardalotzatziki είπε:
Ισως, παντως μια παρασταση που ειχαμε μαθει απ'εξω και παιζαμε ειχε στον τιτλο την Βεζυροπουλα.Δεν τη θυμαμαι ομως..

Μολις βρηκα και αυτο απο Τομο Μπλεκ..
και σ αυτη τη φιγουρα χαρτοκοπτικης ο Καραγκιοζης ως αστροναυτης φοραει παπουτσια
 
Πίσω
Μπλουζα